SN.TONAROIĞLU’NUN ALMAN EMEKLİSİ,BENİM ÜLKEMİN EMEKLİSİNE ÖLÇÜ OLAMAZ

Yayınlama: 21.01.2023
102
A+
A-

Sn.TONAROĞLU’nun, 

Alman emeklinin halleri başlığındaki yazısını baştan sona bir güzel okudum. 

Sözüm ona, Ülkemizdeki emeklinin durumu ile, Almanya’daki emeklinin durumunu mukayese ederek, ülkemizdeki emeklinin halini mukayese edip, Ülkemiz emeklisinin durumunu fevkalade çaresiz göstererek. Biz emeklilere ümitsizlik aşılamaya uğraşmış görüntüsü vermekte.. 

Almanya’da yaşayan vatandaşın emekli maaşını kıyas alıp hep suyun üstünden yapılan kıyaslamaların, temelini oluşturacak   

 

Sebep sonuç ilişkilerini irdelediğimizde; 

  1. Türkiye’de mevcut emeklilik sistemine esas Prim ödemelerinin tavan-taban prime esas kazançlara göre maaş bağlamalardaki kriterleri… 
  1. Türkiye’de geçmişten bu yana var olan, çalışma ve çalıştırılmayı, keza emekliliğe esas prim ödemelerinin, İşçi işveren payları bağlamında denetlenemeyen ( 2002 öncesi 97 yıllık cumhuriyet tarihi verilerine bakarak) sistemimizin  2002 sonrasında yapılan emekli maaşlarındaki düzeltme ve düzenlemelerle,kısmen yoluna sokulabildiğini, 
  1. Almanya’da 1200 euro maaş alanları örnekleme yaparken, 500 euro maaş alan emeklilerinde olduğunu.. 
  1. Bilhassa Bağkur emekliliğine muhatap esnafımızın, çalışmaları süresinde emekli maaşına esas primleri en azdan ödemek suretiyle, gelecekte alacağı az veya çok maaş hesaplamasını yapmadan, günü kurtarmak pahasına, en azından ödeyerek emeklilik günlerine ulaşmaya çalışanların yanı sıra, doğru dürüst yerli yerinde yapılan ödemelerle daha yüksek maaş bağlanabileceği bilincinin yerleşmemesinin bugünkü az ve farklı  maaş almalarına sebebiyet verdiğini, 
  1. Alman’ya’daki kira, temel tüketim mallarının Türkiye’mizdekilerin en az % 90 fazlasına temin etmek zorunda olduklarını, en düşük kiraların 1000 erodan başladığını, 

Hiç konuşulmaması, veya gözden kaçzırılması,kıyaslamasına esas alınmamasını büyük eksiklik olarak vurgulamak isterim. 

Zira; 

Benim ülkemde de, 65 yaş üstü vatandaşlar, toplu taşımadan kısmen indirimli veya  bedava yararlanabiliyor. 

Sağlık sistemi AB den aşağı değil. 

Birde 2002 öncesi, Türkiye’yi hatırlamanızı, emeklinin, yaşlının durumlarını hatırlayıp bir kıyaslayın… 

Sn.Tonaroğlu, Almanya’da yaşayan dostunun Almanya’daki yaşamı ile kendi yaşamını karşılaştırırken, 

Çaktırmadan, bugünün Türkiye’sindeki durumlarından şikayetçi görünmek istediği bes belli.. 

Bu tür anlatım ve edebiyatları, koyu CHP lilik kanına işlemiş, Futbol takımı tutar gibi,  mevcudu istediği yöne bükmeye çalışanları hep gördük, görmekteyiz. 

Ancak, bugünün Türkiye’si ile 2002 öncesi Türkiye’sinde yaşam standartlarını karşılaştırmadan, direk Almanya’da yaşayan  istisna bir muhterem gibi alman emekli dostunu örnek göstererek Türk emeklisinin Alman dostu’nun yaşam düzeyinin altında bir standartta göstermeye uğraşması hakça değildir. 

Sorarım Tonaroığluna.. 

Sorsun o emekli vatandaşa.. 

Bugün, Türkiye’de, Almanyanın emsali bir şehir Marketlerinde, Zeytin, Peynir, vesair kahvaltılık ihtiyaç maddelerinin  fiyatları ile, bizdeki fiyatları bir karşılaştırmasını tavsiye ederim. 

Bakalım 1200 euro ile eğer kendi evi yoksa, hem ev kirası ödeyip, hem de temel gıda ihtiyaçlarının temininde, bizdeki 5.500 TL emekli maaşı alanın, miktar olarak daha mı az, dahamı çok alım yapabileceğini bir karşılaştırsın. 

Geçmiş gün.. 

Yıl 2002… 

Benim ülkemde bir paket Vinston lıght sigara 3,75 Kr iken, o günlerin  Paris’inde tobacco shopta fiyatı bizim paramızla 7,50 TL idi… 

Marketlerinde bir yumurta fiyatı ile benim ülkemde 8 yumurta alınabiliyordu. 

Ben bunları ezbere, başkalarından duyarak değil.. 

Kendim  yerinde gördüğüm için biliyorum. 

Daha geçen yıl, yurt dışından ülkemize gelen vatandaşlarımız, bizde benzin ve motorin fiyatlarının daha ucuz olduğunu söyleyenler çıktı. 

Daha bir ay öncesinde, TV ekranlarında konuşan Alman emekli, aldığı emekli maaşının 500 euro olduğunu, kışı nasıl geçireceğini de bilemediğini söylüyordu. 

Olabilir, 500 euro alanda olabilir, 1200 euro da… 

Unutmayalım veya gözden kaçırmayalım.. 

Almanya’da da, Fransada da geçim sıkıntısı yaşayan, sıkıntı içinde, evsizler, hatta günlük yemeğe muhtaç insanlar mevcut. 

Nasıl ki, Türkiye’de15 bin TL alan emekli varsa, tabiki 5.500 TL emekli maaşı alan da mevcut. 

Ancak, 1200 euro Türkiye’de harcarsa  TL ye çevrilince  

büyük para,., 

Ama Almanya’da alım gücü itibariyle bizde 5.500 TL alan emekliden daha fazla temel gıda alması , ihtiyaçlarını görmesi  pek mümkün görünmüyor. 

Lütfen Almanya’da o alman vatandaşın 1.200 eura  ile  kira, eğitim. sağlık, Giyim,Market,Pazkar vesair tüm ihtiyaçlarını karşılarken kaç Euro harcamak zorunda. 

Almanya’da da veya Fransada veya başka bir AB ülkesinde, benim ülkemdeki emekli’nin aldığı maaşla, aynı düzeydeki vatandaşların hayat standartlarını karşılaştırmadan, tepedekilerle karşılaştırmak  ne kadar uygundur. 

Hasılı Almanya’daki emekli dostunun anlatımlarıyla benim ülkemdeki standartları adeta küçümsemesi biraz anlamlı olmuyor mu? 

Evet Türkiye’de emekliler geçmişten gelen emeklilikle ilgili SG.yasaları sebebiyle fevkalade dengesizlik içinde sıkıntı çekenlerimiz var.. 

Bende bunlardan biriyim… 

Ancak, ben ülkem’in geçmişini bilerek, bugünlere şükretmekten yanayım. 

İnşallah daha da iyi olacak. 

Yoksa, bugünün muhalefetinin topunu al önüne bir düşün.. 

Allah korusun, iktidar olsalar vatandaşın, emeklinin, hele hele Türkiye’nin  hali daha da nice olur diye… 

Tabi Sn.Tonaroğlu’nun bu tarz serzenişine şaşırmadım.. 

Zira Eski ve koyu CHP li olduğunu inkar değil, teyid eden bir arkadaşımız.. 

Kesmedi, Siyaseten, bit pazarını karıştırıp, Yakup KOÇAL ve Yaşar Okuyan’ın siyasetteki başarılarından söz edip, yine  başarılı olabileceklerini zaman zaman yazabiliyor. 

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan bugünlere, ki hemen 1938 yılı başlangıcında, Gazi Mustafa Kemal’ın kurduğu  CHP yi , İnönü ve tayfası sahiplenerek, Türk’ün M.K.ATATÜRK’e olan bağılılığını çok iyi kullanarak,  

 Milleti yıllar yılı, İşçim, köylüm, emekçim deyip, onlara aslında  tepeden bakıp sözde ve sözlerle sıvazlamaların dışında Türkiye Cumhuriyetini ABD nin yörüngesinde adeta mandacı zihniyeti ile Amerikancı yapılara ulaştırdığını,  

 

Bugünün Türkiye’sinde 70 ini aşmış her vicdan sahibi T.C.Vatandaşı geçmişi iyi bir analiz ettiğinde  gerçekleri görecektir. 

Ülkemizde 2023 seçimlerine giderken, gerek ABD gerekse AB nin söz sahibi, 

Basın,  Siyasetçi, Yönetici’lerin ağzı ikrar söyleyip.. 

Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 21 yılda başardıkları ile, eğer bir seçim daha kazanacak olursa, artık Türkiye’ye söz geçiremeyiz dediklerini Milletçe okuyup, görüp takip ediyoruz. 

Bunun. 

Vatanını,Milletini seven, Ecdadına ve şehitlerine borcu olduğunu özümseyen her Türk seçmeni ne demek olduğunu bilmelidir. 

Hala ters algı yaratmak, Ülkemizde hele hele bugünlerde, bulduğu her fırsatı Millete ümitsizlik aşılamak adına kalemşörlük yapmak, doğru mudur? 

CHP zihniyetinin, ABD kontrolünde , öncelikle ABD de eğitim aldıktan sonra, kurmay tercihlerinde  Nato/ABD icazetiyle  sürdürülen, kurmay atamaları sayesinde TSK da oluşan generaller silsilesine baktığınızda, maalesef  1960, 1971, 1982, 15 temmuz 2016  ihtilallerinin oluşumlarının ABD nin kontrolünde nasıl yapıldığını, anlamamak biraz aptallık olur.l 

1982 darbesinin ardından, Darbe konseyinin dayatmalarına rağmen, iktidar  olmayı başaran Rahmetli Turgut ÖZAL,  

Bugün 21 yıllık iktidarı ile Mevcut muhalefetin ve vesayet odaklarının  dolayısı ile ABD nin korkulu rüyası olan Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın siyasi şıarı olduğunu hala görmeyen var mıdır. 

ABD ve fetö’nün Türk Siyasetini istikrarsızlaştırmak adına sürdüre geldiği istihbari faaliyetlerine siyasi ayak olan 6 lı masa’dan hala medet umup, 

Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip ERDOĞAN’ın  21 yılda yaptıklarını alaşağı etmek için çırpınan hainler, geçmişte M.Kemal ATATÜRK’ün nutkunda, tarif ettiği HIYANET İÇİNDE OLANLARDIR. 

Aksini iddia edenin Ben Türk Milliyetinden nasibini alıp almadığına şüphe ile bakarım. 

Efendim Siyasetmiş… 

Yok efendim Demokrasiymiş.. 

Yok efendim fikir ve düşünce hürriyetiymiş.. 

Geçin arkadaş bu lafları… 

Devlet ve Millet’in istiklal ve ikbalinin aleyhine edilen her söz, yazılan her yazı.. 

Bence nankörlüküten başka hiçbir şey değildir. 

CHP nin, M.Kemal ATATÜRK’ün kurduğu bir parti olmasından bahisle, ne olursa olsun, İlle de CHP diyen zihniyet, bu ülkeye en büyük zarar veren zihniyettir. 

2010 yılında  Fetö tarafından komplo ile genel başkanlığı ele geçiren Kılıçdaroğlu, geçen 12 yıl içinde, M,.Kemal ATATÜRK ideallerini, bu istikamette CHP nin altıok’unun işaret ettiği temelleri bir bir ortadan kaldırmış, samimi ne kadar Atatürkçü varsa CHP den tahliye etmiştir. 

Sn.Tonaroğlu’nun ALMAN EMEKLİSİ  başlıklı yazısından başlayıp konuyu buralara getirmemin sebebi var tabiki.. 

Çünkü, benim ülkemde; 

Hala Galatasaray – Fenerbahçe taraftarlığı gibi, körü körüne CHP taraftarlığı yaparak, somut Türkiye gerçeklerini çarpıtmak adına ters algılar peşinde KOŞAN,çok  Sn.Tonaroğlu gibileri var… 

Almanya’yı, Fransayı, AB yi duymakla,  

Oradan aktarılanlarla, 

Benim ülkemin emeklisinin, vatandaşının, hatta fakir fukarasının yaşam standartlarını hiç edenler, bu vatanı kanlarıyla sulamış şehitlerimize saygısızlık eder sayarım. 

Ayrıca öyle bir iki günlük seyahatle, popüler yerleri gezip görmekle Avrupayı tanıyamazsınız. 

Tabiki Yıllar yılı sömürgecilikle zenginleşmiş, ekonomisini bizden çok yukarılara taşımışlar.. 

Ayrıca Yıllar yılı CHP ve İnönü zihniyeti ile ABD nin yörüngesinde adeta mandası bir Türkiye Sosyal devlet olmayı yıllarca başaramamıştır.. 

Ancak bakın bugünün Türkiye’sinde… 

Eğitim, Sağlık vesair konularda 2002 öncesine göre kıyaslayın bakalım. 

Sosyal devlet olgusunu geçen 21 yıl içinde farklı yerlere taşımayı Sn. R. Tayyip ERDOĞAN başarmıştır. 

Gidin birkaç gün gezin, dolaşın, aynı kişileri dinlemeyin, zenginlerin, işi düzgünlerin anlatımlarını dinlemeyin. 

Bakın, günün 8 saati çalışıp, 8 saatin sonunda part time çalışarak hayat standardı için çırpınan, kahve, cafe, eğlence imkanları sınırlı yaşayan Almanya ve Fransa’daki  insanları bir tanıyın bakalım.. 

Ben Paris’in göbeğinde muayenehanesi olup, sabahın 7 sinde otele part time kahvaltı hizmeti veren doktor gördüm.. 

Birebir gördüm. 

Hey gidi Tonaroğlu.. 

Senin dostun 1200 Euro alabilir… 

İstisnalar kaideyi bozmaz, 

Gerçekleri de değiştirmez.. 

Avrupa’da da, emekli,  fakir, fukara, dar gelirli yaşam savaşı veriyor… 

Paris’in göbeğinde Klişe meydanında  benzer birçok yerde fakir fukaraya yemek verilir. 

Git bak bakalım.. 

Nasıl veriliyor.. 

Birde  

Benim ülkemde 

Bu tür yardımlar nasıl yapılıyor.. 

Mukayese ediver.. 

Benim ülkem, Avrupa ülkelerinden daha güzel, daha aydınlık.. 

Benim insanım, emeklisi, fakir fukarası ve dar gelirlisi Avrupalı’dan çok daha mert ve güzel insanlardır 

Benim ülkemin çirkin insanları,, 

Emekli Fakir, Fukara ve Dar gelirlinin durumlarını  siyasete alet etmeye çalışan 

Sahtekar siyasetçilerdir. 

Allah’a şükürler olsun, emekli, Fakir, fukara, Dar gelirliyi 21 yıldır fark edebilen bir Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip ERDOĞAN vardır.. 

Ve Türkiye kendi yüzyılını şaha kalkarak tamamlayacaktır. 

Öyle işkembe i kübradan atmakla, başkalarının anlatımından benim ülkemin insan yaşam standardını kıyaslamakla olmaz bu işler.. 

Saygılarımla… 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Yalova Çizgi YouTube Kanalına Abone Olun