BECAN SOMUT EYLEM PLANI YOK, BELİRSİZ VAATLER VAR!

CHP Ekonomi Masası Üyesi ve Yalova Milletvekili Tahsin Becan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Başkanlığı’nda toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısını değerlendirdi.

BECAN SOMUT EYLEM PLANI YOK, BELİRSİZ VAATLER VAR!
Yayınlama: 29.08.2023
A+
A-

CHP Ekonomi Masası Üyesi ve Yalova Milletvekili Tahsin Becan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Başkanlığı’nda toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısını değerlendirdi. Toplantı sonrasında yapılan açıklamanın “genel ve belirsiz” olduğunu belirten Becan, “Hemen her toplantı sonrasında İktidar kanadından ‘etkin ve kararlı adımlar atılacak’ açıklaması geliyor. Bu adımlar neler olacak bilmiyoruz? Detaylar eksik, somut eylem planı yok, belirsiz vaatler var. Ekonomide yangın büyüyor.” diye konuştu.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada ise “Fiyat istikrarının yanı sıra yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceliklendiren politikalarımız kapsamında etkin ve kararlı adımlar atılmaya devam edilecektir” denildi. Söz konusu açıklamayı değerlendiren CHP Ekonomi Masası Üyesi ve Yalova Milletvekili Tahsin Becan, “Açıklamanın içeriği, belirli konularda istekli bir yaklaşım sergilese de soru işaretlerini giderecek yeterli ayrıntıları sunmuyor. Temenni ile ekonomi idare edilmez” dedi.

AÇIKLAMA GENEL VE BELİRSİZ

Türkiye’nin yaşadığı büyük ekonomik buhranın çözümü için atılacak adımların daha şeffaf ve somut bir şekilde açıklanması gerektiğini vurgulayan CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, “Vatandaşı perişan eden kriz karşısında ekonomiye yönelik yapısal reformlar, istihdam artışı, işsizlikle mücadele, yatırım teşvikleri gibi konularda net hedefler ve planlar sunulmadan yapılan bu tarz açıklamalar genel bir taahhütten öteye gitmiyor, yaraya merhem olmuyor” ifadelerini kullandı.

BEKLENİTLERE CEVAP VERMİYOR

Açıklamada yer alan “etkin ve kararlı adımlar’” ifadesinin, ne tür adımların atılacağına dair genel kabul gören bir anlayışı ortaya koymadığını belirten Becan, “Toplantı sonuçları ve alınan kararlar, halkın ve iş dünyasının beklentilerine cevap vermelidir. Ekonomik belirsizliklerin yaşandığı dönemlerde, somut ve ölçülebilir adımların açıklanması, kamuoyuna güven aşılamak açısından kritiktir” dedi.

SOMUT HEDEFLER KONMALI

“‘Etkin ve kararlı adımlar’ ifadesi olumlu bir niyeti yansıtabilir, ancak gerçek anlamda etki yaratmak için somut politika hedefleri, yol haritaları ve ölçülebilir sonuçlar sunulmalıdır” diyen Becan, “Enflasyonu tek haneli seviyelere düşürmek önemli, ama nasıl? Fiyat istikrarı kadar işsizlik ve gelir eşitsizliği de önemli. İşsizliğe dair plan nerede? Gelir adaletsizliği nasıl son bulacak? Orta Vadeli Program (2024-2026) çalışmalarından bahsedilmiş ama bu makroekonomik tahminler neler? Hedefler ve öngörüler hakkında daha fazla şeffaflık gerekiyor. ‘Kamu maliyesinden finansal mimariye geçiş’ gibi süslü ifadeler dikkat çekici ancak bu yapısal reformlar neyi amaçlıyor ve halkın ekonomisine nasıl ve hangi vadede yansıyacak? Yatırım ve istihdam öncelikli deniyor, ancak bu alanlarda nasıl teşvikler sağlanacak ve hangi sektörler desteklenecek? Ülkenin rekabet gücü artacak ve ekonomi dönüşecek deniyor, peki bu değişim vatandaşların günlük yaşamına nasıl yansıyacak?” sorularını da yöneltti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.