BECAN: TSK ALIMLARINDA CEMAAT LİSTE VERİYOR

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan,TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada TSK personelinin özlük hakları adaletsizliğini biran önce giderilerek, alımlarında ise cemaatlerin mülakat komisyonlarına listeler vermesini eleştirerek bu konunun araştırılması gerektiğini belirtti.

BECAN: TSK ALIMLARINDA CEMAAT LİSTE VERİYOR
Yayınlama: 10.06.2024
A+
A-

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan,TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada TSK personelinin özlük hakları adaletsizliğini biran önce giderilerek, alımlarında ise cemaatlerin mülakat komisyonlarına listeler vermesini eleştirerek bu konunun araştırılması gerektiğini belirtti.

TBMM Genel Kurulu, geçtiğimiz hafta görüşmelerine başladığı 125 sıra sayılı, “Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” üzerine mesaisi devam ediyor.

“Nitelik yasama yapamıyoruz”
CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, teklifin, 28. Yasama döneminin 10. Torba teklifi olarak getirilmesine eleştirerek, 21 kanunla 59 maddede değişiklik yapıldığını söyledi. Becan, yasa yapma tekniği açısından; teklifin, yine torba şeklinde getirilmesinin nitelikli yasama önünde engel olduğunu TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şöyle ifade etti: “Torba yasa tekniğinin yanlış olduğu konusunda sizleri sürekli uyarıyoruz. Ancak duymamakta ısrar ediyorsunuz. Bakınız, bu teklifin tam 16 maddesi daha önce Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Yaptığınız yanlışı yine bir yanlışla telafi etmeye çalışıyorsunuz. Ne var ki hem Meclisin saygınlığına gölge düşüyorsunuz, hem de halkımızın sorunlarına gerçekçi çözümler üretemiyorsunuz. Bugün yaşadığımız toplumsal ve sosyal sorunların kaynağı işte bu sorunlu yaklaşımınızdır.”

“Yurt savunması CHP’nin kırmızı çizgisidir”
Milli Savunma Komisyonu Üyesi Tahsin Becan, yurt savunmasının, Kuvayı Milliye’yi örgütleyen Cumhuriyet Halk Partisi’nin kırmızı çizgisi olduğunu söyleyerek, hem askerin siyasetin, hem de siyasetin askerin için de kol gezmesinin bugüne kadar Türkiye’ye çok ağır sonuçları olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:“Bu anlayışla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin personel niteliğinin ve donanımının en modern ve en üst düzeyde tutulmasını ortak akıl ve müzakerenin bir sonucu olarak görüyoruz. Öte taraftan gelişmiş demokratik ülkelerde silahlı kuvvetler; hükümetin mutlak denetimi altında fakat hükümetin değil, devletin ordusu şeklindedir. Tarihsel tecrübeler göstermiştir ki, askerin siyasete karışması ne kadar olumsuz sonuçlar doğurmuşsa, siyasetin askerin içinde kol gezmesi de o kadar kötü sonuçlara neden olmuştur. Kumpas davaları bu sonucun en açık göstergesidir.”

TSK’ye verilen cemaat listeleri
CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, Melis’te yaptığı konuşmasında, TSK personelinin özlük hakları adaletsizliğini biran önce giderilerek, alımlarında ise cemaatlerin mülakat komisyonlarına listeler vermesini eleştirerek araştırılması gerektiğini belirtti. Becan, son olarak, tersaneler kenti Yalova’nın hem stratejik hem de lojistik olarak milli savunmamamızdaki önemi gereği gerekli desteklerin verilerek Atatürk’ün kenti Yalovamızı, tarihi misyonuna uygun biçimde milli yatırımların hayata geçmesini beklediklerini söyledi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.