KUŞ OTELİ’NDE FLAMİNGO SAYISI BİN 250’Yİ GEÇTİ

KUŞ OTELİ’NDE FLAMİNGO SAYISI BİN 250’Yİ GEÇTİ
Yayınlama: 01.11.2022
A+
A-

Kuşların beslenmesi, barınması ve üremesi açısından oldukça önemli sulak alan olan Altınova Hersek Lagününde tüm yıl boyu görülen flamingo sayısı bin 250’yi geçti.

Flamingonun dünyada 6 türü var

Altınova Hersek Lagünündeki spn popilasyonlarla ilgili bilge veren Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül, “Dünya’da 6 türü bulunan flamingo; “Phoenicopteridae” familyasının, ülkemizde üreyen ve kış göçmeni olarak bulunan türü “Phoenicopterus roseus” Greater Flamingodur” dedi.

“Allı Turna olarak biliniyor”

Flamingoların Anadolu’da ‘Allı Turna’ olarak da bilindiğini ifade eden Fatih Bülbül, “Hersek Lagününde tüm yıl boyu görülmekle birlikte, kış göçmeni olduğundan Eylül-Mart ayları arasında sayıları daha da artarak 1000’leri geçmektedir. Bu yıl Ekim ayı boyunca binin üzerinde olan flamingo sayısı ile Hersek Lagünü, ülkemizdeki sulak alanların başında gelmektedir. Yapılan son sayımda 1250 flamingo alanda gözlenip kayıtlara geçirilmiştir diye konuştu.

“Hersek Lagünü çok zengin”

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuşların beslenmesi, barınması ve üremesi açısından Hersek Lagünü oldukça zengin olanaklara sahiptir. Ayrıca alanın yaklaşık %70 ni kaplayan sucul dip bitkisi Ruppia maritima (Sahil ördekotu) lagünün değerine değer katmaktadır.

Doğaseverlere davet

Bu günlerde flamingolarla birlikte diğer su kuşlarından olan ördekler, kuğular, balıkçıllar, kıyı kuşları, batağanlar, yırtıcılar, ‘kefal avcısı’ balık kartalları alanda yerlerini almış durumdalar. Bu güzellikleri görmeleri için tüm doğaseverleri alanımızdaki doğa merkezlerine, kuş gözlem kulemize bekliyoruz.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.