MEYDAN VE YENİ ŞADIRVAN İNŞA EDİLDİ

MEYDAN VE YENİ ŞADIRVAN İNŞA EDİLDİ
Yayınlama: 24.01.2023
A+
A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen kamulaştırmalar sonrasında Karamürsel merkezdeki Karabali Cami ve Hamamın etrafına yeni bir meydan inşa edildi. Tarihi yapıları koruyan ve bu yapıların çevresini daha otantik mekanlar haline getiren Büyükşehir, Karabali Meydanını da Karamürsel’e yakışır hale getirdi.

Tarihi Karabali Cami ve Hamamı’nın çevresine bin 106 metrekare meydan yapımı gerçekleştirildi. İş dahilinde 22 adet oturma bankları, ahşap pergolalar, bitki saksıları ve fıskiyeli süs havuzu yapıldı. Sert zeminler gri ve pembe andezit ile kaplandı. Ayrıca eski şadırvan yıkılarak yerine yenisi yapıldı.

TARİHİ YAPILAR ÖN PLANA ÇIKTI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Karamürsel Belediyesi, meydan projesiyle Tarihi Karabali Cami ve Hamamı’nın ön plana çıkmasını sağladı. Proje kapsamında restore edilen cami ve hamamın çevresinde bulunan binalar kamulaştırıldı ve meydan inşa edildi. Yapılan çalışma ile tarihi yapılar gün yüzüne çıktı ve vatandaşların nefes alabileceği bir alan oluşturuldu.

1532’DE İBADETE AÇILDI

Şeyh Edebali’nin soyundan gelen Kara Balibey İbn-i Ahmet tarafından yaptırılan ve 1532’de ibadete açılan tarihi Karabali Cami ve Hamamı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2019 yılında aslına uygun olarak restore edilmişti.

KOCAELİ’DEN KARAMÜRSEL’E TAM DESTEK

Karamürsel’in her zaman Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım programlarından faydalandığını ve faydalanacağını da ifade eden Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım,’ Desteklerinden dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyoruz. Karamürsel olarak hükümetimizin tüm yatırım programlarından faydalandık ve faydalanmaya devam ediyoruz. Çalışmalarımız 7/24 aralıksız devam edecek.’ sözlerine yer verdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.