ÖRTÜALTI SEBZE ÜRETİCİLERİNE 20 TON SERA ÖRTÜSÜ DAĞITILDI

ÖRTÜALTI SEBZE ÜRETİCİLERİNE 20 TON SERA ÖRTÜSÜ DAĞITILDI
Yayınlama: 16.07.2023
A+
A-

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Kent Tarımı” yaklaşımı ile artan lojistik maliyetlerin olumsuz etkisini kırmak üzere büyük kentlerin sebze ihtiyacını yakın üretim havzalarından karşılamak hedefiyle, ilimizde örtüsüz, atıl durumdaki mevcut seraların ve işgücünün ekonomiye kazandırılması amacıyla Yalova’da modern seracılığı yaygınlaştırmak, yetiştiricileri katma değeri ve stratejik önemi yüksek tarımsal faaliyetlere yöneltmek amacıyla “Yalova İli Plastik Sera Örtülerinin Yenilenmesi Projesi” 2. Etabı kapsamında il genelinden 79 örtüaltı sebze üreticisine 68 dekar sera alanında kullanılmak üzere 20 ton Sera Örtüsü dağıtıldı. Her iki etapta toplam 302 üreticiye 7.000.000 TL değerinde 132 ton sera naylonu dağıtılmış oldu.

İl Müdürlüğünün bugüne kadarki tek seferde uygulanan en büyük projesi olma özelliği taşıyan ve İl Müdürlüğümüz bahçesinde düzenlenen programa Vali Muammer Erol, Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, İl Müdürü Suat Parıldar, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ümit Yılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Cemil Demiryürek, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yılmaz Boz, Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli ile teknik personeller ve proje yararlanıcısı üreticiler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan proje yararlanıcısı Gülnur Erol üreticilere verilen bu tarz desteklerin kendisi gibi üreticilerin tarımsal üretimde sürdürülebilirliğini korumak ve üretimin devamını sağlamak açısından çok önemli olduğunu ifade ederek bu sürecin her aşamasında yanlarında olan İl Müdürlüğüne ve İl Özel idare Müdürlüğüne sebze üreticileri adına teşekkür etti.

İl Müdürü Suat Parıldar ise yaptığı konuşmada; “15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen ve amacı ülkemizin istiklalinin ve istikbalinin karartılması olan hain darbe teşebbüsü Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türk Halkının üstün cesareti sayesinde bastırılmış ve terör örgütünün hain emelleri engellenmiştir. Tarihte her zaman önemli bir konuma ve itibara sahip olan milletimiz 15 Temmuz Milli Direnişi ile dünyaya bir kez daha örnek teşkil edecek bir olaya imza atmıştır. Bu vesile ile tüm şehitlerimize Allahtan Rahme, milletimize ve ailelerine de sabırlar dileyerek konuşmama başlamak istiyorum.

TAKEP (Tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projesi ) kapsamında Kent Tarımı yaklaşımı ile Bakanlığımız Bitkisel üretim Genel Müdürlüğü ile Yalova İl Özel İdaresi tarafından desteklenen İlimizde sebze üretimini arttırmak amacıyla uygulamaya konulan “Yalova İli Plastik Sera Üst Örtülerinin Yenilenmesi Projesi” 2. Etap Sera naylonu dağıtım programımıza hoş geldiniz, şeref verdiniz.

İl Müdürlüğü olarak 2022 yılında bitkisel, hayvansal ve su ürünleri konularında hazırlanan 33 projenin 26’sı uygulanmış olup, söz konusu projelere Bakanlığımız, Yalova İl Özel İdaresi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından sağlanan destekle 16,2 Milyon TL kamu kaynağı kullanılmıştır. Yaklaşık 4 Milyon TL çiftçi katkısı da sağlanan projelerimizin 7,7 Milyon TL’lik kısmı üreticilerimize doğrudan hibe desteği olarak uygulanmıştır.

2023 yılında İlimizde Bakanlığımız, Yalova İl Özel İdaresi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı desteğiyle, bitkisel, hayvansal ve su ürünleri kategorilerinde uygulanmak üzere 30,4 Milyon

TL’lik kısmı hibe, geri kalan kısmı ise üretici katkısı olmak üzere toplam 40,5 Milyon TL değerinde 27 proje hazırlanmıştır.

Temmuz ayı itibarıyla bu projelerin 17’si onaylanmış olup üreticilerimize 19,6 Milyon TL’lik hibe desteği verilerek yaklaşık 4,5 Milyon TL’lik de çiftçi katkısı sağlanacaktır. Bu projeler kapsamında 2.300 üreticimize 26.430 Dekar alan için fide, fidan ve tohum gibi üretim materyalleri sağlanması, üretim tesisi kurulumu, organik ve iyi tarım sertifikasyon hizmetleri alımı yapılması planlanmaktadır.

Bu gün, Yalova İli Plastik Sera Üst Örtülerinin Yenilenmesi Projesi 2. Etap kapsamında plastik sera naylonu dağıtımını gerçekleştireceğiz.

“Kent Tarımı” yaklaşımı ile artan lojistik maliyetlerin olumsuz etkisini kırmak üzere büyük kentlerin sebze ihtiyacını yakın üretim havzalarından karşılamak hedefiyle, ilimizde örtüsüz, atıl durumdaki mevcut seraların ve işgücünün ekonomiye kazandırılması amacıyla Yalova’da modern seracılığı yaygınlaştırmak, yetiştiricileri katma değeri ve stratejik önemi yüksek tarımsal faaliyetlere yöneltmek amacıyla “Yalova İli Plastik Sera Üst Örtülerinin Yenilenmesi Projesi” hazırlanmıştır.

İlimizde 3.820 dekar alanda örtü altı sebze üretimi yapılmaktadır.

İlimizde üretim yapan işletme profilimizin büyük kısmı küçük aile işletmelerinden oluştuğu için kendi imkanları ile örtü değiştirmeleri ciddi bir maliyet oluşturmaktadır. Proje ile hedef kitlemiz sera üst örtüsü hiç olmayan seralar öncelikli olmak üzere sera örtüsü yırtık ve yamalı olan ve ekonomik ömrünü yitirmiş olan üreticilerimizin seraların örtüsünün yenilenmesi hedeflenmiştir.

2017 Yılında Bakanlık desteği ile uygulanan ‘’Yalova İli Süs Bitkileri ve Sebze Seralarının Modernizasyonu Projesi’’ ile 10 çiftçimizin her biri 500 m² olan seraları modernize edilmiştir.

Bu seralarda öncekine oranla bitkisel üretimin daha kaliteli ve yüksek verimli olduğu üreticiler tarafından görülmüş ve diğer seralarının kendi imkanları ile modernize edilmesi için motivasyon sağlamıştır. Yapılan çalışmalar diğer çiftçiler tarafından da örnek alınmış ve yeni projelere katılım için yüksek talep oluşmuştur.

Yalova İli Plastik Sera Üst Örtülerinin Yenilenmesi Projesi bütçesi %50 si Bakanlığımızca %25 i Yalova İl Özel İdaresi % 25 i ise Çiftçi katkı payı olmak üzere toplam 7.000.000 (Yedi milyon) TL dir. 3 Nisan tarihinde 1. Etap kapsamında 223 üreticiye yaklaşık 360 dekarlık alanda sera naylonu yenilemesi yapmak üzere 112 ton sera naylonu dağıtımı yaparak bütçemizin 5.8 milyon TL si kullanılmıştı. Bugün 2.Etapta 79 üreticiye 20 ton sera naylonu dağıtmak için toplandık. Toplamda 302 üreticiye 132 ton sera naylonu dağıtmış olacağız ve 428 da alanda sera naylonu yenilemiş olacağız.

Sonuç olarak Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından %50 (3.500.000 TL), Yalova İl Özel İdaresi tarafından %25 (1.750.000 TL) ve Üretici katkı payı olarak %25(1.750.000 TL) olmak üzere toplam 7.000.000 TL tutarında naylon dağıtmış olacağız.

Çiftçilerimizin faaliyetlerini daha güvenli yapmaları için de üretim alanlarını TARSİM sigortası yaptırmaya davet ediyorum.

Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmazmış. Tarlada izleri olan ve bu gün burada bulunmamıza vesile olan değerli çiftçilerimizin her daim hizmetinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Tüm bu çalışmalara verdiği desteklerinden dolayı başta Sayın Bakanımız İbrahim Yumaklı’ya Sayın Valimize, projelerimizin hayata geçmesinde gerek Bakanlığımız gerekse Özel İdaresi nezdinde bizlerle birlikte çaba sarf eden Milletvekillerimize, Bitkisel Üretim Genel Müdürümüz Dr. Mehmet Hasdemir’e Özel İdare Meclis Başkanımız ve Meclis Üyelerine, Genel Sekreterimiz, yardımcıları ve proje ekibine çiftçilerimiz adına şükranlarımı sunuyorum.

Ayrıca projelerin gerçekleşmesinde emeği geçen başta çiftçilerimiz olmak üzere, İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor, projelerimizin Yalova çiftçilerimize bol ve bereketli kazançlar sağlamasını diliyor, saygılar sunuyorum” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel yaptığı konuşmada; “İl Müdürlüğü ile bu bahçede bugüne kadar bir çok proje için toplandık. Bu Projemiz ise bugüne kadarki en yüksek meblağlı projemiz. Biz Yalova İl genel Meclisi olarak bu tür projeleri desteklemekten gurur duyuyoruz. Yalovayla ilgili yürüttüğümüz çalışmalarda iki önemli hedefimiz var. Birincisi sulanabilir tarım arazilerinin tamamının sulanmasını sağlamak, Ekilebilir tarım arazilerinin de tamamının ekilmesini sağlamak. Bu anlamda Tarım İl Müdürlüğümüz ile güçlü bir işbirliğimiz var. İnşallah bu günkü projemizle de yaklaşık 500 dekarlık bir araziyi yeniden Yalova ekonomisine kazandıracağız. İnşallah çiftçilerimiz faydalanırlar ve bundan ciddi gelir elde ederler” dedi.

Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ise yaptığı konuşmada “Bugün tarımsal üretimin çok önemli bir aşaması olan projenin ikinci etabında sizlerle biraraya geldik. Kentimizde hem hayvancılık alanında hem tarımın çeşitli alanlarında markalaşmamız, ürettiğimiz ürünlerin katma değerini artırmamız bakımından çok değerli çalışmalarımız oldu. Emeği geçen tüm arkadaşlara başta Tarım İl Müdürümüze teşekkür ediyorum. Üretimimizi daha nitelikli hale getireceğiz.

Önümüzdeki dönemde markalaşma çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tüm Türkiye’ye örnek, dünyayla rekabet edebilecek bir tarım ekosistemini Yalova’mızda her geçen gün daha da güçlendireceğiz. Son dönemde öne çıkan bir durum da Kent Tarımı. Yalova’mızın büyük kentlere yakınlığı çerçevesinde birkaç yıldır İl Özel İdaremiz ve İl Müdürlüğümüzle tam da bu konuya kafa yoruyoruz. Örtüaltı üretiminin teşvik edilmesi ve geliştirilmesi de bu konunun önemli parçalarından biri. Bugün hayata geçirdiğimiz bu projeyle birlikte önemli bir adım atıyoruz. Önümüzdeki dönemde seracılıkla ilgili çalışmalar gelişerek devam edecek. Bu tip projelerden tüm üreticilerimizin faydalanması için elimizden geleni yapacağız. Yeter ki siz üretin” Çiçekçilik alanında faaliyetler gösteren kardeşlerimizin de benzer projeler için talepleri var.Bunu da önümüzdeki yıl programımıza alacağız” dedi.

Konuşmaların sona ermesini müteakip toplu fotoğraf çekimi yapıldı ve ardından da 20 ton sera örtüsü Örtüaltı Sebze üreticilerine dağıtıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.