TÜRKİYE’NİN İLK BONSAİ MÜZESİ AÇILDI

TÜRKİYE’NİN İLK BONSAİ MÜZESİ AÇILDI
Yayınlama: 24.03.2024
A+
A-

Bonsai Muzesi acilis 2

Yalova İl Özel İdaresi tarafından yapımı gerçekleştirilen ve Türkiye’de ilk olan “Yalova Bonsai Müzesi” düzenlenen törenle açıldı.

Açılışa Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Ak Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Japonya İstanbul Başkonsolosu Kenichi Kasahara, Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziya Karatekin, Yalova İl Özel İdare Sekreteri Ümit Yılmaz, Siyasi Partilerin yöneticileri ve belediye Başkan adayları ile İl Protokolü hazır bulundu.

 

Kadıköy Belediyesinin arsa hibesi ile İl Özel İdaresi tarafından yaklaşık 6.5 Milyona tamamlanan 2 dönüm arazi üzerinde bulunan Yalova Bonsai Müzesi Türkiye’de bir ilk olurken, Avrupa’nın da en büyük  Bonsai Müzesi oldu. Müzenin açılışında Yalova Bonsai Müzesine katkı verenlere birer plaket verilerek teşekkür edildi.

 

Bonsai Muzesi acilis 3

2 dönüm alandaki projeye Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca proje desteği sağlandığı bilgisini veren Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Yalova’nın turizmine katkıda bulunacak müzeyi en kısa sürede tamamlayıp ziyarete açtıklarını, müzede 200 çeşit Bonsai bulunduğunu dile getirdi.

Ak Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ise yaptığı açıklamada “Yalova’mızın süs bitkiciliği alanındaki güçlü birikimine yeni bir boyut kazandırdık Avrupa’nın en büyük bonsai müzesi bügün kapılarını misafirlerine açtı. Müzemiz aynı zamanda Japonya-Türkiye dostluğunun güzel bir nişanesi olacak” dedi.
Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya ise yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ilk Avrupa’nın en büyük Bonsai müzesinin açılışını gerçekleştirmekten mutluluk duyduğunu belirterek, Bonsai Müzesini Yalova’ya kazandıran başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere  tüm emegi geçenlere teşekkür etti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.