TÜRKİYE’NİN İLK SOKAK HAYVANLARI AŞ EVİ AÇILIYOR

TÜRKİYE’NİN İLK SOKAK HAYVANLARI AŞ EVİ AÇILIYOR
Yayınlama: 18.08.2022
A+
A-

Yalova’nın Altınova Belediyesi, 30 bin kişinin çalıştığı Tersane Sanayi Bölgesi’nden toplayacağı günlük yemek atıklarının büyük çoğunluğundan mama üretimi, bir kısmını ise yemek olarak dağıtacağı Sokak Hayvanları Aş Evi’ni açmaya hazırlanıyor. Sıfırdan Başlıyoruz Merkezi’nde ayrıca evler ve pazaryerinden toplanan yeşil atıkları organik gübreye dönüştürerek vatandaşlara ücretsiz dağıtacak Kompost Tesisi ile evsel atıkların ayrıştırarak değerlendirme tesisi yer alacak.

“Daha sağlıklı yarınlara”

Gelecek nesillere daha yaşanabilir doğa ve çevre dostu bir Altınova bırakmak için çalışmalarını sürdürdüklerini açıklayan Başkan Dr. Metin Oral, “Daha sağlıklı yarınlar için tüm vatandaşlarımız, işletmelerimiz ve sanayi bölgelerimizle birlikte hareket ederek birlikte başaracağız. Sıfır atıkla daha sağlıklı yarınları birlikte inşa edeceğiz.”

Bu yıl açılacak.

Altınova ilçesinde hayata geçirilecek Sıfır Atık projesi çerçevesinde kurulacak tesiste atık yemekler, sokak hayvanları için mama, vatandaşlar için ise organik gübre olacak.

Organik gübre olan kompost; yemek atıkları, çay posaları ve çim atıklarından üretecek. 180 metrekare kapalı alana sahip; ofis, kompost ünitesi, mama üretim merkezi ve paketleme bölümlerinden oluşan tesisin 2022 yılında açılacak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.