‘UMUDA YOLCULUK GÖÇ 89’ SERGİSİ AÇILDI

‘UMUDA YOLCULUK GÖÇ 89’ SERGİSİ AÇILDI
Yayınlama: 18.03.2023
A+
A-

Yalova Belediyesi tarafından hazırlanan fotoğrafların sergilendiği 1989 yılında Bulgaristan Türkleri’nin göçünü anlatan ‘Umuda Yolculuk Göç 89’ isimli fotoğraf sergisi açıldı.

Yalova Kent Müzesi’nde açılışı gerçekleştirilen ‘Umuda Yolculuk Göç 89’ sergisinin açılışına; Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Başkan Yardımcısı Ahmet Sarıduman, Belediye Meclis Üyeleri Melahat Yalçın, Nurgül Urnuşmak, Ahmet Kumali, Adnan Kırtay, Bal-Göç Dernek Başkanı Lütfü Özgür ve dernek üyeleri ile birlikte çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

1980’li yıllarda komünist ideoloji adı altında Bulgaristan’daki Türk azınlığa karşı uygulanan asimilasyon politikaları sonrasında 1989 yılında kendi kültürel, kimlik ve milli aidiyetlerini korumak isteyen binlerce Bulgaristan Türkü’nün göçünü konu alan fotoğraflarını ölümsüzleştiren Gazeteci ve Fotoğraf Sanatçısı Behiç Günalan, protokol üyeleri ve katılımcılara fotoğrafları hikayeleriyle birlikte anlattı.

Katılımcılara teşekkür plaketi

‘Umuda Yolculuk Göç 89’ fotoğrafları inceleyen protokol üyeleri ardından Yalova Belediyesi tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisini katılımcılar ile birlikte izledi. Programın sonunda Vali Muammer Erol ile Başkan Vekili Tutuk, Yalova Belediyesi tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisinde tarihe tanıklık eden katılımcılara teşekkür plaketi takdim etti. Yalova Kent Müzesi’nde yaşanan olayları anlatan birbirinden farklı fotoğrafların yer aldığı sergi ve sinevizyon gösterimi 30 Mart Perşembe günü sona erecek.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.