VE START VERİLDİ!

VE START VERİLDİ!
Yayınlama: 23.10.2022
A+
A-

Yalova’nın en büyük projelerinden birisi durumundaki Yalova’nın içme suyu ana ishale hattının yenilenmesi ve 2 aşamada da şehir içi hatlarının yenilenmesi çalışması 25 Ekim 2022 Salı günü ilk boruların Gökçe Barajı’na gelmesi ile birlikte resmen start alıyor.

Yalova’nın içme suyu ishale hattının yenilenmesi çalışması başlıyor. Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk projenin başlangıç tarihini paylaştı. Tutuk ihaleyi kazanan firmanın ana ishale hattında kullanılacak 140 santimlik yeni boruları Gökçe Barajı’na 25 Ekim 2022 Salı günü getireceğini belirtti. Bu adımla birlikte çalışmaların resmen başlamış olacağını ifade eden Tutuk, “Bilindiği üzere Yalova içme suyu ishale hattı ihalesini yapmıştık. İhaleye 6-7 firma girmişti. Biz 25 milyon 900 bin Euro ile en düşük teklifi veren firmaya işi ihale ettik. Yer teslimi yapıldı. 24 Ekim 2022 tarihi itibarı ile borular Yalova’ya geliyor ve barajdan başlayarak çalışmalara bu ay itibarı ile başlanıyor. Barajdan, Altınova ve Çınarcık ilçemize kadar ara hatlarla birlikte toplamda 70 kilometrelik bir altyapı yenilemesi yapılacak. Sözleşmede projenin 2 yıl içerisinde tamamlanması hükmü var. Ama müteahhit firma 18 ayda teslim edeceğini söyledi. Bu proje tamamlandığında yaşadığımız yüzde 40 gibi önemli bir su kaçağının önüne geçmiş olacağız” dedi.

“TARİHE KAVUŞACAK”
Yalova’da özellikle yaz aylarında şehrin yüksek kesimlerindeki evlere su çıkmıyordu. Bu sorun da yapılacak çalışma ile tarihe kavuşacak. Bu konuda da adeta müjde veren Tutuk, “Bu proje içerisinde mevcut su depolarına ek olarak 2 adet çok büyük su deposu daha yapılacak. Yalova’da yüksek yerlere su çıkmaması gibi bir sıkıntı var. Özellikle bu sorunu yaz aylarında ciddi şekilde hissediyoruz. Aslında sular kesilmiyor, ana ishale hattındaki kayıp ve kaçaklardan dolayı su yetmiyor. Mevcut ishale hattındaki boruların çapı 1 metre, yeni hatta kullanılacak boruların çapı ise 1 metre 40 santim. Yani yaklaşık yüzde 50 daha büyük borular kullanıyoruz. Proje kapsamında inşa edilecek 2 büyük su deposunu da daha da yüksekte yapacağımız için artık yüksek kesimlere su çıkmama sorununu tamamen ortadan kaldırmış olacağız” diye konuştu.

“ŞEHİR İÇİ İSHALE HATTI DA YENİLENECEK”
Projenin 2 aşamalı olduğunu dile getiren Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ana ishale hattının yapım çalışmasının tamamlanması sonrasında şehir içi hatlarının yenilenmesi çalışmasına başlanacağını söyledi. Tutuk açıklamasında, “Projemiz iki aşamadan oluşuyor. Projenin 2 sene sürecek olan ana ishale hattının yapımı ve su depolarının inşası aşamasını tamamladıktan sonra 2 aşamaya geçeceğiz. Bu da şehir içi ishale hattının yenilenmesi çalışması. Bunun yaklaşık maliyeti de 26,5 milyon Euro. Bu da projemizin diğer bir ayağı. Ama ilk aşama tamamlanmadan şehir içi ishale hattının yenilenmesi teknik olarak mümkün olmuyor” sözlerine yer verdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.