‘YALOVA ARONYASI’ İÇİN HASAT ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

‘YALOVA ARONYASI’ İÇİN HASAT ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
Yayınlama: 05.09.2023
A+
A-

Yalova’da Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Yalova Aronyası Hasat Şenliği’ ile aronya hasadı başladı.

7f0cdcb2 9855 498f bfa0 0a88f62fb53e ilçesine bağlı Karadere köyündeki aronya bahçesinde hasat şenliği gerçekleştirildi. Etkinliğe katılanlara aronya ile yapılmış dondurma, içecek, tatlı, kurabiye gibi ürünler ikram edildi. Bahçe sahibi Gönül Elitaş, 2018 yılında başladığı aronya üretiminden memnun olduğunu söyledi. Altınova Belediye Başkanı Metin Oral’da aronyanın alternatif ürün olarak Altınova’da üretilmeye başlandığını ve bölge için önemli bir tanıtım aracı olacağını belirtti.

 

‘500 ton ürün bekleniyor’

Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, 2017-2018’de proje çalışmalarına başlandığını belirterek, “2020 yılında biz 7-8 ton bir rekolte elde ettik. İlk bahçelerimizin ürünüydü. 2021 yılında 27-28 ton oldu rekoltemiz. 2022 yılında 100 tona yaklaştı. İnşallah bu sene de 150 tona yakın bir rekolte bekliyoruz. Tam verim çağına geldiğinde bütün bahçelerimiz Yalova’mızda bugünkü dikilişlerin 500 tona yakın bir ürün vereceğini tahmin ediyoruz” dedi.

 

Yalova’nın bir meyvecilik kenti olduğunu aktaran AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ise, aronya üretiminin kentte yaygınlaştığını belirtti. Büyükgümüş, coğrafi işareti alınan aronyanın sınırlı tarım toprakları olan Yalova’da önemli bir ürün haline geldiğini kaydetti.

 

‘Çiftçilerimize destek olacağız’

Vali Hülya Kaya, aronyanın Yalova’da 150 tonluk bir rekolteye ulaşmasının başarı olduğunu ifade ederek,’ Planlı ve kararlı bir şekilde aronya markası geliştirilmiş ve ortaya çıkarılmış. Coğrafi işaretli ürünümüz Yalova Aronyası’nın ilk hasadına katılım sağladık. Faydaları ve kullanım alanları saymakla bitmiyor. Bu organik süper meyvemizin hem ulusalda hem de uluslararası tanıtımı ve ihracatı konusunda çiftçilerimize tam destek vereceğiz.’ dedi.

 

Konuşmaların ardından çiftçilere sertifikaları dağıtılarak, katkı sağlayan kişilere de plaket takdim edildi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.