YALOVA EAH ANNE DOSTU HASTANE ÜNVANI ALDI

YALOVA EAH ANNE DOSTU HASTANE ÜNVANI ALDI
Yayınlama: 21.07.2023
A+
A-

Hastanemiz Anne sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli ve kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamak amacı ile yapılan çalışmalar sonucunda Sağlık Bakanlığı tarafından aranan kriterleri yerine getirmesi nedeniyle yeniden “Anne Dostu Hastane” unvanına sahip oldu.

2011 yılında Bebek Dostu olan hastanemiz, Ağustos 2022 yılında taşınma süreci ile beraber yeni hastanemizde birçok yeni ve özellikli birim açılması için çalışmalarına hız vererek yeniden Anne Dostu hastane unvanını aldık.

Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hasan Ergenç “2011 yılından bu yana “Bebek Dostu Hastane” unvanına sahip olan Hastanemiz, yeni hastanemiz ile birlikte yapılan önemli çalışmalar ve iyileştirmeler sonucu , Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre yaptığı denetim ve sunduğu rapor ile, artık “Anne Dostu Hastane” unvanı almaya hak kazandı.

“Annelere, kendilerini ev ortamında hissedecekleri alanlar oluşturuldu.”
Anne sağlığı hizmetlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik yapılan çalışmalarda, doğumun ideal koşullarda en az müdahale ile normal olarak gerçekleşmesinin sağlanması, anne güvenliği ve mahremiyetini dikkate alarak takiplerinin ve doğumlarının gerçekleştirileceği ideal ortamların oluşturulması hedeflenmektedir. Bu yaklaşımdan hareketle doğum ünitelerinin sunduğu sağlık hizmetlerini geliştirmeye yönelik olarak, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından “Anne Dostu Hastane Programı” başlatılmış ve sürdürülmektedir. Bu program kapsamında hastanemiz yönetim ve personellerinin yapmış olduğu özverili çalışmalar sonucunda, anne ve anne adayları için mahremiyete dayalı tek kişilik sancı, doğum ve lohusa (SDL) ünitelerinde istediği bir yakınıyla birlikte kalabilecekleri, kendilerini ev ortamında hissedebilecekleri, konforlu, donanımlı ve hareket özgürlüğü sağlayabildikleri, ihtiyaç duydukları her an kendilerini sürekli takip eden bir hemşire bulunmaktadır.

“Tüm Hastane Personelimizin, doğum öncesi ve sonrası hizmet içi eğitim programları tamamlandı.”
Gebelerin doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemle ilgili konularda bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak için hizmet veren gebe okulu birimimizin faaliyetleri ve etkinlik programları yeniden düzenlendi. Başta doğum ünitesi çalışanları, kadın doğum uzmanı hekimlerimiz ve ebelerimiz olmak üzere tüm hastane personelinin bu doğrultuda hizmet içi eğitimleri tamamlandı. Çalışmalar sonucu hastanemizin birçok birimi, Bakanlığımızca görevlendirilen ekip tarafından değerlendirilerek kriterlerin tamamının yerine getirildiği gözlemlendi ve Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeniden “Anne Dostu Hastane” unvanı almaya hak kazandı. Yalova ilimize ve halkımıza hayırlı olsun.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.