YALOVA TEMA, GENÇ TEMA DOĞA KAMPI DÜZENLEDİ

YALOVA TEMA, GENÇ TEMA DOĞA KAMPI DÜZENLEDİ
Yayınlama: 25.07.2023
A+
A-

bfddc2e0 127b 4553 9c2a 074db5e0ecc5 1TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği tarafından Genç TEMA Doğa Kampının ilki düzenlendi.

Altınova Belediyesinin ev sahipliğinde 21-23 Temmuz 2023 tarihleri arasında Hersek Plajında düzenlene doğa kampına Boğaziçi, Yıldız Teknik, Kocaeli, Sakarya ve Ege Üniversitelerinden Genç TEMA Başkan ve ekip gönüllülerinin yanı sıra Yalova’dan da İl Temsilcisi Arzu Demir, Merkez İlçe Sorumlusu Saffet Yıldız, Çınarcık İlçe Sorumlusu Orçun Emrah Eren, Kadıköy Mahalle Sorumlusu Özcan Demir ve Süleyman Bey Mahalle Sorumlusu Gökmen Kılıç ile kamp etkinlik görevlileri katıldı.

Kampın birinci gününde Genç TEMA’lar Hersek Lagünü Sulak Alanı Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül ve Rehber Vahide Biçer ile, Hersekzade Ahmetpaşa Camii ziyaret edildi ve rehber Muhammed Özkan tarafından sunum gerçekleştirildi. Ardından Dilburnu Deniz Feneri Müzesi ziyaret edildi. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi, Müdür Mustafa Sarıgül ve Rehber Alihan Sevinç tarafından gezdirilerek bilgiler verildi. Akşam ise Orman Pedagogu Birsen Şengezer tarafından Yaratıcı Drama Atölyesi düzenlendi. Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral da akşam saatlerinde kampı ziyaret ederek İl Temsilcisi Arzu Demir ve Genç TEMA’larla sohbet etti ve birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kampın ikinci gününde ise katılımcılara Gülderman Çiftliği sahibi Önder Mergan tarafından Tarım-Beslenme-Sağlık ilişkisi konulu Zehirsiz Tarım ve Agrohomeopati söyleşisi düzenlendi. Söyleşinin ardından da Genç TEMA’lara Yiğit Ali Zincirci tarafından organize edilen Pera Dans ve Sanat Merkezinden Zumba Eğitmeni Çiğdem Yeter Çoban Yazgan tarafından zumba etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlik sonrasında kamp alanından Karaca Arboretum’a geçen Genç TEMA’lara Hayrettin Karaca’nın torunu Yeşne İren Karaca rehberliğinde Karaca Arboretum gezdirilerek arboretumla ilgili bilgiler aktarıldı. Burada İl Temsilcisi Arzu Demir tarafından iki gece iki gündüz şeklinde devam eden Gençlik Kampına katılan Genç TEMA’lara katılım belgeleri verildi. Karaca Arboretum gezisinin ardından Yürüyen Köşkü’de gezen Genç TEMA’lar daha sonra bölgelerine gitmek üzere Yalova’dan ayrıldılar.

İl Temsilcisi Arzu Demir düzenledikleri Genç TEMA Doğa Kampı ile ilgili yaptığı açıklamada ‘’Gönüllülerimizin doğayla buluşmalarını, doğa ve ekoloji ile ilgili kavramları yaparak, yaşayarak öğrenmelerini sağlamak amacıyla Altınova Belediyesi ve TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği iş birliği ile Genç TEMA Doğa Kampımızın ilkini düzenledik. Kampı her yıl gerçekleştirerek gelenekselleştirmek istemekteyiz. Bu eğitimle amacımız katılımcıların ekoloji, çevre okuryazarlığı, biyolojik çeşitlilik ve doğa koruma gibi kavramlar konusunda farkındalığını artırmak; çevre konularında aktif tutum sergilemelerini sağlamaktır. Katılımcılar ekolojik okuryazarlık, orman ekosistemi, biyolojik çeşitlilik, doğal denge, çevre kirliliği, savunuculuk çalışmaları gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitimler aldılar’’ dedi.

Demir; “TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği olarak başta TEMA Vakfı Marmara Bölge Koordinatörümüz Büşra Yaren Şahin nezdinde tüm destek veren İlçe ve Mahalle Sorumlarımıza, tüm kamp süresince Eğitimlerini aksatmadan sürdüren Orman Pedagogu Birsen Şengezer’e, bizlere mükemmel kamp deneyimi yaşatan başta Altınova Belediye Başkanımız Dr. Metin Oral olmak üzere, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hakan Beykoz ve Fen İşleri Müdürü Kubilay Karaca’ya ve bizlerden desteğini esirgemeyen tüm Belediye çalışanlarına teşekkürlerimizi sunarız. Birlikte Umut Yeşertmeye devam edeceğiz”dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.