YALOVA’DA GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

YALOVA’DA GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Yayınlama: 19.09.2023
A+
A-

 

19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri çerçevesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında tören düzenlendi.

Yalova Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Yalova Belediyesi, Gaziler adına Türkiye Muharip Gaziler Derneği Yalova Şube Başkanlığı ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Yalova Şube Başkanlığı çelenkleri Atatürk Heykeli’ne sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Öğretmen Üsteğmen Hakan Yavaş yaptı. Üsteğmen Hakan Yavaş, “Bu müstesna tarih aynı zamanda Sakarya Meydan Muharebesi’nde yaralandığı halde zafer kazanana kadar cepheden ayrılmayarak milletimiz ve ordumuz için örnek bir fedakarlık sergileyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından gazilik unvanı ve mareşallik rütbesinin verilişinin 102. yıl dönümüdür.’ dedi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Yalova Şube Başkanı Şakir ise, “Gaziler Günü, bedeli canla ve kanla ödenmiş toprakların vatan olmasında ve devletimizin bekası uğrunda canlarını adayanların ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı özel bir gündür. 19 Eylül Cumhuriyet Savaşı’nda Kurtuluş Savaşı’nda Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine, terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını eden tüm malul gazilerin şeref günüdür. 19 Eylül Gaziler Günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından gazi unvanı ile taçlandırdığı ilk gündür.’ dedi.

Etkinlikler çerçevesinde Uygulama Otelinde kahvaltı etkinliği de düzenlendi. Programlar Türkiye Muharip Gaziler Derneği Yalova Şube Başkanlığı ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Yalova Şube Başkanlığı ziyaretleriyle devam etti.

Yalova Merkez Camii’nde de şehitler ve vefat etmiş gaziler için mevlidi şerif programı da düzenlendi.

Etkinliklere Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Yalova Belediye Başkanvekili Nusret Karaalioğlu, Garnizon Komutanı Cenk Topuz, İl Emniyet Müdürü Salih Gözüm, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı ve Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar Öksüz katıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.