YENİ KURULAN DERNEK, DEPREMZEDELERİ YALNIZ BIRAKMADI

YENİ KURULAN DERNEK, DEPREMZEDELERİ YALNIZ BIRAKMADI
Yayınlama: 21.02.2023
A+
A-

Kahramanmaraş’ta asrın felaketinin yaşanması ile birlikte Yalova’dan bölgeye ilk giden ekiplerden biri de Yalova Doğu ve Güneydoğu Anadolu İş İnsanları Derneği (YADGİD) yöneticileri oldu.

 

İLK GÜNDEN İTİBAREN BÖLGEYE AKIN ETTİLER

Deprem haberinin ulaşması ile birlikte sabahın ilk saatlerinde dernekte bir araya gelen dernek yöneticileri hemen bölgeye doğru yola çıktı.

 

6 Şubat Pazartesi günü akşam saatlerinde ilk olarak Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine ulaşan YADGİD ekibi yaşadıklarını şu şekilde ifade etti “İlk gün Elbistan’a ulaştığımızda korkunç bir manzara ile karşılaştık. Televizyonlarda izlediğimizden çok daha fazla bir yıkımı maalesef gözlerimizle gördük. Elbistan’da bir Cemevi önündeki kalabalığın yanına gittik. Her yaştan birçok insan oraya sığınmıştı ve birçok ihtiyaçları vardı. Ülker’in oradaki deposu ile iletişim kurarak depodan bisküvi, meyve suyu gibi birçok ürünü temin ederek Cemevi’ndeki vatandaşlara ulaştırdık. Akabinde Malatya’ya doğru yola koyulduk. Malatya’ya ulaştığımızda Erzurum Karaçoban Belediyesi’ndeki dostlarımız ile iletişim kurarak ihtiyaçlardan bahsettik. Sağ olsunlar hemen bir aşevi kurulması için gerekli ihtiyaçları bölgeye ulaştırdılar. Malatya’daki koordinasyona dair elimizden geleni yaptıktan sonra Adıyaman’a doğru yola çıktık. Gece saatlerinde Gölbaşı’na ulaştık. Gölbaşı’nda bebekli bir aileye yardımcı olmaya çalıştık. Annesinin korkudan sütü kesildiğini söylediklerinde hemen bebek için mama arayışına geçtik.’ dediler.

 

HIRSIZLARA MÜDAHALE ETTİK

BÖLGEDE yağmacılara da müsaade etmediklerini belirten YADGİD yöneticileri,’ Bir bebegemiz için mama ararken iyi giyimli düzgün Türkçesi ile iki kişi yolda dikkatimizi çekti. Şüpheli garip davranışları sonrası bölgede hırsızlık yaptıklarını anladık. Bu kişilere de gerekli müdahaleyi yaparak gelen askerlerimize teslim ettik. Daha sonra Adıyaman’a geçtik.”

 

 ‘ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK, YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Adıyaman barosu ve oradaki bazı dernekler ile iletişim halinde Yenimahalle’deki Cemevi’nde bir koordinasyon merkezi kurduklarını belirten YADGİD yetkilileri yaptıkları çalışmaları şu ifadelerle aktardı: “Siverek’ten gelen dostlarımız ile hemen bir aşevi kurduk. Diyarbakır’ın Çınar ilçesi belediye başkanı ile iletişim kurarak bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda aşevi için destek istedik. Bize gerekli tüm yardımı yaparak bölgeye aşevi için çadırları ve kuru gıdayı kısa zamanda ulaştırdılar. Aşevinin hemen yanında Diyarbakır’dan bizi arayarak bölgeye gelen 2 hemşire ve 1 doktordan oluşan ayakta tedavi yapılabilecek şekilde bir küçük sahra hastanesi kurduk. Ulaşabildiğimiz her yere yardımcı olabilmek için elimizden gelen tüm gayreti göstermeye çalıştık. Gene depremzedelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.’ dediler.

AFAD İLE KOORDİNELİ ÇALIŞTIK

AFAD ile koordineli çalıştıklarını da ifade eden YADGİD yöneticileri,’ AFAD ekipleri ile de sürekli iletişim halinde olarak çalışmalarımız konusunda bilgiler verdik. İhtiyaçlar konusunda da ne gerekiyorsa yapmaktan asla kaçınmadık. AFAD’dan ihtiyaç olarak bildirilen 15 adet hiltiyi de İstanbul’dan temin ederek bölgeye ulaştırarak AFAD yetkililerine teslim ettik.  Adıyaman Organize Sanayi Bölgesinde bin metrekare bir yer bularak bilabedel depo olarak kullanıma hazırladık. Gelen kuru gıda birçok malzemeyi de bu depoya aktararak koordineli bir şekilde dağıtımı organize ettik.  Diyarbakır Ticaret Odası ve belediyeleri ile iletişime geçerek inşaat ustalarının bölgeye gelmeleri konusunda girişimlerimizde sonuç verdi. İnşaat ustaları bölgeye gelerek çalışmalara doğrudan katılım sağladı. Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Dr. Yasin Yıldız bize ulaşarak ekmek, zeytin ve kefen ihtiyacı olduklarını dile getirdi. Bizde hemen ekmek ve zeytin temini yaparak hastaneye kısa sürede ulaştırdık. 100 top kefeni de Diyarbakır’dan temin ederek hastane yetkililerine teslim ettik. Aynı gün iletişime geçtiğimiz Beşiri Derneği de 10 tır kuru gıdayı bölgeye kamyonlarla getirdi. Koordineli bir şekilde aşevlerinde kullanmak üzere kuru gıdaları Adıyaman’daki depoya sevkiyatını gerçekleştirdik. Adıyaman barosunun tahsis ettiği araçlarla da köylere erzak ve diğer ihtiyaçlar koordineli bir şekilde ulaştırıldı.’ dediler.

 VALİ EROL VE BAŞKAN VEKİLİ TUTUK’A TEŞEKKÜR EDERİZ

YALOVA Valisi Muammer Erol ve Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’un tüm ihtiyaçlara duyarlı ve hassas davrandığını da ifade eden yöneticiler,’ İlk 1 hafta boyunca YADGİD olarak bölgede koordinasyona dair birçok çalışmamız oldu. Daha ilk gün yola çıkmadan iletişim halinde olduğumuz Yalova Valimiz Sayın Muammer Erol’da tüm hassasiyeti ile konuya yaklaşarak gerekli tüm desteği bize gösterdi.  Yalova Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Mustafa Tutuk da her ihtiyacımıza duyarlılıkla yanıt vererek bölgedeki eksikliklerin giderilmesinde bizlere desteğini esirgemedi. Sayın Valimize ve belediye başkanımıza özel bir teşekkürü borç biliriz. Yardım çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz.’ ifadelerine yer verdiler.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.