ALTINOVA’DA FIRINLAR DENETLENDİ

ALTINOVA’DA FIRINLAR DENETLENDİ
Yayınlama: 20.02.2023
A+
A-

Altınova Belediyesi Zabıta Amirliği Ekipleri, ilçe merkezinde faaliyet gösteren ekmek fırınlarında denetim yaptı. Altınova Belediyesi Zabıta Amirliği Ekipleri, unlu mamul üretimi yapan imalathanelere yönelik denetimler gerçekleştirerek hijyen ve gramaj kontrolü yaptı.

Yetkisini kullanıyor

Altınova Belediyesi Zabıta Amirliği Ekipleri; “Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Ekmek Ve Ekmek Çeşitleri Tebliği ile Zabıta Yönetmeliği’nin C Bendinde yer alan Çevre ve sağlık ile ilgili görevleri; ilgili kuruluşlar ile işbirliği halinde fırınların ve ekmek fabrikalarının ve diğer gıda üretim yerlerinin sağlık şartlarına uygunluğunun denetiminde ilgili kuruluşların talebi halinde nezaret etmek, ekmek ve pide gramajını, fiyat tarifelerini kontrol etmek, gerekli kanuni işlemleri yapmak maddesi” gereğince ilçedeki fırınlarda denetimlerde bulundu.

En temel tüketim maddesi Unlu mamullerin üretim koşullarının sağlık standartlarına uygun olması konusunda denetimler gerçekleştirdiklerini ifade eden Altınova Belediyesi Zabıta Amiri İlker Gülbahar, en temel tüketim ihtiyacı olan unlu mamullerin hijyenik koşullarda üretilip halka ulaştırılması konusunda işletmelerin azami hassasiyet göstermesi gerektiğini hatırlattı.

Zabıta yönetmeliği

Zabıta Amiri İlker Gülbahar, “Zabıta yönetmeliği çevre ve sağlıkla ilgili görevlerinin 9. Maddesi gereğince ilgili kuruluşlar ile işbirliği halinde fırınların ve ekmek fabrikalarının ve diğer gıda üretim yerlerinin sağlık şartlarına uygunluğunun denetiminde ilgili kuruluşların talebi halinde nezaret etmek, ekmek ve pide gramajını, fiyat tarifelerini kontrol etmek, gerekli kanuni işlemleri yapılmaktadır” diye konuştu.

İşletmelere uyarı Yapılan denetimlerde ekmek fabrikaları ve fırınlarda eksiklikleri tespit edilen işletmelere eksikliklerinin giderilmesi için süre tanıyan Zabıta Amirliği ekipleri, eksikliklerini gidermeyerek sağlık kurallarını ihlal eden işletmelere Yasal işlemlerin uygulanacağı bildirdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.