CHP MİLLETVEKİLİ BECAN’DAN İLK ÖNERGE

CHP MİLLETVEKİLİ BECAN’DAN İLK ÖNERGE
Yayınlama: 22.06.2023
A+
A-

Becan soru önergesinde “Ülkemizde uyuşturucuya bağlı suçlar hızla artarken, kullanım yaşı da aynı hızla düşüyor. Zehir tacirleri cennet Yalova’mızı da hedef alıyorlar. İlk soru önergemi Yalova’da son bir haftada ele geçirilen yüksek miktardaki uyuşturucu hakkında vererek, konuyu TBMM gündemine taşıdım. Uyuşturucu simsarlarına asla göz açtırmayacağız!” diyerek soru önergesinde şu soruları yöneltti.

“Aşağıda belirtilen konuya ilişkin sorularımın içişleri Bakanı Sayın Ali Yerlikaya tarafından Anayasamızın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yasal süresi içerisinde yazılı olarak cevaplandırılması hususunu saygılarımla arz ederim.

Türkiye’de uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin kullanımı ve üretiminin yaygınlaştığı buna bağlı olarak da uyuşturucu ve uyarıcı maddelere ilişkin suçların gün geçtikçe arttığı görülmektedir. Onlarca uyuşturucu haberi her gün gazete ve internet sitelerinde karşımıza çıkmakta, uyuşturucu toplumun en büyük sorunlarından biri olarak güncelliğini korumaktadır. Her ne kadar kamuoyunda uyuşturucu ile mücadelenin aralıksız sürdüğü ifade edilse de açıklanan veriler ve karşılaştığımız haberler alarm zillerinin çalmasına neden olacak derecede kaygı vericidir.

Türkiye konumu nedeniyle geçmişte uyuşturucu için transit ülke konumundayken, bugün yakın doğu ve çevresindeki jeopolitik gelişmeler neticesinde üretim ve merkez ülke konumuna gelmiştir. Uyuşturucunun bu denli yaygınlaşmasında ülkenizim stratejik konumun değişmesinin yanı sıra süregelen yanlış politikalar nedeniyle toplumsal refahı derinden etkileyen ekonomik krizin derinleşmesi, iktidarın baskıcı politikaları neticesinde sosyal buhranın yaygınlaşması da son derece etkilidir. Bu sebeple Türkiye’nin 81 ilinde de uyuşturucu suçları yaygındır.

Atatürk’ün kenti güzel Yalova’mız da ne yazık ki bu furyadan payına düşeni almaktadır. Yazılı ve görsel medyaya da yansıyan haberlere göre Yalova ilimizde son günlerde uyuşturucu ve bağlı suçlarda artış olduğu gözlemlenmektedir. Sadece son bir hafta içerisinde polisimizin gerçekleştirdiği başarılı 2 ayrı operasyonda 11 şüphelinin gözaltına alınması ve yüksek miktarda uyuşturucu maddenin ele geçirilmiş olması kaygı vericidir.

Bu bağlamda, 1. 2002- 2023 (Mayıs ayı dahil) yılları arasında Yalova’da uyuşturucu kullandığı tespit edilen kişi sayısı nedir? Bu sayının Yalova’nın ilçeleri bazında yıllara, yaş grubuna, cinsiyete ve uyruğa göre dağılımı nedir?

2. 2002- 2023 (Mayıs ayı dahil) yılları arasında Yalova’da uyuşturucu imali, ticareti ve dağıtımı yaptığı tespit edilen kişi sayısı nedir? Bu sayının Yalova’nın ilçeler bazında yaş grubuna, cinsiyete ve uyruğa göre dağılımı nedir?

3. 2002- 2023 (Mayıs ayı dahil) yılları arasında Yalova’da uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı nedir? Bu sayının ilçelere, ölüme sebep olan uyuşturucu ve uyarıcı maddenin cinsine, yaş grubuna, cinsiyete ve uyruğa göre dağılımı nedir?

4. 2019-2023 (mayıs ayı dahil) yılları arasında polis ve jandarma sorumluk bölgesinde uyuşturucu madde ticaretini önlemeye yönelik gerçekleştirilen operasyon sayısı nedir? Bu operasyonlarda yakalanan şahısların ve ele geçirilen uyuşturucu miktarının yıllar bazında ilçelere, uyuşturucu türüne, yaş gruplarına, cinsiyete ve uyruklara göre dağılımı nedir?

5. 2002- 2023 (mayıs ayı dahil) yılları arasında Yalova’da okul çevrelerine yönelik gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonları sonucu, uyuşturucu kullandığı tespit edilen öğrencilerin sayısı nedir? Bu öğrencilerin yıllar bazında; ilçelere, yaş gruplarına, uyruklarına ve cinsiyetlerine göre dağılımı nedir? 6. 2002- 2023 (mayıs ayı dahil) yılları arasında Yalova’da uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine başvuran kişi sayısı nedir? Bu sayının ilçelere, bağımlılığa sebep olan uyuşturucu ve uyarıcı maddenin cinsine, yaş grubuna, cinsiyete ve uyruğa göre dağılımı nedir?

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.