HERSEK LAGÜNÜNDE KUŞ GÜNÜ KUTLANDI

HERSEK LAGÜNÜNDE KUŞ GÜNÜ KUTLANDI
Yayınlama: 11.01.2024
A+
A-

Altınova Hersek Lagününde Dünya Kuş Günü törenle kutlandı. Dünya Kuş Günü Kutlama etkinliğinde yapılan gözlemde, 65 türden toplamda 5540 kuşu gözlemleyip kayıt altına alındı.

Öğrenciler de katıldı

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, “Bu gün, kuşların hayatımızdaki önemini hatırlamak ve onların ve ekosistemlerimizde oynadıkları hayati rolü takdir etme amacına yöneliktir.

Kuşları izlemek sadece keyifli olmakla kalmıyor, aynı zamanda bitkileri tozlaştırarak, böcek popülasyonlarını kontrol ederek ve tohum yayarak çevremize önemli katkılarda bulunuyor.

Dünyada 10 bin türü bulunan kuşların ülkemizdeki tür sayısı 500 civarındadır. Biz Altınova Belediyesi kuş gözlem ekibi olarak şimdiye kadar 255 kuş türünü alanda tespit etmiş bulunuyoruz. Bu anlamda alanın ve kuşların korunması için farkındalık amaçlı öğrencilerle kuş gözlemi gerçekleştirdik.

65 türden toplamda 5540 kuşu gözlemleyip kayıt altına aldık. Hersek Lagünü gözde kuşları flamingolar “allı turna” bugün sayımda 685 olarak kayıtlara geçti” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.