KURT:’GURUR MU, UTANÇ MI?’

KURT:’GURUR MU, UTANÇ MI?’
Yayınlama: 24.08.2023
A+
A-

ÇINARCIK eski Belediye Başkanı Avni Kurt, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer’i sert sözlerle eleştirdi.

51 senelik Çınarcık Belediyesi’nin şuursuzca ve hesapsızca yönetilmeye layık olmadığını söyleyen Çınarcık eski Belediye Başkanı Avni Kurt,’ En son söylemem gerekeni, girizgâhta söylemek istiyorum: 51 senelik Çınarcık Belediyesi; böyle şuursuzca, hesapsızca, umursamazca yönetilmeye layık değil. Belediyeye ait bir alan üzerinde bulunan, belediyenin yıldan yıla karınca kararınca kira geliri elde ettiği ATM kabinlerini oradan kaldırmak, belediyenin (hadi diyelim ATM’leri kaldırdın) dükkan kurarak ya da bir başka şekilde gelir elde edebileceği söz konusu alanı, üzerinde köprü yaparak çarçur etmek; sağlıklı düşünen, belediyenin menfaatini önceleyen bir belediye başkanının yapabileceği şeyler midir? ATM kabinlerinin yeni yerinin hemen bitişiğinde, Beyaz Bahçe var. Çınarcık Belediyesi’nin, ihaleye açmak suretiyle buradan da gelir elde etmesi mümkün. Ama ihaleye açmıyorlar. Niçin? Aynı şekilde, imar planına aykırı bir şekilde pek çok masrafla inşa edilen Çınaraltı Çay Bahçesi’ni de,  ihaleye açarak kasaya ‘hazır para’ sokabilirler.  Bunu da yapmıyorlar.’ dedi.

 

‘SİGORTALARIN ÖDENMEDİĞİ DOĞRU MUDUR?’

Çınaraltı Çay Bahçesinin zararda mı yoksa karda mı olduğunu soran Kurt,’ Çınarcık Belediyesi’ni denetleyen İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Başkontrolörü, 2016-2020 yıllarını kapsayan denetim raporunda şu notu düşmüştü: “Çınaraltı Çay Bahçesi’nin yürüteceği ticari faaliyetler de göz önüne alınarak, gerekli araştırma, incelemelerin yapılarak şirket faaliyetlerinin buna göre planlanması sağlanmalı, belediyeye ait şirketlerin belediyenin zararına yol açmayacak şekilde faaliyet göstermesine azami özen göstermelidir.” Buradan hareketle, şu sorulara yanıt arıyoruz: Bugün Çınaraltı Çay Bahçesi zararda mıdır, yoksa kârda mıdır? Çınaraltı Çay Bahçesi’nden, faaliyete girdiği günden bu yana, bağlı olduğu Çınarcık Belediyesi’nin kasasına bir metelik girmiş midir?  Ayrıca, orada çalışan şirket personellerinin sigortalarının ödenmediği yönünde duyumlar alıyoruz. Bu, doğru mudur?’ dedi.

 

‘BELEDİYENİN VE ARAÇLARININ FRENİ TUTMUYOR’

ÇINARCIK Belediyesine ait eski model otobüslerin yolda direksiyonlarının kitlendiğini ifade eden eski Başkan Kurt,’ Geçtiğimiz haftalarda, Yalova-Çınarcık arasında sefer yapan Çınarcık Belediyesi’ne ait eski model bir otobüsün seyir esnasında direksiyonu kitlendi. Çok vahim sonuçları olabilecek bu hadisede, şükürler olsun ki, hiçbir vatandaşımız zarar görmedi. Daha sonra da, yine otobüslerin çeşitli arızalarla yollarda kaldığını öğrendik.  ‘Ulaşım Master Planı’ vaadinden, yollarda kalan otobüslere kadar geldik. Buradan yetkilileri ikaz ediyorum: Bu otobüslere artık sefer yaptırmayın. Allah muhafaza, bugün direksiyonu kitlenen otobüs, yarın rampadan inerken freni tutmazsa, yaşanacak facianın vebaliyle nasıl yaşayacaksınız? Bunun hesabını nasıl vereceksiniz? ATM kabinlerini kaldırarak, Beyaz Bahçe’yi ve Çınaraltı Çay Bahçesi’ni ihaleye açmayarak; belediyeyi, sınırlı olan gelir kaynaklarından mahrum bırakıyorsunuz. İller Bankası, muazzam artışla ödenek gönderdiğinde dahi personellere tam maaş ödemiyorsunuz. Halihazırda kullanılabilecek çöp döküm alanı varken, kentin çöplerini  Esenköy’e boşaltıyorsunuz. Artık emekliye ayrılması gereken belediye otobüsleriyle vatandaşların canını tehlikeye atıyorsunuz. Birçok kuruma olan ve rekor düzeyde büyüyen borç,  çöpten geçilmeyen konteynerler, gayriciddilikten geçilmeyen belediye odaları… Bir türlü tamamlanmayan, kimi vakit otopark vazifesi gören dolgu… Halkın parasıyla deposuna benzin koyulan belediyeye ait hizmet aracıyla mesai bitiminde evlerine bırakılan personeller… Tüm bunlar, sizin döneminize ait… Tüm bunlar size ne veriyor? Gurur mu, yoksa utanç mı?’ dedi.

 ‘EMEKLİ PERSONELLERİN TAZMİNATLARI ÖDENMEDİ’

Çınarcık Belediyesinden emekli olan personellere tazminat ödenmediğini iddia eden Kurt,’

Belediyeden emekli olan personellerin tazminatlarını ödemediniz. Haliyle, haklarını alabilmek için belediyeyi mahkemeye verdiler. Şimdi o insanlara, faiziyle tazminatlarını ödeyeceksiniz. Şayet tazminatlarını zamanında ödeseydiniz, bu faizleri ödemek durumunda kalmayacaktınız. Ayşe teyzenin, Arif amcanın, küçük Muhammed’in parasını, yok yere faiz olarak ödüyorsunuz. Gurur ile utanç arasında, hangisine yakınsınız? Bugün Çınarcık’ın kıyısına geldiği uçurumda, kendimi de bir parça sorumlu tutmuyor değilim. Çünkü biz eğer 2019’daki seçimi kazansaydık, Çınarcık bugün bu halde olmayacaktı. Ama telef olan yıllarda oluşan enkazı, moloz yığınlarını kaldırmak için bütün kudretimizle çalışacağımızın sözünü, buradan tüm içtenliğimle, tüm dürüstlüğümle veriyorum. Göreceksiniz; Kraliçe Kasaba, özlediği tacını başına takacak.  Maaş düzensizliği nedeniyle aybaşını getiremeyen, bankalardan icra tebliğleri alan, bayramlara dahi huzursuz giren personeller, artık huzurlu günler, huzurlu bayramlar yaşayacaklar.  Kaynak üreterek, gelir alanlarından istifade ederek, sistemli bir şekilde tasarruf tedbirlerini hayata geçirerek, mali disiplini sağlayarak, sağlıklı bir bütçe planlaması yaparak; Çınarcık Belediyesi’ni mali açıdan girdiği ‘çıkmaz sokak ’tan çıkaracağız. Belediye; öğrencilerin, işsizlerin, esnafın, engellilerin, çocukların, üretici kadınların yanında olacak. Hizmet ve derman belediyeciliği anlayışı ile  ihtiyaç ve talepler giderilecek, dertlere çareler aranacak. Kente kazandıracağımız eserlerin başında gelen düğün salonunda, o ihtişamlı salonda,  vatandaşlarımızla beraber halaylar çekip, horonlar tepip, zeybekler oynayacağız. Güvercinlerin müdavimi olduğu meydan, upuzun caddeler, anılarla dolu sokaklar daima temiz olacak. Yeni otobüslerle güven içinde yolculuk yapacak insanlar. Belediye; arı gibi, olması gerektiği gibi, durmadan çalışacak. Kentin şirin treni; belediyeden memnun olan mutlu insan kalabalıklarının arasından, zilini çala çala, ağır ağır geçecek. Çınarcık, bambaşka bir güzelliğe kavuşacak.’ ifadelerine yer verdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.