YALOVA TEMA’DAN BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK YÜRÜYÜŞÜ

YALOVA TEMA’DAN BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK YÜRÜYÜŞÜ
Yayınlama: 23.05.2023
A+
A-

TEMA Vakfı Yalova Biyolojik Çeşitlilik faaliyetleri kapsamında geçtiğimiz Pazar günü Hamzalı-Beşpınarlar arasında 16 km. lik ŞAKAYIK yürüyüşü gerçekleştirdi.

 

TEMA Yalova Merkez İlçe Sorumlusu Saffet Yıldız, Süleymanbey Mahalle Sorumlusu Gökmen Kılıç, Kadıköy Mahalle Sorumlusu Özcan Demir’in yanısıra TEMA Gönüllülerinden oluşan 25 kişilik TEMA Yalova ekibi Biyolojik Çeşitlilik etkinlikleri kapsamında geçtiğimiz Pazar günü Yalova Belediyesinin tahsis ettiği otobüsle Bursa’nın Orhangazi ilçesine bağlı Hamzalı köyünden Beşpınarlara harikulade bir doğa manzarasında Fahrettin Yurtbay’ın rehberliğinde 16 kilometrelik doğa yürüyüşü yaptılar.

 

Yalova’da sadece Mayıs ayında yetişen ve bir ay kalan Latince ismi ”Paeonia turcica” olan Şakayık (Yaban Gülü) larla dolu Beşpınarlar zirvesine çıkan TEMA ekibi burada bolca vakit geçirerek muhteşem manzaranın tadını çıkardılar ve bol bol fotoğraf çektiler.

İl Temsilcisi Arzu Demir etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’a etkinliklerini gerçekleştirme konusunda verdiği destekten dolayı teşekkürlerini ifade ederken tüm Yalova’lıları doğanın muhteşem büyüsünde buluşmaya çağırdı. Arzu Demir yaptığı açıklamada, 22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü. “Birleşmiş Milletler Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü bu yıl “#Doğaİçin çözümün parçasıyız” sloganı ile kutlanırken bizler de arazi tahribatı, iklim değişikliği, avlanma ve aşırı yararlanma nedenleriyle gün geçtikçe azalan biyolojik çeşitliliğin korunması gerektiğine dikkat çekmek amacıyla İl Temsilciliği olarak her ay gönüllülerimizi doğa ile buluşturuyoruz ayrıca Okullarda konu ile ilgili TEMA Vakfının Sunumlarını gerçekleştiriyoruz.

Yaşam ve sağlık için gerekli temiz havanın, gıdanın, gezegendeki su ve besin döngüsünün devamlılığı biyolojik çeşitliliğe bağlı. Dünyamızı yaşanabilir yapan, insanların bu gezegende var olabilmesi ve refahı için vazgeçilmez önemi olan, doğal zenginliğin göstergesi biyolojik çeşitliliğin önemi henüz yeterince bilinmiyor. Biyolojik çeşitlilik hızla yok oluyor ve dünyadaki türlerin %25’inin nesli tehlike altında.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kamuoyunu biyolojik çeşitlilik konusunda bilinçlendirmek, farkındalığı artırmak ve insan kaynaklı biyolojik çeşitlilik kaybını en aza indirmek için çalışmaların acilen başlatılması gerekiyor.

Toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla değişik gruplar ve rotalarda bu tür doğa etkinliklerimiz devam edecek. Temsilcilik olarak; ekolojik turizm alanlarının tanıtımı, korunması ve temizliği adına her türlü katkıyı sunmak ve bilinç oluşturmak en büyük arzumuzdur. Doğa hepimizin ona el birliğiyle sahip çıkmamız ve doğayla uyumlu bir yaşam ana felsefemiz olmalıdır” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.