MÜZE MÜDÜRÜ, İDDİALARA CEVAP VERECEK Mİ? HABER:EMRE CAN KAZMALI

MÜZE MÜDÜRÜ, İDDİALARA CEVAP VERECEK Mİ? HABER:EMRE CAN KAZMALI
Yayınlama: 27.12.2023
A+
A-

YALOVA Garden A.Ş. sahasında bulunan, Tarım İşletme Genel Müdürlüğünden alınan ‘Atatürk ve Çocuk Müzesi’ Yalova Müze Müdürü Ali Sinan Özbey tarafından ‘Müze Müdürlüğüne’ çevrildiği iddia edildi.

Atatürk’ün eserlerine sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Yalova halkı.’ Yalova Müze Müdürü Ali Sinan Özbey tarafından Atatürk ve Çocuk Müzesinin, müze müdürlüğüne çevrildiği iddia ediliyor. Müze Müdürünün, Atatürk ve Çocuk Müzesini kaldırıp kendisine özel ofis yaptığı iddia ediliyor. Bu çok vahim biMUZE1r durumdur. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hatıralarına yapılan saygısızlıktır. ‘Yalova Benim Kentimdir’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetlerine böyle mi sahip çıkacağız? Bizler Yalova kamuoyu olarak merak ediyoruz. Müze Müdürü Atatürk ve Çocuk müzesini kaldırarak kendisine özel ofis yaptı mı? Bedavaya kiralanan yer makam odası yapıldı mı? Çocuk Müzesi nerede? Hepsinden önemlisi, Mustafa Kemal Atatürk’e ait olan eşyalar nerede muhafaza edilmektedir. Yalova Müze Müdürü Ali Sinan Özbey’den kamuoyunu aydınlatmasını bekliyoruz.’ ifadelerine yer verdiler.

Öte yandan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının web sitesinde ise Atatürk ve Çocuk Müzesinin olduğu belirtilmektedir.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesi

 

Yalova Müze Müdürlüğü

YALOVA MÜZESİ MÜDÜRLÜĞÜ

İletişim bilgileri:
Adres: Gazi Paşa Cad. Garden A.Ş. Hizmet Binası Yanı – YALOVA
Tel: 0 226 814 10 46
E-posta: yalovamuzesi@ktb.gov.tr

Sorumlu olduğu il/ilçe:
Yalova

Bağlı Birimleri:
Atatürk ve Çocuk Müzesi

ATATÜRK VE ÇOCUK MÜZESİ

Yalova İlinde yer alan Atatürk ve Çocuk Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Yalova Müze Müdürlüğüne bağlı bir birim olarak hizmet vermektedir.

Müzenin bulunduğu yapı, Mustafa Kemal Atatürk tarafından kullanılmış evlerden olması sebebiyle Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun 20.11.2007 tarih 193 sayılı kararı ile tescil edilmiştir. Tigem Atatürk Köşkü Baltacı Çiftliği Köşkü olarak da bilinen yapı, Atatürk’ün Yürüyen Köşkü yaptırmadan önce kullandığı bir yapıdır. Restorasyonu 2013 yılı Şubat ayında başlamış olup, 2014 yılı Temmuz ayında tamamlanmıştır.

Atatürk ve Çocuk Müzesi, 30 Ağustos 2014 tarihinde ziyarete açılmış olup, müzenin tefrişatı klasik Atatürk Müzelerinin dışında modern müzecilik anlayışına uygun olarak ilk ve orta öğretim çocuklarına hitap eden ve çocukların ilgisini canlı tutan tasarımlardan oluşmaktadır.
Müze binası iki katlı olup, giriş bölümünde zeminin bir kısmı Yalova’daki tarihi yerlerin işaretlendiği bir harita ile kaplanmıştır. Yine bu bölümde yer alan bilgi panolarında Atatürk’ün Yalova’ya gelişi ve Yalova’da kurmuş olduğu çiftlikler, kullanmış olduğu köşkler ve tarihçelerine yer verilmiştir. Girişin sağında yer alan salon üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Atatürk’ün Yalovalı Çoban Mustafa’yla karşılaşması canlandırılmış olup, hikâyesine yazılı olarak yer verilmiştir. Söz konusu alanda bulunan kioskta Çoban Mustafa’yla yapılan röportajı izlenilebilmektedir.

Orta salonda etkileşimli kutu modüller tasarlanarak çocukların ilgisi canlı tutulmaya çalışılmıştır. Modüllerde Atatürk’ün 7 manevi evladından bahsedilerek Ata’nın himayesine aldığı bu çocukların eğitimi konularında bilgi verilmiştir. Burada yer alan kioskta manevi evlatlarla yapılan röportajlar seyredilmektedir.

Giriş katının son bölümünde ise Atatürk’ün eğitim anlayışına değinilmiştir. Ayaklı vitrinlerde Atatürk kitapları sergilenmektedir.
Üst kata giriş bölümünde Atatürk Kronolojisi fotoğraflarla eşleştirilmek üzere hazırlanmıştır. Üst kattaki salona orta bölümden girilmektedir. Bu bölümde etkileşimli renkli kutu modüllerde devrimlere yer verilmiştir. Aynı salonda Atatürk’ün yurt gezilerinden fotoğrafları ve video gösterimibulunmaktadır. 23 Nisan salonunda ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının ilan edilmesinde Çocuk Esirgeme Kurumunun öneminden bahsedilerek Atatürk’le fotoğraf çektirme köşesi oluşturulmuştur. Ayrıca bu salonda Yalova’ya ait eski 23 Nisan fotoğrafları dijital ekranda sürekli gösterilmektedir. Ayaklı vitrinlerde Çocuk Esirgeme Kurumuna ait 1945 yılının pullarısergilenmektedir.

Çocuk Faaliyet Alanında ise bir duvar yapbozu yer almakta olup, öğrenci grup ziyaretlerinde bu alan aktif olarak kullanılacak şekilde düzenlenmiştir. Bahçede düzenlenen oyun alanı ise uygun mevsimlerde kullanılmak üzere, müze ziyareti sonrası çocuklara müze içerisindeki bilgilerden oluşan sorulardan sorulup, kostümler giydirerek oynatılmak üzere tasarlanmış bilgi oyun alanıdır.
Müze girişleri ücretsizdir. Eğitim amaçlı grup ziyaretlerinde daha önceden randevu alınması gerekmektedir.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.