YALOVA’DAN, TEKİRDAĞ’A ÇIKARMA

YALOVA’DAN, TEKİRDAĞ’A ÇIKARMA
Yayınlama: 25.07.2023
A+
A-

Tarımsal üretim planlanması kapsamında istişarelerde bulunmak ve hazırlanan ”Tarımsal Üretimin Planlanması Hakkında Yönetmelik” taslağını değerlendirmek üzere 24 Temmuz 2023 tarihinde Tekirdağ ilinde Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli ve Yalova İl Müdürleri ve bölge illerinde tarımsal alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımı ile toplantı gerçekleştirildi.

 

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde düzenlenen toplantıya Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir’in yanı sıra Yalova’dan İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Dr.Hatice Dündar, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Necdet Tuncer, Yalova Üniversitesi M.Y.O. Park ve bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yusuf Evren Doğan, Tarım ve Orman Bakanlığı Gençlik Konseyi Üyesi Nihal Başkan, Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Uğur Fidan ve kivi üreticisi Hüseyin Kaya, Ziraat Odası Temsilcisi Halit Kapar, Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Temsilcisi Gökhan Ok, Su Ürünleri Kooperatifi Temsilcisi Halil Barut, Tarla Bitkileri Önder Çiftçisi Mustafa Dağ, Kadıköy SS. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yaşar Yiğit, Fidan Üreticisi Fikret Aydoğan, Subaşı Merkez Mahalle Muhtarı Jale Uzun, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünden konu uzmanı Ziraat Mühendisi Vedat Yazıcı katıldı.

Toplantıda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Tarım Kanunu’nun 7. maddesi hükümlerine dayanılarak hazırlanan “Tarımsal Üretimin Planlanması Hakkında Yönetmelik” taslağı konuşuldu. Taslakta Tarım sektörü ile ilgili politikaların tespit edilmesi, planlanması ve koordinasyonuna ilişkin yetkilendirme 05.04.2023 tarihli ve 32154 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7442 sayılı Kanun ile düzenlenerek 5488 sayılı Tarım Kanunu’nun 7 nci maddesinde değişikliğe gidilmesi konusunda çalışma yapılıyor.

 

İl Müdürü Suat Parıldar ’da üretim planlamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, sektör görüşleri doğrultusunda Yalova’nın öncelikleri, güçlü ve zayıf yönleri ile fırsat ve tehditlerini dile getirdi. Toplantıda söz alan Yalova’da tarımsal alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de Yalova’nın üretim durumu ile ilgili üretim ve pazarlama aşamalarında karşılaştıkları sorunlarla ilgili görüşlerini ifade ettiler.

 

Hazırlanan “Tarımsal Üretimin Planlanması Hakkında Yönetmelik” taslağı çalışma takvimi çerçevesinde ilgili süreç Sektör Bilgilendirme, Nihai Değerlendirme ve yönetmeliğin tamamlanması gibi aşamalarla devam edecek.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.