YASKİ’NİN ELEKTRİK BORCU KALMADI

YASKİ’NİN ELEKTRİK BORCU KALMADI
Yayınlama: 22.08.2022
A+
A-

“YASKİ; üstlendiği görev, misyon, iş potansiyeli ve sahip olduğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri ile şehrimizin en önemli kurumlarından biridir. YASKİ şehrimiz için önemli bir kurum olmasına, önemli bir görev ve misyon yüklenmesine rağmen; YASKİ’nin adı maalesef şimdiye kadar hiç iyi olaylarla anılmamıştır.Bir zamanlar YASKİ denildiğinde aklımıza; birikmiş elektrik faturalarından dolayı her ay elektriklerinin kesilmesiyle karşı karşıya olan bir kurum, alacaklı firmalardan kaynaklı haciz memurlarının ve avukatların her gün kapısında beklediği bir kurum, yıllardır ödenmemiş SGK borçları, yıllardır ödenmemiş kredi borçları, 6 ay boyunca çalışanların maaşlarının ödenmediği bir kurum gelirdi.”

Yalçınkaya açıklamasını şöyle sürdürdü. “Ayrıca bu problemler ve konular sadece yerel medya ve yerel kamuoyunda değil, ulusal basın ve ulusal kamuoyuna dahi yansırdı. Turizm şehri Yalovamızın ulusal medya ve ulusal kamuoyunda bu şekilde irdelenmesi ve gündeme gelmesi şehrimize hem turizm açısından hemde gelecek olan yatırımcılar açısından kaybettirmiştir. Hatırlarsanız önceki dönemlerde elektrik faturalarının ödenmemesinden kaynaklı elektrik kesintilerinin yaşanacağı durumdan dolayı; Yalova Belediyesi, Çiftlikköy Belediyesi, Termal Belediyesi, Taşköprü Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi’nde yaşanacak olan arıtma sorununu önlemek adına dönemin valilerinin ve il başkanlarının devreye girmesiyle elektrik borçları ertelenmiş ve elektrik kesilmemişti.YASKİ’de; yapılması gereken yatırımların yanında, teçhizatların yenilenmesi ve tamir edilmesi konuları dahil tüm projeler durma noktasındaydı.

YASKİ’nin bu duruma gelmesinin temel sebebi şudur; bildiğiniz üzere YASKİ 5 belediyenin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş bir kurumdur. Bu belediyelerimiz; Yalova Belediyesi, Çiftlikköy Belediyesi, Termal Belediyesi, Taşköprü Belediyesi ve Kadıköy Belediyesidir. Bu 5 belediyemiz YASKİ’ye her ay katılım ücreti ödemektedir.Çiftlikköy Belediyesi, Termal Belediyesi, Taşköprü Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi katılım paylarını düzenli olarak ödemiştir. Katılım payını ödemekle yükümlü olan Yalova Belediyesi’nin yapması gereken ödemeleri yapmaması YASKİ’nin bu duruma düşmesinin temel sebebidir. YASKİ’nin yaşadığı bu zorlu ve rahatsız edici dönem Belediye Başkan Vekili Sayın Mustafa Tutuk’un görevi devir aldığı döneme kadar devam etti.

Belediye Başkan Vekili Sayın Mustafa Tutuk’un göreve başlamasıyla birlikte yapılan düzenli ödemeler sayesinde Ağustos ayı itibariyle YASKİ’nin tüm elektrik borcu ödendi. Ayrıca YASKİ çalışanları maaşlarını düzenli ve belirlenen tarihte almaya başladı.Alacaklı firmalara olan borçlar düzenli ödenmeye başlandı. Böylece icralık dosyaların tamamı kapatılarak haciz işlemleri sonlandırılmış oldu. YASKİ’nin önceki yıllardan kalan SGK, vergi ve kredi borçları yapılan planlama ile belirlenen tarihlerde düzenli olarak ödenmeye başlandı.

Ödeme sıkıntılarından dolayı yaklaşık 6 yıldır yapılamayan ve sürekli ertelenen makina ve teçhizatların tüm ağır bakımları yapılmıştır.Bugün geldiğimiz durum gerçekten de takdir edilmesi gereken bir konudur. Sayın Mustafa Tutuk’un göreve başlamasından bu yana Yalova Belediyesi’nin YASKİ’ye aktardığı rakam 26,698,530,68 TL. Bu rakamın 4,909,546,82 TL tutarı önceki dönemden kalan geçmiş dönem elektrik faturaları borcu olmak üzere toplamda 17,450,348,85 TL tutarında elektrik faturaları ödemesi için yapılmıştır. Bekleyen icra dosyaları için 2.564.427.29 TL tutarında ödeme yapılmıştır. 620,137,98 TL Temlik için 55,072,11 TL tutarı ise ecrimsil ödemesi için yapılmıştır. Geriye kalan rakam ise tedarik firmalarına beklemekte olan ödemeler, SGK borçları, Vergiler, krediler ve maaşlar için kullanılmıştır.

Yalova nüfusu gün geçtikçe artmaktadır. YASKİ,  artan nüfusa paralel olarak tesislerde yenilemeler yapmak ve projeler geliştirmek zorundadır. Artan nüfus durumundan dolayı ve şehrimize daha iyi hizmet vermek adına bu projeleri gerçekleştirmek zorundayız. YASKİ’ye olan katılım paylarını düzenli ödeyen Çiftlikköy Belediye Başkanımız Sayın Ali Murat Silpagar, Termal Belediye Başkanımız Sayın Sinan Acar, Taşköprü Belediye Başkanımız Sayın İsmail Arslan, Kadıköy Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Şahin’e Yalova Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Mustafa Tutuk’un da eklenmesiyle YASKİ için zor günler sona ermiştir. Katılım paylarını ödeme konularında hassasiyet gösteren çok kıymetli belediye başkanlarımıza tüm YASKİ çalışanları adına teşekkür ediyorum.‘’diyerek sözlerini tamamladı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.