AMAN DİKKAT!

AMAN DİKKAT!
Yayınlama: 07.03.2024
A+
A-

YALOVA’nın Altınova ilçesinde Kafes-47 operasyonuyla yakalanan “Çakar” adlı organize suç örgütünün ardından vatandaşlar yeni yeni örgütlerin ve özellikle telefon dolandırıcıların son zamanlarda sayısının arttığını belirttiler.

Yalova genelinde telefon dolandırıcılarının mağdur ettiği kişi sayısı artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde telefon dolandırıcıları mağduru olan bir vatandaş,’ Yalova dolandırıcıların başkenti mi oldu? Altınova’da da geçtiğimiz günlerde kafes-47 operasyonu yapılmış ve emniyet yetkilileri gerekeni yapmıştı. Kendilerine teşekkür ederiz. Ben sizlerin aracılığıyla tüm vatandaşlarımızı özellikle son günlerde artın telefon dolandırıcılarına karşı dikkatli olmalarını rica ederim. Dolandırıcıların tuzağına düşmeyin.’ diye konuştu.

 

 “KAFES-47” OPERASYONUNDA NE OLMUŞTU?

Altınova ilçesinde faaliyet gösteren oto lastik, petrol istasyonu, işçi servisi işletmeciliği ve çiçek yetiştiriciliği yapan şüphelilerin bir araya gelerek suç işlemek amacıyla örgüt kurduğu, fahiş miktarlarda faiz karşılığında vatandaşları borçlandırarak tefecilik suçunu işledikleri, faiz borcuna batan esnaflara baskı kurarak borçlulara senet imzalattırdıkları, borç karşılıklarını ise, bazen nakit bazen de iş yerlerine ait mallarını, araçlarını, şirketlerini, gayrimenkullerine hile ve cebren ele geçirerek yağma suçunu işledikleri belirlenmişti.

Ayrıca borcunu aksatanlara karşı silahla tehdit, ikametin kurşunlanması, genel güvenliğin kasten tehlikeye düşürülmesi, tehdit ve hakaret suçlarını işlemek suretiyle korku oluşturdukları, esnafları sindirdikleri, ayrıca kurdukları sanal şirketlerin banka hesapları aracılığıyla ticari alışveriş yaptıkları görüntüsü vererek yüzde 12 bedel ile sahte fatura düzenledikleri ortaya çıkarılmıştı.

Şüphelilere ait 2014 yılından günümüze kadar açılıp kapatılan şirket hesaplarının incelenmesi sonucu yaklaşık 1 milyar lira tutarında haksız kazanç elde edildiğinin değerlendirilmesiyle Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Altınova ve Çiftlikköy ilçeleri ile Kocaeli, Sakarya ve Bursa illerinde “Çakar” suç örgütüne yapılan eş zamanlı operasyonla 14 adreste arama yapılmıştı.

Adreslerde, 4 ruhsatsız tabanca, 2 kuru sıkı tabanca, 2 av tüfeği, çok sayıda fişek, borçlulara ait 22 gizlenmiş senet, 18 gizlenmiş vaziyette cirolanmış çek, örgüt lideri tarafından çeşitli kişilere verilmiş 9 tapu, 4 kaşe, borçlulara ait el konulan araca ait 2 plaka, 550 lira iş yerinde gizlenmiş nakit para, borçlulara ait el konulmuş bir otomobil, 15 dijital materyal, 2 ajanda ve bir miktar esrar ele geçirilmişti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.