FIRTINADA ZARAR GÖREN AĞAÇLARIN YERİNDE YENİ FİDANLAR YEŞERECEK

FIRTINADA ZARAR GÖREN AĞAÇLARIN YERİNDE YENİ FİDANLAR YEŞERECEK
Yayınlama: 13.03.2023
A+
A-

Hafta sonu fırtına nedeniyle Doğu Sahil Bandında çürüyen ağaçların devrilmesi sonucu Yalova Belediyesi Park Bahçeler Birimi, Doğu Sahil Bandında tehlike arz eden ağaçların kesim ve budamasını gerçekleştiriyor. Fırtınada zarar gören ağaçların yerine ise iki katı fidan dikimi yapılacak.

Yapılan peyzaj ve düzenleme çalışmalarının ardından Yalova’nın gözde lokasyonlarından biri haline gelen Doğu Sahil Bandın da fırtına sonrası kökleri çürümüş, kendi ağırlığını taşıyamayan ve kötü hava şartlarından etkilenebilecek ağaçların tespitleri tek tek yapılıyor.

Yapılan çalışmalar hakkın bilgiler veren Yalova Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi Yetkilileri; “Hafta sonu ilimizde meydana gelen fırtına nedeniyle Doğu Sahil Bandı üzerinde tuzlu suyun neminin etkisiyle zarar gören ağaçlardan bazıları devrilerek küçük çaplı kazalara sebebiyet verdi. Daha büyük kazaların yaşanmaması adına bu bölgede çalışma yaparak kökleri çürümüş ağaçların tespitini gerçekleştirerek kesimini yapıyoruz. Kök durumu iyi olup üst tarafları kuruyan ağaçların budamalarını gerçekleştiriyoruz” dediler.

Her Kesilen Ağaç İçin 2 Fidan Dikilecek

Köklerde yaşanan kuruma nedeniyle kendi ağırlığını taşıyamayarak devrilen ağaçların yaratabileceği maddi ve manevi zararların önüne geçmek için ağaçların kesimlerini gerçekleştirdiklerini belirten Yetkililer; “Bu bölgede bisiklet ve yürüyüş yolu ile birlikte piknik alanları bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı bu bölgede olası kazaların önüne geçmek için kestiğimiz ağaçların yerlerine iki katı yeni fidan dikerek bölgenin yeşil dokusunu korumaya devam edeceğiz” diye konuştular.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.