’GÖZÜMÜN GÖRDÜĞÜ HİÇ BİR ŞEYE KAYITSIZ KALMAM’ HABER:EMRE CAN KAZMALI

’GÖZÜMÜN GÖRDÜĞÜ HİÇ BİR ŞEYE KAYITSIZ KALMAM’ HABER:EMRE CAN KAZMALI
Yayınlama: 13.08.2023
A+
A-

YALOVA Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Gazete Akkent’e özel açıklamalarda bulundu. Başkan Tutuk, Yalova için 7/24 görevde olduklarını belirtirken,’ Yalova, doğasıyla, deniziyle, vatandaşıyla, çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla, esnafıyla ve büyük bir aile olmasıyla güzel’ dedi.

’50 YILLIK ESKİMİŞ BORULARDAN KURTULUYORUZ’

Yalova tarihinin en büyük projelerinden biri olan ve 500 Milyon Lira maliyetli ‘İçme Suyu Ana İshale Hattı’ projesi ile ilgili son gelişmeleri Gazete Akkent’e açıkladı. Ana ishale projesi ile Yalova’nın gelecekte su ile ilgili problemi kalmayacağını belirten Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk,’ İçme suyu ana ishale hattı projemiz, il tarihimizin en büyük projelerinden biridir. Maliyetinin tamamı 500 Milyon TL’dir. Bu proje ile Yalova’mızın su gibi bir sorunu kalmayacak. İçme suyu hattı, 1999 Marmara Depremi’nde 20 ayrı noktadan hasar almıştı. Sıfırdan bir hat çalışması ile hem sudaki kayıp kaçağı önleyeceğiz hem de temiz su içeceğiz. 50 yıllık eskimiş borulardan kurtulacağız. Çalışmaların tamamını yakından takip ediyoruz. Projenin önemli bir bölümü bitti.’ dedi.

‘MALİ DİSİPLİNİ SAĞLADIK’

ANA İshale hattı projesi gibi bir çok projeye de imza atacaklarını belirten Belediye Başkanı Tutuk bu tip maliyeti yüksek projelere imza atarken, belediyede sağladıkları mali disiplinin etkisinin büyük olduğunu belirterek,’ Bildiğiniz gibi Yalova Belediyesinin etrafını icra avukatlarından arındırdık ve sonrasında belediyemiz borçlarını ödedik. Göreve geldiğimiz andan itibaren belediyemizin mali disiplinin sağladık. Ardından hem ilimize hizmet noktasında sorun yaşamadık hem de proje noktasında sorun yaşamadık. Emin ve sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Bu denli büyük projelerin hayata geçip geçmeyeceği çok tartışılmıştı fakat ben gözümün gördüğü hiçbir şeye kayıtsız kalmam.’ dedi.

‘YILLARIN KANAYAN YARASINI KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE SARIYORUZ’

YALOVA’nın bir diğer kanayan yarası olan Kentsel Dönüşüm için adım attıklarını ve bu adımın sözde kalmadığını da Gazete Akkent’e açıklayan Başkan Tutuk,’ İlimizin yıllardır kanayan yarası olan Kentsel Dönüşümü yapacağız dediğimizde, kimse bizlere inanmadı. Dediğim gibi ben gözümün gördüğü ve inandığım hiçbir şeye kayıtsız kalmam, kalamam. Yıllardır çözüm bekleyen konuların en bayında Kentsel Dönüşüm vardı. Bağlarbaşı Mahallemizde TOKİ iş birliği ile 100 dönümlük alanda biz bunu başarıyoruz. Kentsel dönüşüm projemizde hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine göz yummadık. Biz 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde Yalova’da çok büyük acılar yaşadık. Bu acıların tekrar yaşanmaması adına yıllardır süren kentsel dönüşüm ile güveli konutları sağlayacağız ve vatandaşlarımıza evlerini teslim edeceğiz. Bağlarbaşı mahallemize 717 konut ve 30 ticari alan yapılacaktır. Bizlerin öncelikli görevi vatandaşlarımızın can güvenliğidir.’ dedi.

‘ 5 VE 6 KAT YAPILARIN ÖNÜNÜ AÇTIK’

Yalova’da, 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminde hasar gören yüksek katlı binalar için kentsel dönüşüm uygulamalarına da izin verdiklerini belirten Tutuk,’ 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminde hasar gören yüksek katlı binalar için kentsel dönüşüm uygulamışını başlattık. İzin verilen kat sınırın da yapılan güncellemenin ardından bina sahiplerinin başvuruları bulunuyor. 1999 yılı öncesinde inşa edilmiş, depremde hasar alıp güçlendirilmiş 5 ve 6 katlı binaların dönüşümünün önündeki engellerini kaldırdık. Belediye meclisinde alınan imar planı revizyonu kararıyla yapıların yerine inşaatlarda en fazla 4 kata kadar ruhsat verilmesi uygulamasını değiştirdik. Buna göre 5 ve 6 katlı binaların dönüşümünde mevcut kat sayısı kadar yapılaşmanın önünü açtık. Bu uygulama kapsamına giren yaklaşık 4 bin binadan bazılarının sahipleri başvurulara başladı. Bina sahipleri mimari ve statik projeler ile ruhsatlarını alarak inşaat çalışmalarına başladı. Biz hem belediyemizi hem ilimizi yeniden inşa ediyoruz. Bizlerin tek gayesi olası bir depremde insanlarımızın zarar görmemesidir.’ dedi.

‘YALOVA SPOR, SİYASET ÜSTÜ BİR KURUMDUR’

YALOVA Spor ile ilgili de Gazete Akkent’e açıklamalarda bulunan Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk,’  Yalova Spor ilimizin takımı, ilimizin markasıdır. Bizlerde Yalova Belediyesi olarak yıllardır kimsenin sahip çıkmadığı Yalova Spor’u muzu, belediyemiz bünyesine kattık. Bizler, şehrimizin takımına sahip çıkacağız ve Yalova Spor’u hak ettiği yere getireceğiz. Yalova Spor, siyaset üstü bir kurumdur.’ ifadelerine yer verdi.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.