MÜTEAHHİT ÇİFTÇİ:’DEPREMİ EN İYİ BİLENLERDENİM’

MÜTEAHHİT ÇİFTÇİ:’DEPREMİ EN İYİ BİLENLERDENİM’
Yayınlama: 09.03.2023
A+
A-

333323ya

ULUSAL basına yansıyan Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinde yaşanan ‘İki Bina Bir Dükkan’ haberi sonrası, iş yeri sahibi ve aynı zamanda yan binayı yapan Müteahhit Mevlüt Çiftçi, Gazete Akkent’e özel açıklamalarda bulundu.

‘1999 MARMARA DEPREMİ SONRASI İNŞAAT SEKTÖRÜNE GİRDİM’

17 Ağustos 199 Marmara Depremi sonrası inşaat sektörüne girdiğini belirten müteahhit Çiftçi,’ Ben ve ailem 1999 Marmara Depremini Yalova’da yaşadık. Marmara Depreminde bizimde evimiz çöktü. Bu acının ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Çiftçi İnşaat olarak deprem sonrası bu sektöre girdik. Göz göre göre insanların canına kast eden varsa cezasını hukuk önünde çekecektir. Bizler inançlı ve bilinçli insanlarız. Firmamız olarak bu tip algılara izin vermeyeceğiz. Sizlerin aracılığı ile Kahramanmaraş ve çevre illerde yaşanan üzücü depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza da şifalar dileriz.’ dedi.

 

‘DÜKKAN  12 YILDIR KİRALIK’

Söz konusu ulusal basına yansıyan bina ile ilgili de açıklamalarda bulunan müteahhit Mevlüt Çiftçi,’ Yapmış olduğum binaların hepsini tek tek gezdirip dolaştırabilirim. Hiçbir korkumuz yok. Sadece iki dükkânın arasından bir geçiş için tuğladan yapılan yeri açmışız. Dükkanın veya binanın ne perde kolonunda, ne taşıyıcı kolonunda tek bir tane çivi yoktur. Çiftçi Müteahhitlik olarak yaptığımız her proje yasalara ve deprem yönetmeliklerine uygundur.  Tabi farklı şeyler anlatılıyor. Cami tarafında olan binayı ben yaptım, yanındaki farklı biri yaptı. Sonradan diğer binanın altındaki dükkânı satın alıp birleştirdim. 12 yıldır da kiralık. İki dükkân arasında usulsüzlük yok, sadece birleştirme var. 12 yıl önce geçmiş belediye geldi teknik rapor aldılar. Bu teknik rapor belediyede mevcut olmalıdır.’ dedi.

 

‘ALGI YARATILDI AMA SADECE TUĞLA KALDIRILDI’

Olayın ardından hemen Çiftlikköy Belediyesine gittiğini de sözlerine ekleyen Müteahhit Çiftçi,’ Olayın ardından ivedilikle Çiftlikköy Belediyesine gittim. Çiftlikköy Belediyesi İmar Müdürü Didem Hanımla görüştüm. Projelerimi çıkartmalarını talep ettim. Gereken neyse bizzat yapacağımı belirttim. Sonrasında belediyeden kontrol için mühendis ve zabıta amiri geldi ve dükkânı kontrol ettiler. Proje, kolon, kiriş her yer ölçüldü ve sorun olmadı, olamazda. Örülen tuğla dışında herhangi bir değişiklik olmadı. Herhangi bir binada veya dükkânda kolon veya taşıyıcı kolon kaldırılırsa bu olabilecek ilk depremde büyük bir risk içermektedir. Fakat burada sadece tuğla kaldırıldı. Tuğlanın da olabilecek deprem için faydası veya bir tehlikesi yok.’ dedi.

 

ŞİKÂYETÇİ OLAN VATANDAŞ ÖZÜR DİLEYEREK,’ŞİKAYETİMİ GERİ ÇEKECEĞİM’ DEDİ

Dükkân ile ilgili şikayetçi olan vatandaşın kendisini arayarak özür dilediğini ve şikayetini geri alacağını da tarafına belirttiğini söyleyen Çiftçi,’ Burada ki dükkan ile ilgili yan binadan bir vatandaş şikayette bulunmuş. Vatandaş beni arayarak özür diledi ve şikayetini geri alacağını belirtti. Bizim alnımız ak, yüzümüz pek. Allaha çok şükür firma olarak bugüne kadar ne yanlış işlerin içerisinde olduk nede göz yumduk. Artık her şey Çiftlikköy Belediyesi’ndedir. Olumsuz bir karar çıkması durumunda elbette ki yasal olan tüm haklarımızı kullanacağız.’ dedi.

‘BİNAMIZ SAĞLAM, BELEDİYE EKİPLERİ TESPİT ETTİ’

DÜKKÂN ile ilgili de detaylı bilgi veren Müteahhit Çiftçi,’ Ben gazeteci arkadaşlarımızı içeriye davet ettim, girmediler. Dükkânda 1.75 metre tuğla duvar dışında başka bir işlem yapılmadı. Ben yetkilileri göreve davet ediyorum. Buyurun sadece o inşaatım değil, tüm inşaatlarımızı bağımsız ve yasal denetleme firmaları tarafından incelenmesini talep ediyorum. Yaptığımız işlere ve projelerime güveniyorum. Çamur at, izi kalsın mantığını yok edeceğiz.’ dedi.

ÇİFTÇİ:’ALNIMIZ AK, YÜZÜMÜZ PAK’

SADECE Çiftlikköy’de değil Yalova ve farklı il, ilçelerde de projeleri olduğunu belirten Müteahhit Mevlüt Çiftçi,’ Firma olarak sadece Çiftlikköy’de değil farklı il ve ilçelerde de projelerimiz var. Bu ortaya atılan haber tamamen asılsızdır. Haberler ile ilgili de yasal hakkım saklı kalmak kaydı ile avukatlarımız ilgilenmektedir. Yalova’da da inşaatlarımız var. 1999 Marmara depremi sonrası girdiğim inşaat sektöründe bir çok projeye, inşaata imza attım. Bugüne kadar Allah’a çok şükür ki ne bir belediye ile mahkemelik oldum nede başka bir durumum olmadı. Ben belediye ye sadece ruhsat imzaları için gitmekteyim bunun dışında projemi uygularım. Bizim alnımız ak, yüzümüz pak.’ İfadelerine yer verdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.