OLASILIKLAR

Yayınlama: 20.01.2024
A+
A-
AKP , Erdoğan’ın Yalova ziyaretinde ilçelerimizdeki belediye başkan adaylarını açıklaması ile şekillenmeye başlayan Yalova seçim ortamında , bir çok denge yerinden oynadığı gibi , sürüsüyle soru işaretini de beraberinde getirdi , haliyle .
Mesela Altınova ilçemize bakalım :
Yıllardır bu ilçemizde başkanlık görevini sürdüren , Dr. Metin ORAL bu sefer Erdoğan tarafından tercih edilmedi. Ve yerine ilçe de evvelden Kaymakam’lık görevi ifa eden AHMET REGAİP ÖZYİĞİT aday olarak açıklandı .
Belediyecilik farklı bir reaksiyon becerisi gerektirir ve her zaman söylerim , teorisyen değil , pratisyenişidir. Yani bürokrat veya akademisyen işi değildir. Sayın Özyiğit’i tanımam , bilmem . Ama CHP adayı YASEMİN FAZLACA karşısında , bir bürokrat olarak şansının pek olmadığına inanıyorum. Tabii Sayın FAZLACA , empati yapabilirse , öz eleştirisini doğru yaparsa , biraz daha sempatik olmayı becerebilirse şansı yüksek . Zaten son seçimi de çok küçük bir oy farkıyla kaybetmişti. Umarım son seçimden gerekli dersleri kendi adına çıkarabilmiştir. Üstelik ERKEK egemen bir sanayi yapısına sahip Altınova için bir HANIM belediye başkanı çok da şık olur diye düşünüyorum . Keşke Yalova merkezde de böyle bir şansımız olsaydı diye de düşünmeden edemiyorum.
ÇİFTLİKKÖY’ümüze gelelim şimdi :
Biliyorsunuz benim en büyük arzum CHP tarafında bu harika ve umut vaad eden ilçemizde CEM SADIKERgibi , donanımlı bir ismin seçime girmesiydi. Erdoğan burada da şaşkınlık yaratan bir sürprize imza attı ve , eski Devlet Hastanemiz Başhekimi Kardiyolog RECEP HACI beyefendiyi başkan adayı olarak açıkladı .
Sayın Hacı’nın adı açıklanınca hemen araştırmaya başladım bilgi edinmek için.
Ve enteresandır , her cepheden bilgisine başvurduğum kişilerin hepsi , söz birliği etmişçesine DOKTOR adına inanılmaz olumlu görüş belirttiler .
Üstüne , ismi üstüne referans olabileceğini söyleyen CEM SADIKER’in bile
“ MÜTHİŞ BİR ADAM” tanımlaması eklenince içim rahatladı .
Keşke , CHP’de CEM SADIKER , AKP’de de Dr. RECEP HACIyarışsalardı da , kazananı ile de , kaybedeni ile de sonuç olarak ÇİFTLİKKÖY kazanmış olsaydı . Ama siyaset bu tabii ki. Kısmet değilmiş. Ama şahsen benim içim rahatladı .
Tabii ki ; SİLPAGAR , Metin DAĞ birlikteliği , DOKTOR’u engellemezse….
Yeri gelmişken yazmadan edemeyeceğim yine. Bizim tarafın , müstesna aday ADİL YELE’ye bir türlü inanıp güvenemiyorum . İçimden de inşallah YELE kazanır diye de dua etmek geçmiyor. Bu açıdan en büyük güvencem de Mesut TUTUĞ !
SİNAN ACAR’a gelelim.
Sevgili Sinan başkan , Yalova’lının DAYI diye kabullendiği bir ŞAMPİYONUN oğlu. Abimin iyi dostu idi ama beni pek değil , hiç sevmez. Sağlık olsun .
Yalova’da ki her siyasetçi gibi sayın ACAR’da eleştiriyi sevmez , hemen kişiselleştirir çünkü. .
Şurasını inkar edemem doğrusu ; İSMAİL ATİK’in kötü yönetiminden sonra , Sinan başkan TERMAL ilçemizde güzel işler yaptı . Daha da yapacağına inancım tam . Bir şeyi DOĞRU ve bilinçli yapması lazım : O da TURİZM işleri. Burada yeri gelmişken sevgili başkana bir ağabey tavsiyesinde bulunmak istiyorum : “ Bak sevgili Sinan başkanım ; eğer seçilirsen , ve turizm için bir şeyler yapmak istiyorsan sakın Termal’in yerel turizmcileri ile yola çıkma. Hatta asla ve kat’a Yalova’nın il genelinde ki turizmcileri ile de. Çünkü özellikle senin yerelindekiler , TERMAL turizmini zaten bu hale getirenlerdir. Turizm DOMESTICdüşünce ile geliştirilmez. Lütfen , YURTDIŞItemaslarını güçlendir. Ama LÜTFEN !
Turizmi şaha kaldırırsan TERMAL , çağı yakalar, daha da güzelleşir ve zenginleşir. “
ÇINARCIK’da AVNİ KURT kazanır. Ama NUMAN SOYER başkan aşırı zorlar ve de hatta kazanabilir de. Avni başkanın babası , amcası bizim dostlarımız , ağabeylerimizdi. Turizm konusunda , SİNAN ACAR başkanıma yaptığım tavsiyeleri ona da tavsiye ediyorum . Çünkü “MARMARA’NIN İNCİSİ ÇINARCIK” artık lafta kaldı . İskele meydanında ,şarkı-türkü icrası ile turizm olmaz. Ne demek istediğimi anladın kardeşim .
VE TABİİ Kİ YALOVA MERKEZ’deki durumlar :
Yalova enteresan bir şehir. Özellikle siyaseten .
Kelimenin tam anlamı ile “ At izinin , it izine karıştığı “ bir durum var burada . Kim hangi partili ? Kim kimin arkasında ? Hiç belli değil. Herşey MERDİVEN ALTI konularda saklanıyor maalesef.
Burada favorim , MUSTAFA TUTUK . Gerekçelerini de defalarca anlattım .
Gönlüm muhakkak ki bizim tarafın , yani CHP’nin kazanmasınıistiyor . Bence maalesef NAFİLE !
AMA :
Yalova’da enteresan dengeler var .
Mesela sayalım : Milletvekilimiz Tahsin BECAN , Sinan GİRAY , Halit GÜLEÇ , herşeye rağmen İsmail ATİK ve gurubu , buna ilaveten Kemal BAŞ ve gurubu ve KOÇALİZMetkisi gibi .
Mevcut adayımız Mehmet GÜREL’in , bu isim ve gurupların alayı ile arası açık. Gürel , bu isim guruplarla birlikteliği sağlamalı . Becerebilirmi bilemem. En büyük engeli , Gürel’in bir türlü sıyrılamadığı devasa EGOSU ! Bu egosu oldukça , kime ne anlatsa , doğrulara bile parmak bassa maalesef inandırıcılığı olmuyor. Yanlız bu yolda bir adım atmış gibi. Duyumlarım doğruysa AYTAÇ MUTLU bu seçimde SKM başkanı olmuş. Hani Koçal’ın eski damadı olan AYTAÇ . Bu önemli bir adım diye düşünüyorum . Tabii eğer doğruysa.
Bakacağız ve de göreceğiz !
Daha köprünün altından çok sular akar misali .
Bir dip not düşeyim : Erdoğan’ın açıklamalarının altında sanki Yalova AKP’de bir AHMET BÜYÜKGÜMÜŞ – MELİHA AKYOL yarışması yaşanmış gibi geliyor bana .
Saygılarımla

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.