‘TÜRKİYE’NİN İLK BONSAİ MÜZESİ’Nİ KURUYORUZ’

‘TÜRKİYE’NİN İLK BONSAİ MÜZESİ’Nİ KURUYORUZ’
Yayınlama: 15.09.2023
A+
A-

Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, şehirlerin gelişmesi ve turizmin canlanması için çekim merkezlerinin olması gerektiğine inanarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmeye hazırlandıklarını kaydetti. Bu çerçevede, Türkiye’de ilk kez bir Bonsai Müzesi’nin kurulmasına öncülük ediliyor.

Soygüzel, özellikle Yalova gibi turizm potansiyeli yüksek şehirler için bu tür cazibe merkezlerinin önemli olduğunu belirtti. Yalova’nın zengin orman varlığına sahip olduğunu ve Türkiye’de iki önemli arboretuma ev sahipliği yaptığını belirten Soygüzel, “Bu arboretumlardan bir tanesi Hayrettin Karaca’nın Samanlı’da kurmuş olduğu Karaca Arboretum yine Termal’de de çok az insanın bildiği ama Türkiye’de ilk arboretumu olan Atatürk Arboretum’u. Bu ikisinin ortasında Kadıköy’de belediye tarafından Özel İdare’ye 2 dönümlük bir yer tahsis edildi. Burada Türkiye’nin ilk Bonsai Müzesi’ni kuruyoruz” dedi. 

Bonsai’nin minyatür bir ağaç anlamına geldiğini söyleyen Soygüzel, bunların turistik açıdan çok ilgi çektiğini kaydetti. Soygüzel, “Yaklaşık 150 ağaçtan buluşan bir koleksiyonun müzede sergilenecek. yaklaşık 40-50 cm boyunda ama 70-80 yaşlarında ağaçlar. Bu da bir ormanı çok kayından inceleme fırsatı veriyor. Şu anda müzenin yapımı devam ediyor. Aslında amacımız cumhuriyetin 100. yılı 29 Ekim’e yetiştirmek belki biraz daha sarkabilir ama bu yıl içerisinde bu müzeyi açmayı planlıyoruz. Şu anda inşa çalışmaları devam ediyor bir yandan da müzede yer alacak ağaçlar hazırlanıp, bakımları yapılıyor” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.