‘TÜRKİYE’YE 10 YIL ÖNCE YERLEŞTİK, OĞLUMUZUN HAYATINDAN ENDİŞE EDİYORUZ’

‘TÜRKİYE’YE 10 YIL ÖNCE YERLEŞTİK, OĞLUMUZUN HAYATINDAN ENDİŞE EDİYORUZ’
Yayınlama: 30.07.2022
A+
A-
GEÇTİĞİMİZ günlerde Yalova’nın Altınova İlçesi Kaytazdere Beldesinde yaşanan, ülke gündemine oturan ve köpeğin ezilmesine sebep olan yabancı uyruklu Abdulhamid Halaf’ın ailesi Gazete Akkent’e özel açıklamalarda bulundu.
‘VİDEO GÖRÜNTÜLERİNİN TAMAMI YAYINLANMALIDIR’
Şanlıurfa’da beş yıl yaşadıklarını ardından Yalova’ya yerleştiklerini Abdulhamid Halaf’ın hayvan sevgisi dolu bir insan olduğunu söyleyen aile,’ Türkiye’ye ortalama 10 yıl önce geldik ve yerleştik. Abdulhamid Halaf 22 yaşında Yalova’da özel bir hafriyat firmasında çalışmaktadır. Ehliyetsiz olmasına rağmen, 34 RJ 9332 plakalı şirket aracını yıkamaya götürüyordu. Petrol ofisinin içine girdi ve talihsiz olay meydana geldi. Oğlumuz ile ilgili videonun tamamı yayınlanmamıştır. Petrol ofisinde çalışanları da durumu bilmektedir.’ dedi.
‘DEDEMİZ TÜRK VATANDAŞIDIR’
Videonun bir kısmının yayınlanıp, diğer kısmının ise medyada yayınlanmamasının araştırılması gerektiğini belirten aile,’ Haber sosyal medya ve ulusal medyanın gündemine düştü. Fakat videonun bir kısmı yayınlandı. Oğlumuz köpeğe vurduğu andan sonra araçtan indi ve köpeğin yanına gitti. Oğlumuz, yaralı köpek ile ilgilendi. Türkiye’ye 10 yıl önce yerleştik. Bizim dedemiz Türk vatandaşıdır. Zaman içerisinde Suriye’ye gidip yerleşmişler.’ dedi.
‘HALAF HAYVANSEVER BİRİSİDİR’
Abdulhamid Halaf’ın içinde hayvan sevgisi olduğunu, evinde kuş, kedi ve köpeğinin olduğunu belirten aile,’ Oğlumuz bilerek ve isteyerek böyle bir vicdansızlığı asla yapmaz. Ülkede ünlü sanatçılar ve bir grup yayın organı olayın iç yüzünü araştırmadan oğlumuzu ve bizi sosyal medyada linç ettiler. Yazıktır, günahtır. Olayın ardından soruşturma kapsamında oğlumuz il göç idaresine teslim edildi. İletişim kuramıyoruz. Oğlumuzu Rakka bölgesine gönderiyorlar ve o bölgede de terör örgütü mensupları cirit atıyor. Oğlumuzun hayatından endişe ediyoruz. Yetkililerin bizlere yardımcı olmasını istiyoruz.’ diye konuştular.
İŞTE HALAF’IN İFADESİ
ÖTE yandan Abdulhamid Halafı’ın Yalova Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifade ortaya çıktı.
Halaf,’ Akaryakıt istasyonu önünde meydana gelen kazayla ilişkin çevre işyerlerine ait tüm kamera kayıtlarının toplanması ve hakkımda kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesini istiyorum. Söz konusu tarihte araç yıkamak için akaryakıt istasyonuna dönüş yaparak girerken yerde yatan köpeği görmeyerek maalesef kazaya sebebiyet verdim. Kamera kayıtları incelendiğinde köpeği görmediğim açıkça anlaşılacaktır. Havanın güneşli olması ve köpeğin gölgede yatıyor olması sebebiyle köpeği ne yazık ki fark edemedim. Olay sonrası hemen aracımı durdurdum, köpeğin yanına koştum ve köpeğin tedavisi için çevredeki insanlar ile birlikte hareket ettim. Daha sonra köpeğin özel veteriner tarafından tedavi edilmesi için tüm masrafları karşılayacağımı belirttim. Süreci yakından takip ettim. Fakat olay sosyal medyada paylaşıldıktan sonra gerçek dışı bir bilgi kirliliği oluştu. Öncelikle benim evimde kendi evcil hayvanlarım var. Hayvanlara karşı özel olarak sevgim ve merhametim var. Bu olay nedeniyle ne kadar üzgün olduğumu kelimeler ile ifade etmem mümkün değildir. Sosyal medyada maalesef köpeği ezip kaçtığımı belirten görüntüler var. Ben hemen aracı durdurup olaya müdahale ettim. Köpek ile ilgilenip tedavisi için görüşmeler yaptım. Maalesef o anlara ilişkin kayıtlar gerek sosyal medyada gerekse de savcılık dosyasında olmadığından olay yanlış anlaşılmıştır. Ben Türkiye’de çalışma ve oturma izni olan, sigortalı çalışan bir yabancı vatandaşım ve bu olay nedeniyle linç edildim. Olayın geldiği noktada sınır dışı edilmem için işlem yapıldığı tarafıma şifahen söylenmekte fakat resmi bir bilgi verilmemektedir. Benim ailem burada yaşamaktadır. Olayın maalesef bir kaza olduğunun, kötü niyetli olmadığımın anlaşılması için tüm kamera kayıtlarının dosyaya alınmasını ve incelenmesini arz ve talep etmekteyim. Olayın üzüntüsünü yaşamaktayım. Gerek savcılık makamınızın gerekse de idari makamların bu kamera kayıtlarını detaylı inceleyerek karar vermisini arz ve talep ederim. Zira benim eylemim kesinlikle bir kasıt içermemekte ve suç oluşturmamaktadır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.