TUTUK, VEKİLLİKTEN BAŞKANLIĞA GEÇİYOR

TUTUK, VEKİLLİKTEN BAŞKANLIĞA GEÇİYOR
Yayınlama: 16.03.2023
A+
A-

Vefa Salman’ın Yalova Belediye Başkanlığından istifa etmesi en çok Ak Partilileri sevindirdi. 15 Mayıs seçimlerinde Millet İttifakının iktidar olması halinde Vefa Salman’ın yeniden göreve döneceği yönündeki iddialar, Salman’ın istifasıyla suya düştü. Yasa gereği, Vefa Salman’ın aday gösterilmemesi halinde görevine geri dönmesi mümkün değil. Bu durumda, Mustafa Tutuk Mart 2024 yerel seçimlere kadar Yalova belediye başkanı olarak görev yapacak. Buna göre, bu haftadan itibaren Yalova Valiliği önümüzdeki günlerde Yalova Belediye Meclisini olağanüstü toplantıya çağıracak ve seçimin yapılmasını ve Belediye başkanı seçilmesini talep edecek.

Belediye başkanının istifası halinde yeni başkanın nasıl seçileceği 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 44 ve 45’inci maddeleriyle düzenleniyor.

Buna göre,Yalova Valisi Muammer Erol, 1 hafta içinde İl Belediye Meclisi’ni toplantıya çağıracak. 31 üyeli Meclis’te yapılacak belediye başkanlığı seçiminde adaylar için birinci ve ikinci tur için üçte iki çoğunluk aranacak. İlk iki turda başkanın seçilememesi halindeyse, üçüncü turda salt çoğunluk aranacak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.