BEKLEDİĞİMİZ SEÇİM GERÇEKLEŞİR Mİ ?

Yayınlama: 04.08.2022
A+
A-
Takvimi takip edersek evet..
Ak Partiye bakarsak evet…
CHP’ye bakarsak yine evet…
Ama bana sorarsanız şayet , BİLMİYORUM !
Çünkü EMİN DEĞİLİM !
Ortalıkta gezen anketlere bakarsak CHP şanslı . Ama bu anketler gerçekse benim bildiğim Erdoğan seçime gitmez. Daha doğrusu gitmemek için elinden geleni yapar . Çünkü ortam o kadar gerildi ki … O kadar tabir caizse bıçaklar bilendi ki ; ben sayın Erdoğan’ın yerinde olsam en ufak bir kazanma şüphem olursa dahi , kaybedeceğim seçime giderek risk almam !
CB Erdoğan zeki adam . Herşeyi biliyor ve görüyor. Ve bana göre de önlemini , ne olur , ne olmaz deyip alıyor . Nasıl mı ? Çok basit kısaca anlatayım.
Şu sıralar daimi geciktirilen bir Suriye’ye girme durumu var . Kısık ateşte bekletiliyor.
Keza Yunanistan ile zaten sorun çok. Burada ki problemler de kısık ateşte sıcak tutuluyor…
Ukrayna-Rusya savaşı ne şekle dönüşecek bilinmiyor. Bazı oklar bizi müşkül duruma sokmak için bize doğru dönebilir .
Sırbistan- Kosova , kapıştı-kapışacaklar…Türkiye buna seyirci kalmaz .
Irak’da ki konsolosluğumuza saldırının arkasında İran olduğu belli sayılır. Yani doğumuzda büyük bir problem yaşayabiliriz. Artı olarak Irak iç savaşa doğru gidiyor. Bölgesel menfaatlerimiz ve buradaki aktörler sebebi ile bu iş bizi yakinen ilgilendirebilir…
İçerde , Muharrem ayını kutlayan alevi kardeşlerimizin Cem evlerine saldırılar enteresan….
Yani CB Erdoğan’ın ,OLAĞANÜSTÜ DURUM ilan etmesi için sebep çok . İlan ederse , yasal olarak seçimler ileri bir tarihe ertelenir.
Kimsenin de yapacak bir şeyi kalmaz..
Son Yalova ziyaretimde , Millet İttifakından çok önemli bir siyasi profil ile kısa sayılacak bir görüşme yaptım . Haliyle herkes gibi ben de “ Seçimlerin sonucu ne olur ?” diye sordum . Ve aldığım cevabı aynen yazıyorum :
“ Abi Bizde görünürde üç aday adayı var . Bir de bence sürpriz olmayacak bir ÇATI ADAY durumu olabilir .
Muhakkak ki seçmenimizin tabanında da her aday adayının sempatizanları var . Yani an itibarı ile dört kutup halindeyiz. Bu arkadaşlarımızdan biri üzerine karar verilip açıklandığında , hepimiz ve tüm seçmenimiz , itirazsız bu adayın arkasında durup da seçime gidilirse ilk turda kazanırız. Yok eğer “ Vay benim adayım olmadı. Ben buna oy vermem” dersek dörde bölünürüz ki , bu sefer de ilk turda kesin kaybederiz. Yani kısaca ,ya tek vücut olup kazanacağız veya ayrışıp kaybedeceğiz ve ülkeyi karanlığa gömeceğiz.”
Bunları dinlerken tüylerim diken diken oldu. Çünkü o kadar içimizde guruplaşmaya, bölünmeye müsait bir yapımız var ki ; bu durum rahmetli İnönü’den beri var ve gideremedik maalesef.
Bir başka dostum ki, bu arkadaşım da Ak Partinin ileri gelenlerinden . O da farklı bir yaklaşım sundu. Şöyle ki : “ Abi seçim sistemi bu sefer değişik. Genel seçimlerde milletvekilliği için ayrı , Cumhurbaşkanlığı için ayrı oy kullanacağız . Bana sorarsan cumhurbaşkanlığını kesin Recep bey kazanır. Ama ,hayat pahalılığı , ekonomik durum sebebi ile Ak Partiye küsen bir kesim Millet İttifakına oy verebilir. Çünkü bizde oylar partiye değil, Recep Tayyip Erdoğan için veriliyor .”
Şimdi Millet İttifakından olan dostumun açıklamasına diyecek ve yorumlayacak bir durumum yok. Herşey apaçık ortada . Ama Ak Partili dostumun dediği enteresan. Onun açıklaması olursa , yani meclis çoğunluğu Millet İttifakında olup Cumhurbaşkanı olarak ERDOĞAN seçilirse nasıl olacak ?
Şimdi ısrarla seçimlerin 16 Mayıs 2023’de yapılacağı telaffuz ediliyor.
Ocak ayında da asgari ücret ve emeklilerin maaş artışları yapılacak.
Ne anlama geliyorsa bilmiyorum ama 3600 denilen şey kabul edilirse , EYT’lilerin hakları verilirse emeklilerin maaşlarında ciddi artışlar olacak. Hal böyle iken asgari ücrete de jest artış yapılırsa ,
Çalışanı, emeklisi bayram yapar. Bu kadar çalışan ve emeklinin cebine bu kadar para girerse bu seçimlere nasıl yansır bilemiyorum . Benim tanıdığım Erdoğan seçim öncesi bu zamları yapar ve seçimi garantiye almak için önemli bir adım atmış olur.
Sakın “ Bu halk yemez” demeyin.
Aynı halk 4 torba kömüre, bir koli makarnaya oyunu değiştirmedi mi ?

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.