BÖLGENİN İLK KOMPOST TESİSİ “ALTINOVA’DA”

BÖLGENİN İLK KOMPOST TESİSİ “ALTINOVA’DA”
Yayınlama: 22.03.2024
A+
A-

Altınova Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Kompost Üretim Tesisi sayesinde son 2 ayda çöpe gidecek 2 tona yakın organik atık, 600 kilo komposta dönüştürülerek ekonomiye kazandırıldı.

Hazırlanan kompostlar, yarım kiloluk paketler halinde isteyen vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılırken, Sıfır Atık Projesi kapsamında ilçede önemli bir geri kazanım sağlanmış oldu.

kompost tesisi 2

Altınova Belediyesi’nin çevre dostu yaklaşımıyla hayata geçirdiği Kompost Üretim Tesisi, ilçede önemli bir geri dönüşüm ve Sıfır Atık Projesi olarak öne çıkıyor. Son iki ay içinde 2 tona yakın organik atığın 600 kilo komposta dönüştürülmesi, çevre koruma ve ekonomiye katkı açısından önemli bir adımı temsil ediyor. Bu projeyle, semt pazarlarından ve bahçelerden toplanan organik atıkların çöpe gitmek yerine ekonomiye kazandırılması sağlanıyor. Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Sıfır Atık Projesi’nin önemine vurgu yaparak, çevreyi koruma ve atıkları sıfıra indirme hedefleri doğrultusunda önemli bir adım attıklarını belirtti. Projeye pazarcı esnafının da destek verdiğini vurgulayan Başkan Oral, çöpe gidecek malzemelerin kompost olarak evlere geri dönüşümünün sağlanmasıyla ilçenin çevresel sürdürülebilirliğine katkıda bulunulduğunu ifade etti. Başkan Oral, “Sıfırdan başlıyoruz temasıyla yürüttüğümüz sıfır atık projelerinden biri de Kompost Üretim Tesisi. Pazar yerlerinde veya bahçelerde oluşan oraganik atıkları burada kompost haline getiriyoruz. Özellikle evlerinde çiçek yetiştiren vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı kompostları burada üretiyoruz ve vatandaşlarımıza da ücretsiz dağıtıyoruz. Projeye pazarcı esnafımızdan da büyük destek geliyor. Onların da katkısıyla çöpe gidecek malzemeler kompost olarak evlere geri dönüyor” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.