DÜNYA’NIN METANOL YAKITLI İLK GEMİSİ YALOVA’DA İNŞA EDİLECEK

DÜNYA’NIN METANOL YAKITLI İLK GEMİSİ YALOVA’DA İNŞA EDİLECEK
Yayınlama: 21.09.2023
A+
A-

Yalova’nın Altınova ilçesinde faaliyet gösteren Cemre Tersanesi, yenilenebilir enerji alanında öncü bir projeye imza atıyor. Tersane, dünyanın ilk metanol yakıtlı servis operasyon gemisini (SOV) inşa edecek. Gemi, çevre dostu bir yakıt olan metanol ile seyir yapabilecek ve açık deniz rüzgar çiftliklerine hizmet verecek

Cemre Tersanesi, yenilenebilir enerji alanının önemli oyuncuları için inşa ettiği birbirinden farklı dizaynı, gemi tipi ve tecrübesiyle, pazardaki öncü projelerin aranılan çözüm partneri olmaya devam ediyor. Tersane, Danimarkalı ESVAGT firması ile dünyanın ilk metanol yakıtlı SOV’sine bir eş gemi inşa sözleşmesi daha imzaladı. NB1097 inşa kodunun verileceği yeni proje, halihazırda Cemre’de inşa halinde olan NB1094 inşa kodlu rüzgar türbini destek gemisi ile birebir aynı özelliklere sahip olacak.

Norveçli tasarım şirketi HAV Design tarafından ESVAGT iş birliği ile geliştirilen servis operasyon gemisi, gücünü bünyesinde bulunan bataryalardan ve çift yakıt teknolojisine sahip saf metanol makinelerinden alacak. Gemi rüzgar enerjisinden ve biyojenik karbondan üretilen yenilenebilir e-metanol ile seyir yapabilme kabiliyetine sahip, bu da yıllık olarak CO2 emisyonlarında yaklaşık 4.500 ton azalmaya yol açacak. Bu sistemler, geminin sevk, konumlandırma ve ana operasyonları için gerekli gücü sağlarken, karbon nötr olarak hareket edecek ve operasyonlarda yeni bir “yeşil gemi” trendi yaratmayı mümkün kılacak.

93 metre uzunluğundaki bu yenilikçi gemi, DNV klaslama kurallarına göre inşa edilecek ve Danimarka bayrağı altında seyrini gerçekleştirecek. SOV, Ørsted’in Birleşik Krallık’ın doğu kıyılarında yer alan açık deniz rüzgar çiftliklerine 10 sene süre ile hizmet verecek.Son teknoloji ürünü ESVAGT SOV, gemideki toplamda 124 kişilik mürettebata ve teknisyenlere yönelik yüksek konfor standartlarıyla donatılacak ve ayrıca bünyesinde fitness salonu, oyun odası, sinema salonu gibi eğlence etkinlikleri ve bireysel konaklama için alan sağlayacak.

Gemide çalışabilirlik ve verim artırışı hedeflenmiş ve böylece teknisyenlerin rüzgar türbinlerine güvenli bir şekilde geçişini sağlayacak hareket sönümleyici sistemli bir platform, transfer botları ve ayrıca ağır yedek parçaları kaldırmak için de bir vinç gemiye yerleştirilmiştir. Ayrıca, SOV kıyıdan transferi ve hızlı ve kolay erişimi mümkün kılacak bir helikopter güvertesi ile de donatılacak.

Cemre Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gülcek, yaptığı açıklamada, “Dünyanın ilk metanol yakıtlı SOV projesinde yer almaktan gurur duyuyoruz. Bu proje, çevre dostu alternatif yakıtlara olan ilginin arttığını gösteriyor. Biz de Cemre Tersanesi olarak yenilenebilir enerji alanında öncü projelere imza atmaya devam edeceğiz.” dedi

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.