İKİLİ EĞİTİM SİSTEMİ YALOVA’DA SONA ERDİ

İKİLİ EĞİTİM SİSTEMİ YALOVA’DA SONA ERDİ
Yayınlama: 02.09.2023
A+
A-

Yalova’da sabahçı ve öğlenci olarak ikili eğitim veren tek okul durumundaki Atatürk İlkokulu, yeni eğitim ve öğretim yılı ile birlikte tam gün eğitime geçiyor. Bu durum ile birlikte Yalova’da ikili eğitim ve öğretim veren okulda kalmamış olacak.

 

Yalova’da sık sık Atatürk İlkokulu’nun ikili eğitim veriyor olması gündemden düşmüyordu. Sorunun çözümü için göreve gelmesi ile birlikte çalışmalara başlayan Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, öğrencilere daha rahat bir eğitim ortamı sağlayacak ve okulunda tam gün eğitime geçmesine imkan verecek bir düzenleme yaptı.

OKULDA YENİ FAALİYETLER GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Yapılan yeni düzenleme ile Atatürk İlkokulu da artık tam gün eğitime geçecek. İkili eğitimin istenen bir eğitim modeli olmadığını ifade eden Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, “Yalova ili genelinde ikili eğitim vermek zorunda olan tek okulumuz Atatürk İlkokulumuz. Atatürk İlkokulu da Yalova açısından önemli ve kıymetli okullarımızdan birisi. 32 dersliğe sahip bir okulumuz burası. Bunların 3 dersliği ana sınıfları için kullanılıyor. Geriye 29 derslik daha kalıyor. Kalan bu dersliklerle ilgili de okulumuzda bir değerlendirmede bulunduk. İkili eğitim çağın gereklerine, öğrencinin ihtiyaçlarına karşılık verebilecek bir sistem değil. Çocuklarımız sabahın erken saatlerinde evlerinden çıkmak zorunda kalıyor ve öğlene kadar tüm derslerini tamamlıyorlar. Bu süreçte de neredeyse gıda kadar önemli olan oyun ihtiyacını da karşılayamadan ihtiyaç duyulan teneffüsü de yapamıyorlar. 5’er 10’ar dakikalık teneffüslerle derslere dönmek zorunda kalıyorlar. Yine aynı şekilde öğleden sonra gelen çocuklar da akşam saatlerine kadar bu süreci tamamlayıp evlerine gitmek zorunda kalıyorlar. Yani bu sistem istediğimiz sağlıklı bir eğitim ortamı değil. Artık tam gün eğitime geçmek bir devlet politikası. Tam gün eğitimde çocuklar sabahın ilk ışıklarıyla okula gitmek zorunda değiller. Teneffüsler çok daha ideal uzunlukta. Yavrularımız bu süreçlerde de oyuna daha fazla doyabiliyorlar ve sosyalleşiyorlar. Öğlen arasının olduğu bir eğitim modeli. Ayrıca okullarımızda kapanış saatinden sonra devletin imkânlarıyla tamamen ücretsiz olacak şekilde halk oyunları, satranç ve diğer sosyal sportif faaliyetler gerçekleştiriliyor” dedi.

Yalova Atatürk İlkokulu’nun da ikili eğitime son vermesi ile birlikte Yalova’da artık tüm okulların tam gün eğitime geçmiş olacağının altını çizen İl Milli Eğitim Müdürü Akmeşe, “Vatandaşlarımız Atatürk İlkokulu’na bir teveccüh gösteriyor. Buraya başka yerlerden de gelmek isteyenler oluyor. Dolayısıyla okulumuzda yer varsa çocuklarımızı dışarıdan da alırız. Ama öncelik o bölgedeki çocuklarımızındır. Burada dışarıdan adres değiştirmek vasıtası ile gelen öğrencilerin bir sıkıştırması da var. O bölgede normalde ikili öğretim yapılmasını gerektirecek bir durum aslında yok. Burası ile ilgili geçen seneden başlayarak yaptığımız bir çalışma var. Bizim istediğimiz sınıf mevcutları normalde 30 civarındadır. Bu rakamı aşmayı istemiyoruz. 2 yıldır yapılan çalışma ile gelinen süreçte Atatürk İlkokulumuz 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında tam gün eğitime geçiyor. Böylece artık ilimizde ikili eğitim yapan okul da kalmamış olacak” ifadelerine yer verdi.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.