TEMA YALOVA GÜÇLÜ KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ İLE SUYUN İZİNDE

TEMA YALOVA GÜÇLÜ KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ İLE SUYUN İZİNDE
Yayınlama: 28.05.2023
A+
A-

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği Güçlü Koleji Gönüllüleri olan TEDAD Yalova Yöneticileri ve Öğretmenlerine Gökçe Baraj Gezisi düzenledi. Geziye Güçlü Koleji 2A Sınıfı öğretmeni Hülya Kılıç, 2B sınıfı öğretmeni Banu Tümürözü ve 2C Sınıfı öğretmeni Ayşe Ezgi Arı öğrencileriyle birlikte katıldılar.

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir ve Kadıköy Mahalle Sorumlusu Özcan Demir’in önderliğinde düzenlenen gezide öğrencilerle “MUSLUKTAN AKAN SU NEREDEN GELİYOR” sorusuna cevap arandı. Yalova DSİ İşletme Müdürü Mustafa Özen’ in de katıldığı gezide DSİ çalışanı Ali Bayındır Baraj ile ilgili öğrencilere bilgilendirmelerde bulundu.

İl Temsilcisi Arzu Demir Baraj ziyareti ile ilgili yaptığı açıklamada; “Güçlü Koleji okul yöneticilerinin talebi ile TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği olarak, Güçlü Koleji TEDAD Yalova Yöneticileri ve Öğretmenlerimize, TEMA Vakfı ile Doğa Eğitim Sunumlarından “SU” konulu sunumu Mart ayı içinde gerçekleştirmiş ve Gökçe Baraj Gezisi sözünü vermiştik.

Öğrenciler Baraj Havzası ve gölünü bizzat yerinde görmeleri büyük heyecan uyandırdı. İl Temsilcisi Arzu Demir’de gezi sırasında Suyun hayatımızdaki önemi ve su tasarrufu konularında bilgilendirmelerde bulundu.

2009 yılından bu yana Gökçe Barajı ve su toplama havzası ile ilgili hukuki çalışmalar yürüten TEMA Vakfı, Gökçe Barajı Havzası için tehdit oluşturacak ve yapılaşmanın artmasına neden olacak 1/50.000 ölçekli Termal Turizm Merkezi Çevre Düzeni Planı’na karşı itirazlarını yargıya taşıdı. Yalovalıların su hakkını korumak için yargıya taşınan plan için yapılan itirazlar haklı görüldü ve planın Gökçe Barajı Havzası’ndaki suyun miktarı ve kalitesini etkileyecek olan bölümleri iptal edildi. Buna göre; havzanın kısa ve orta mesafeli koruma alanlarında yapılaşmanın artmasına neden olan kararlar ile orman alanlarında turizm bölgesi yapılmasına yönelik kararlar iptal edilmiş oldu dedi.

Demir; TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanlarından merhum Hayrettin Karaca’nın Türkiye’nin ilk özel Arboretumu olan Karaca Arboretumu’nu da kurduğu il olan Yalova’nın manevi değerinin çok yüksek olduğunu ifade ederek “İklim değişikliği etkilerinin her geçen gün daha fazla yaşandığı günümüzde, su varlıklarının korunması daha da önem kazanmaktadır. Özellikle içme suyu temin edilen barajlarda depolanan suyun miktarı ve kalitesini olumsuz etkileyen uygulamalardan kaçınmak gerekiyor. Planlanan turizm yatırımları, varlığını ve potansiyelini borçlu olduğu doğal su ve orman varlığına zarar vermemeli, aksine koruyucu olmalıdır. Hem turizm yatırımlarının desteklenmesi hem de insanların temiz su ihtiyaçlarının karşılanması, orman ve su arasındaki ekolojik döngüleri tanıyıp koruyan bir planlama ile mümkün olabilir.

Yalovalıların su ihtiyacını karşılayan Gökçe Barajı’ndaki suyun miktarı ve kalitesi, su toplama havzasında yer alan orman alanlarına doğrudan bağlıdır. Doğal Kestane, Ihlamur, Kayın, Meşe, Çam türlerinin karışık olarak bulunduğu bu eşsiz güzellikteki ormanlar suyun en yüksek miktarda ve kalitede üretilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle 1985 yılında Gökçe Barajı Havzası’nda yer alan 1052 hektar orman alanı muhafaza ormanı olarak ilan edilmiştir. Bununla beraber Termal ilçesinde turizmi artırmak üzere yapılan planlar Gökçe Barajı su tutma havzasındaki ormanlar ile baraj suyunun miktarını ve kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu konulara tüm Yalova halkının hassasiyetle dikkat etmesi gerekmektedir.

Başta DSİ Müdürümüz Mustafa Özen olmak üzere tüm DSİ çalışanlarına ve Güçlü TEDAD Yöneticileri ve Öğretmenlerine teşekkürlerimizi sunarız. TEMA Vakfı iyi ki var. Yalova sağlıklı bir Baraj Havzasına sahip” dedi.

İl Temsilcisi Arzu Demir baraj ziyaretinin ardından DSİ Müdürü Mustafa Özen’e teşekkür plaketi takdim etti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.