‘TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ KARARLARI YÜRÜYEN KÖŞKTE ALINDI’

‘TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ KARARLARI YÜRÜYEN KÖŞKTE ALINDI’
Yayınlama: 12.08.2023
A+
A-

“Yalova benim kentimdir” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün ağacın dallarına zarar gelmemesi için taşınmasını istediği Yürüyen Köşk, yerli ve yabancı turistlerce yoğun ilgi görüyor. Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Yürüyen Köşk’ü yılda 80 bin kişinin ziyaret ettiğini açıkladı.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tescil edilen, 2006 yılında Yalova Belediyesi tarafından restorasyonu yapılarak ziyarete açılan Yürüyen Köşk, yılda 80 bin kişiyi ağırlıyor.

‘DAL KESİLMEYECEK, KÖŞK KAYDIRILACAK

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Yürüyen Köşk’ün hikâyesini şöyle anlatırken,’Atatürk, 21 Ağustos 1929 tarihinde İstanbul’dan Bursa’ya gitmek üzere yola çıkıyor. Ertuğrul yatıyla Yalova açıklarından geçerken sahilde gördüğü ulu çınardan çok etkileniyor. Tekneyle kıyıya çıkıp ağacın gölgesinde oturan Atatürk, çınarın yanına kendisi için küçük bir ev yapılmasını istiyor. Ahşap, iki katlı bu ev 22 günde yapılarak, 12 Eylül 1929’da tamamlanıyor. Bir yıl sonra 1930 yılının yaz aylarında Atatürk Millet Çiftliği’ndeki köşküne geliyor. Ağacın dallarının binanın çatısına ve duvarına dayandığını öğrenen Atatürk, “Dal kesilmeyecek ,köşk kaydırılacak” diyor. Bunun üzerine 8 Ağustos 1930 tarihinde İstanbul Fen İşleri Yollar ve Köprüler Şubesi’nden gelen mimar ve mühendis ekipler tarafından başlatılan çalışma ile köşkün etrafı temel seviyesine kadar kazılıyor ve temelin altına tramvay rayları yerleştiriliyor. Öncelikle köşkün teras bölümü bir günde kaydırılıyor, geri kalan iki gün içinde de ana binanın raylar üzerinde yürütülme işlemi tamamlanıyor. Bina 4.80 m. kadar doğuya kaydırılıyor. Böylece köşk yıkılmaktan, ağaç dalı da kesilmekten kurtuluyor.’ dedi.

1929 yılından günümüze kadar özenle korunan Yürüyen Köşk ile ilgili detaylar veren Belediye Başkanı Tutuk, “Çevre bilinci konusunda bir ilk teşkil eden Yürüyen Köşk’ümüzde, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder  Mustafa Kemal Atatürk, dönemin önemli Türk ve yabancı devlet adamlarını burada ağırlamış ve önemli kararları burada almıştır. Atatürk, köşke 1930-1937 yılları arasında belirli aralıklarda ziyaret etmiştir.” dedi.

‘AĞAÇ, 390 YAŞINDADIR’

Köşkün yılda 80 bin kişiyi ağırladığını söyleyen Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, “Köşk, Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 12.07.1980 gün ve 12238 sayılı kararı ile korunması gerekli Kültür ve Tabiat Varlıkları arasında sayılmış ve tescili yapılmıştır. Köşkün yürütülmesine sebep olan tescilli Çınar Ağacı hakkında 2015 yılında hazırlanan rapor neticesinde Doğu Çınarı türündeki ağaç 390 yaşındadır. 2006 yılında restorasyonu yapılarak halkın ziyaretine açılan köşk, Yalova’nın en gözde konumu durumundadır. Düzenli olarak bakım çalışmalarını yaptığımız Yürüyen Köşk’ü yılda yaklaşık 80 bin kişi ziyaret ediyor. Biz Yalovalılarda bu durumdan gurur duyuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.