YALOVA BELEDİYE BAŞKANI TUTUK’TAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR!

YALOVA BELEDİYE BAŞKANI TUTUK’TAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR!
Yayınlama: 24.09.2023
A+
A-

YALOVA Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, katıldığı Youtube programında birbirinden önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Tutuk, Yalova Belediye binası, mali durumu ve güncel konulara değindi.

‘ÇALIŞTIKÇA, YORĞUNLUĞUMU ATIYORUM’

Yoğun bir tempoda çalıştıklarını fakat halka hizmet etmekten son derece mutlu olduğunu belirten Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk,’ Çok yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Fakat bu tempo halkımızla sohbet ettikçe, onların istediği Yalova için çalıştıkça yorgunluğumu unutuyorum.’ dedi.

‘YALOVA BELEDİYESİNİN BORÇLARI TEMİZLENDİ’

6 Mart 202 tarihinde göreve geldiğini, 281 icra dosyasının ve 1126 alacaklının borçları ile karşı karşıya kaldığını belirten Başkan Tutuk,’ Göreve gelir gelmez Yalova Belediyesi’nin mali borcu ve alacaklıları ile karşı karşıya kaldık. Zor şartlarda göreve geldik. Üzerine ülkemizde pandemi ilan edildi. Belediye borç yükü altında pandemi ile geliri geriledi. Özetlemek gerekirse tüm olumsuzluklara rağmen 1 yıl içerisinde tüm esnaf, müteahhit ve şahıs borçlarının tamamını temizledik. SGK ve vergi borçları kaldı. Belediye mali anlamda ayakta durabilir hale geldikten sonra şehrimize gözle görülür eserleri, ekibimizle birlikte bıraktık.’ dedi.

‘YALOVA BELEDİYE ŞİRKETLERİ DE BORÇ BATAĞINDAYDI, ŞİMDİ KAR EDEN ŞİRKETLERE SAHİBİZ’

Yalova Belediyesine ait 3 şirketin olduğunu da belirten Tutuk,’ Yalova Belediye bünyesinde  3 mevcut şirketimiz var. Biz göreve geldiğimizde 3 şirkette toplam 1400 civarı çalışan personel vardı. Şuan bu sayı ortalama 1500 civarındadır. Eğitim ve Araştırma hastanemizde belediyemizin kafesi var. Belediye otoparkında, belediye kafeteryasında çalışan personellerimiz var. Bunlarda bu sayıya dâhildir.’ dedi.

Şirketlerinde göreve geldiğinde borç batağı içerisinde olduğunu söyleyen Tutuk,’ Biz görev devraldığımızda Yalova Belediyesi gibi, şirketleri de borç batağının içerisindeydi. Şirketlerimizin de borçlarını bitirdik ve kar eder hale getirdik. Halka hizmet eden şirketler haline getirdik.’ dedi.

‘ESNAFIMIZ İLE KAHVALTIDAN KEYİF ALIYORUM’

Sabahları evinde sık kahvaltı etmediğini, esnaf ile yapılan kahvaltının çok anlamlı olduğunu dile getiren Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk,’ Sabahları evden Belediyemize giderken esnaflarımız ile selamlaşarak, hasbihal ederek görevime gidiyorum. Belediyemiz de genellikle 10:00 ile 15:00 arası vatandaşlarımızla veya kurumlarla randevularımızı gerçekleştiriyoruz. Gün sonunda tüm personelimiz ile bugün ne yaptık şeklinde toplantı yapıyoruz. Genelde akşam 22:00’ kadar günümüz çalışarak geçiyor.’ dedi.

‘TARİHTE BİR İLKTİR’

Yalova Belediyesinin tarihinde ilk defa Türkiye Belediyeler Birliğinde yer aldığını da belirten Tutuk,’ Yalova Belediyesi olarak, Türkiye Belediyeler Birliğinde yerimizi aldık. Buda tarihimizde bir ilktir. Bu şekilde ilimiz daha ulaşılabilir bir konuma gelecek. Şehrimize katma değer katacaktır.’ dedi.

‘CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ YA RED VERİYOR YADA ÇEKİMSER KALIYOR’

Yalova Belediye Meclislerinin özellikle Yalova halkının izlemesi gerektiğini belirten Başkan Tutuk,’ Mecliste bizler doğru bildiğimiz kararları almaktan çekinmeyiz. Yalova Belediye personellerinin maaşları belirlenecek, CHP’li meclis üyeleri canlı yayında red karar verdi. Kendilerini uyardım farkındaysanız belediye personel maaşlarını görüşüyoruz dedim. Red verdiler. 23 yıl geçmiş depremde biz bir karar alalım dedik. 60 – 70 yıl deprem görmüş 6 katlı binalara 6, 5 katlılara 5 kat ruhsat verelim. Yaklaşık 2500 apartmanın dönüşümünün önünü açar. Yalova’da bu bir milattır. Deprem görmüş binaların dönüşümüne de CHP’li arkadaşlar red verdiler ya da çekimser kaldılar. Ama evet demediler, Yalova’da 7 şiddetinde deprem olsa facia olur, buna sizde onay verin dedik hayır yada çekimseriz dediler. Bu kanunda Yalova da yeni çıktı. CHP’li meclis üyelerine siyaseten siz kazançlı çıkın diyoruz ama yanaşmıyorlar. Deprem gerçeğinde siyaset yapmıyoruz. Ama biz taşın altına elimizi değil, gövdemizi koyuyoruz. Biz Yalova’yı depreme hazır hale getirmeye çalışıyoruz. Biz kentsel dönüşüm önünü açtık hiçbir vatandaşı mağdur etmeyeceğiz. Ben siyaseten bir kar düşünmüyorum. İyi partili meclis üyesi arkadaşımız evet oyu verdi. Sadece CHP meclis üyeleri kararsız yada çekimser kaldı.’ dedi. dediler.

’20 YILDIR SİYASETİN İÇERİSİNDEYİM’

SİYASETİN yaklaşık 20 yıldır içerisinde olduğunu da belirten Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk,’ Biz siyasetin içerisindeyiz, siyasetten hiç soğumadım. Siyaseten tecrübeliyim. Partimizin kuruluşundan beri yaklaşık 20 yıldır aktif siyasetin içerisindeyim. Cumhur ittifakı olarak biz hazırız. Biz ilk günden beri seçime teşkilatımızla, vekillerimizle, ilçelerimizle hazırız.’ dedi.

‘BELEDİYE BÜTÇEMİZİN YARISI KADAR BORCUMUZ YOK’

2023 yıl sonunda denetim raporları ile ilgili de konuşan Tutuk,’ 2023 yıl sonu denetim raporlarını CHP’li arkadaşlarımız inceleyecek. Belediyemizin tüm borçları çıkacak. 3 ay sonra Yalova belediyesinin borç durumunu herkes görecek. Her belediye başkanı diğerine borç devreder. Bütçe ve borç farklılık gösterir. Yalova Belediyesini devraldığımızda net bütçe 212 milyondu net bütçe, borç ise 270 milyon TL’ydi. Bütçeden ne kadar fazla bir borç, farkındasınız. 2023 Yalova Belediyesi bütçesi 1,5 Milyar TL olarak belirlendi. Son 4 Yalova Belediye Başkanına bakalım. Hiç birisi bütçenin altında borç devretmemiştir. Bütçemizin yarısı kadar borcumuz yok. Yalova tarihinde ilk defa oldu. Borç yapanlarda mahkeme elbette hesap soracaktır. Halktan gelen parayı, halkımıza kullanıyoruz. Eski Belediye Başkanlarının elbette Yalova’ya emeği olmuştur. Yalova için taş üstüne taş koyanlardan Allah her zaman razı olsun. Hataları olanlarda elbette olmuştur. Art niyetli değilim. Hukuksal bir süreç olmuştur, mahkeme karar verecektir. Ben Belediye Başkanı olarak geldim. Halktan gelen parayı düzgün olarak yönetir, halka hizmet ederim.’ dedi.

‘ 5 DÖNÜM ARSA SATTIK, 70 DÖNÜM ARSA YALOVA BELEDİYESİNE KAZANDIRDIK’

3,5 yıllık süreç zarfında sadece bir arsanın satıldığını, bir arsayı da satacaklarını düşündüğünü, Yalova Belediyesine ise harika bir arsa kazandırdığını açıklayan Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk,’ Belediyeler arsa alır, arsa satar. Ama hizmet için satar. Bakmak lazım ne kadar arsa alınır ne kadar satılır. 3,5 yıllık süreçte bir arsa sattım oda ortalama 5 dönüme yakın bir arsaydı. Bir arsa satma düşüncemiz daha var. Fakat satılan arsalar karşılığında ortalama 70 dönümlük bir arsa Yalova Belediyemize kattık. 4 kat imarlı bir yer ve kıymetli bir yeri belediyemize kazandırdık.  Başarılı ve başarısız belediye başkanlarını halk belirler.’ dedi.

‘ESNAF ODAMIZIN VE ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ’

Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necati Erbul’un kendisine bir proje ile geldiğini ve Yalova Belediyesi olarak bu projeye destek vereceklerini belirten Belediye Başkanı Tutuk,’ Necati Erbul Başkanımız bir projeden bahsetti. Esnafılarımızın yanında olabileceğimiz bir projeye sıcak baktık, bakıyoruz. Bizler Yalova Belediyesi olarak esnaf odamızın ve esnafımızın yanındayız. Esnaflarımızı, özellikle kirada olan esnaflarımızı dükkan sahibi yapabileceğimiz bir katkı sağlayacağız.  Proje, inşaat maliyetine esnafımızı dükkan sahibi yapmaktır.’ dedi.

’23 MİLYON TL’NİN, 6 MİLYON TL’SİNİ TAHSİL ETTİK’

Yalova Belediye davasında 39 kişinin yargılandığını, önceki dönemde Yalova Belediyesinin hesabından 23 Milyon TL’nin başka hesaplara aktarıldığını söyleyen Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk,’ 39 kişinin ağır cezada yargılandı ve devam ediyor. Belediyenin hukuksal anlamda davası olduğu süreç fakat Yalova Belediyesinin kasasından 23 Milyon TL bir meblağ başka hesaplara aktarılmış. Paranın tahsilatı için mahkemeden dolayı süreci bekliyorduk. Sayıştay müfettişi yazılı olarak paranın derhal toparlanması gerektiğini belirtti. Bizlerde avukatlarımıza paranın geri dönüşü için talimak verdik. Yaklaşık 6 milyon tl geri dönüş oldu. 17 Milyon TL alacağımız var.  Yalova halkından bu zamana kadar hiç birşeyi gizlemedim. Belediye yönetmek için vicdanınız olmanız gerekiyor. Tüm yöneticiler vicdanlı olmak üzere. Belediye yönetimi bu dünyanızı da öbür dünyanızı da yakabilir. Adil olabilmek adına vicdanlı olmak gerekir. Ekonomik anlamda değil sadece, adaletli olmak zorundayız.  Şeffaf davranıyoruz. Ulaşılabilir bir Belediye Başkanıyım.’ dedi.

‘ANA İSALE HATTINDAN SONRA SIRADA İÇME SUYU HATTI VAR’

ANA İsale projesi ile 26 Milyon Euroluk dev bir projeye imza attıklarını da belirten Tutuk,’  Ana isale hattına başladık. 26 Milyon Euroluk proje. Maliyeti Yalova Belediye bütçesinin çok büyük bir bölümüdür. Bu alt yapı ihalesini kendimiz yaptık. İhaleyi alan yüklenici çok iyi çalışıyor. Yalova sınırları bitti. Çiftlikköy bölgesinde çalışma devam ediyor. Ana isale hattı barajı, diğer ilçelere ve Yalova belediyesine taşıyor.  Altınova’ya kadar devam eden projedir. Daha önce ana isale hattımız şehir içinden geçiyordu, büyük bir risk teşkil ediyordu. 1999 Marmara depreminde 26 yerden parçalanmış bir hat. En az yüzde 25 kaçak vardı. Buda Yalova’nın içini sıvılaştırıyor demektir. Barajın yüzde 25’i boşa gidiyor demektir. Kaynaklarımızı iyi kullanmalıyız. Hat tamamlandığımda depolama alanımızda da su kalmış olacak. Yeni tehlikeleri arz etmeyecek. Ana isale hattı modern ve son sistem ile yapılıyor. İçme suyu hnattında da sehir içinde yüzde 30 kaçak var ama onada el atacağız. Safran yolunda ilk defa içme suyu hatlarını da değistiyoruz. Kanalizasyon değişiyor içme suyu hattı ana ishale, hattı değişiyor. Yağmur kanalları yapıp, en son asfalt yapacağız.‘ dedi.

‘YÜRÜYEN KÖŞK 100. KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİĞİ İLE 100 PROGRAM YAPACAĞIZ’

YALOVA Belediyesi olarak kültür sanat etkinliklerine çok önem verdiklerini, yeni yılda Yürüyen Köşk 100. Yıl Kültür ve Sanat etkinlikleri kapsamında 100 program yapacaklarını ifade eden Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk,’ Gençlerimiz etkinlik istedi, biz yaptık. Çocuklarımızı ve gençlerimizi çok seviyorum. Onlarında beni sevdiğini düşünüyorum. 1 yılda 100 etkinlik planımız devam ediyor. Allah çocuklarımızın ve gençlerimizin eksikliklerini göstermesin. Geleceğin Yalova’sını onlara teslim etmek için çalışıyoruz.’ dedi.

‘YALOVA BELEDİYESİ, MUAZZAM BİR HİZMET BİNASI KAZANACAK’

Yalova Belediye binasının satılacağı iddiaları ile ilgili de konuşan Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk,’ Yalova Belediye binasının veya arsasının satılacağını iddia edenlerin aklından şüphe etmesi gerekmektedir. Biz eski belediye binamızı yıkacağız. Yerine olabilirse 2 katı otopark olacak, deprem izalatörü olan ortalama 8-9 bin metre kare bir Yalova Belediyesi hizmet binası yapacağız. İçerisinde kütüphanesi olan, kreşi ve yemekhanesi olan bir yer yapacağız. Muazzam bir kamu hizmet binrasını gerçekleştireceğiz. Yalova Belediyesinin bütçesi de bunu yapacak güçtedir. Binanın veya arsanın satılma kelimesi zihnimizden dahi geçmez.’ ifadelerine yer verdi.

 

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Yalova Çizgi YouTube Kanalına Abone Olun