YALOVA’NIN CHP’Sİ

Yayınlama: 21.07.2023
A+
A-

YALOVA’NIN CHP’S
CHP genel merkezi DEĞİŞİM OLMALI diyen , değişim istemezlerle dopdolu bir vaziyette.
İşin enteresanı CHP tabanı DEĞİŞİM’i sadece genel başkan bazında ele alıyor . Ki ; bence son derece yanlış bir beklenti. Ama TUHAF mı ? Yine bence TUHAF değil . Çünkü ; Atatürk’ün CHP’sinde herşey yanlış yapılandı yıllarca. Bu sebeple tuhaf değil .
Mevcut şartlarda , mevcut yapı ve tüzük gereği , kişilerin değişmesiyle problem asla çözülmez. Sadece isimler değişir o kadar !
Dün İstanbul’dan bir dostum bana telefon ederek “ ZOOM” toplantısı konusunda ne düşündüğümü sordu . Verdiğim cevabı aynen sizlere aktarıyorum :
“ Sevgili dostum , siyasete ülkemizde aynı bir futbol müsabakasına bakar gibi bakıyoruz ve hata yapıyoruz . Bakın futbol eleştirmenlere , müsabakayı devamlı bir şekilde , anlık pozisyonlar veya anlık hatalar üzerinden yorumlarlar . Siyaset ile ilgilenenler , uğraşanlar da aynı hatayı yapıyorlar . Futbolda bir müsabaka sadece 90 dakika ama , sezon 38 X 90 dakika . Bu sebeple saliselik pozisyonlara değil , işin bütününe bakmamız lazım . Siyasete de uzun dönem içinde bakmamız lazım .
Fazla detaylara girip seni sıkmak istemem .
Kısaca şöyle açıklayayım : Türkiye’nin genel siyaset yapısı yeniden dizayn ediliyor . Örneğin CB Erdoğan bariz bir şekilde hasta . Allah uzun ömürler versin ama herşeye hazır olmamız lazım . Ve bu seçilişi son seçilişi. Ömrü yetse bile bir daha aday olamıyor .
Sayın Erdoğan son yirmi yılımız dahilinde Türk siyaseti için çok önemli bir figür . Siyasi üst akıl yapımız , Erdoğan sonrası bir dönemi hesaplamak mecburiyetinde . Yani konuyu Erdoğan sonrası AKP ne olacağa kadar indirgemek büyük hata .
Tabii ki Erdoğan sonrası AKP ne olacak önemli . Ama Erdoğan sonrası muhalefette de ne olacak sorusu da aynı önemi taşıyor . CHP içinde ki Kılıçdaroğlu muhalifleri , işte bu sorulara paralel bir şekilde partilerini dizayn etmeye , hazırlamaya uğraşıyorlar . Kısacası mevcut iktidar ve muhalefet yapısının yeniden dizayn edilmesi yanında , ZOOM olayı , hakemin görmediği basit bir faul olayı ötesine geçmez . “
Hal böyle iken gelelim , benim kronik aşkım Yalova siyasi yapısına ve haliyle Yalova CHP’ye .
Şimdi biliyorsunuz , AKP yakında yapılacak yerel seçimlere hazırlanıp faaliyete geçmiş haldeyken , bizim CHP daha ilçe ve il kongrelerini yapacak , kurultay delegelerini seçecek ve de Ankara’da kurultaya gidip yeni başkanını seçecek , sonra seçim propaganda stratejisini belirleyip seçim çalışmalarına başlayacak !
Ölme eşeğim ölme !
Atı alanın Üsküdar’ı çoktan geçtiği daha şimdiden belli iken , biz güya kıyamet gibi belediye kazanacağız hayalindeyiz . PÖH !
Yalova , siyasi yapısı bakımından ülke genelinin tipik bir mikrotipidir.
Bakın yıllardır tüm seçim sonuçlarına , VERİLER VE YÜZDELER , ÜÇ AŞAĞI- BEŞ YUKARI AYNIDIR .
Yalova CHP’de kurultaya hazırlanıyor sözüm ona . Ama bana göre komedi .
Hatta bir aday adayı il başkanlığı için kendine MAVİ LİSTE tanımlaması bile yapmış.
Şimdilik bana gelen 4 aday ismi olduğu haberleri var . Bana göre bu dört arkadaşımız da CHP’yi Yalova’da bir adım öteye götüremez. Hepsi İYİ İNSANdır . Şüphem yok . Ama liderlik farklı özellikler ister . İyi insan olmak ise olağanüstü bir özellik değil , insanın yaradılışında var olan naturasıdır .
Yalova CHP için bana sadece İYİ İNSAN olmak yetmez .
Benim yeni il başkanım , LİDER olmalı . Adaletli olmalı… Rant sevdası olmamalı , bu sevda peşinde olan partililerden de uzak olmalı . Hedefi il başkanı olup MECLİSE GİTMEK olmamalı . Bilakis Yalova’yı , mecliste doğru temsil edecek partiliyi seçebilecek bir vizyona sahip olmalı .
Parti içi disiplini maksimum olmalı . Çünkü parti bugüne kadar olduğu gibi ” Saldım çayıra-mevlam kayıra” felsefesi ile yönetilmemeli . Partiye kurumsal disiplin yerleştirmeli .
Hatta mümkünse iş adamı , veya inşaatçı olmamalı !
Mafyasal ilişkileri olmamalı . Dominant olmalı .
Ben 14 mayıs seçimlerinde bizatihi Yalova seçim siyasetinin tam orta göbeğinde yer aldım .
Edindiğim tecrübeler beni siyasetten nefret ettirdi .
Gördüklerim , şahit olduklarım beni bir CHP’li olarak zaman zaman utandırdı .
Partime , ideolojime olan güvenim sarsıldı .
Bana göre Yalova CHP örgütünü ayağa kaldıracak , ufkunu açacak , kurumsal disiplini yerleştirecek kapasite de bir isim var . Hemen de adını sizlere söyleyeyim :
Avukat FATİH BÜYÜKTURAN !
Genç..
İş adamı değil.. Hele inşaatçı hiç değil !
Rantiyeci çevrelere uzak . O tipler için olmaması gereken bir figür .
Disiplinli..
Ciddi..
En iyisi hukukçu ..
Ve yıllardır partinin içinde , dolayısı ile her kademesine , her profiline hakim .
Kendisi ile haddim olmayarak saatlerce konuştum .
Aslında istekli . Yani görevden kaçan bir yapısı yok .
Ama verdiği cevap enteresan : “ Evet abi . Neden olmasın ? Ama beni yıpratırlar… Beni bıktırırlar…Ve sen de benden nefret edersin . Dolayısı ile parti hele bir şu kurultaya hazırlansın mevcut şartlarla ..Herkes başarısı veya başarısızlığı ile önce bir boyunun ölçüsünü alsın . Bir daha ki seçime gerek olursa aday olabilirim “ dedi ve kapıyı kapattı .
Şimdi sözüm , Yalova CHP içindeki aktif partililere değil . Sözüm Yalova CHP seçmenine :
Sevgili seçmenler . Lütfen ayağa kalkın . Ağırlığınızı koyun. Parti kurullarının doğru adamı seçmesi için gerekirse parti önünde gösteri yapın . Başka düşündüğünüz varsa ,o ismi , yoksa Av. Büyükturan için bastırın . Yoksa yemin ederim size , Yalova CHP siyaseten üvertür bir örgüt olmaktan daha ileri gidemez . Lütfen Atatürk’e layık olun .. Onun partisine en azından Yalova’da sahip çıkın .
Saygılarımla..

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.