YEREL SEÇİM SÜRECİNİN EN ÇOK KONUŞULAN İSMİNDEN AÇIKLAMA

YEREL SEÇİM SÜRECİNİN EN ÇOK KONUŞULAN İSMİNDEN AÇIKLAMA
Yayınlama: 21.01.2024
A+
A-

YEREL seçimlerde adı sık sık Cumhuriyet Halk Partisi’nden Yalova Belediye Başkan Adaylığı için geçen Kemal Baş açıklamada bulundu.

İş adamı, İnşaat Yüksek Mühendisi Kemal Baş’ın, hafta sonu yaptığı yazılı açıklamanın tam metni aynen şöyle: “Sevgili Yalovalılar, saygıdeğer hemşerilerim; ülkemizle eş zamanlı olarak şehrimizin yönetici adaylarının belirlendiği bir süreçten geçiyoruz. Sürecin başlangıcından bugüne kadar şehrin sokaklarında, yerel basında ve sosyal medya hesaplarında şahsımla ilgili birçok konu duydum, işittim, okudum. Her ne kadar bizi tanıyan ve tanımayan hemşerilerimizle ikili diyaloglarımızda bu konudaki tavrımı, duruşumu izah etmiş olsam da kamuoyunu bilgilendirici nitelikteki ilk açıklamamı yapıyorum. Doğup büyüdüğüm, sokaklarında top oynadığım, eğitiminden sportif faaliyetlerine, sosyal faaliyetlerinden belediyecilik hizmetlerine kadar birçok farklı alanda rol aldığım Yalova’mızda böyle değerli bir mevki için adımın geçmiş olması öncelikle bana onur ve gurur veriyor. Şehrin farklı köşelerinden hakkımdaki olumlu teveccühlerini bana veya birbirine ileten herkesten Allah razı olsun. Bununla birlikte yine benimle ilgili eleştirilerini de saygı çerçevesinde, açık fikirle, hem sokakta hem sosyal medya hesaplarında belirten dostumuz veya bizi tanımayan herkese de seviyeli ve nazik eleştirileri için teşekkür ederim.

Bu süreçteki duruşumu ve izlediğim yolu şöyle özetleyebilirim: Yalova Belediyesi’nde bürokrat olarak ifa ettiğim görevler gereği herhangi bir siyasi parti üyeliğim olmamış idi. Bürokrasiden istifa ederek ayrıldıktan sonra aile şirketlerimizin başına geçtim ve işlerimizin yönetimi ve gelişimi ile uğraştım. Bu sebeple aktif siyasette rol almadım ve bugün itibariyle de herhangi bir siyasi parti üyeliğim bulunmamaktadır.

Belediye Başkanlığı aday süreçlerinin başlamasının öncesinde halkımızın farklı kesimlerinden bu konuda rol almam ve şehrin yönetimine 1. idareci vasfıyla katkı sunmam yönünde yoğun bir teveccüh tarafıma iletildi. Bununla birlikte tarafıma sözlü olarak iletilmeyen ancak izleme ve okuma fırsatımın olduğu birçok yerel basın ve sosyal medya haberi ile karşılaştım.

Millî Mücadele öncesi, Millî Mücadele Dönemi ve sonrasında Yalova’nın bugüne kadarki 150 yıllık tarihinde ailemizin bana bırakmış olduğu miras, Yalova ile ilgili bir sorumluluk alınması gerektiğinde bu vazifeden geri durmamayı gerektirir.

Kemal Baş olarak toplumun farklı kesimlerinin bana ilettiği mesajı aldım ve doğru, dürüst, liyakatli ve toplumun her kesiminde temsil kabiliyeti olan insanlarla birlikte olmak kaydıyla üzerime düşen sorumluluk var ise yerine getireceğimi, geri durmayacağımı beyan ettim. Bu doğrultuda herhangi bir parti üyeliğim ve aday adaylık başvurum olmamıştır.

Adaylıkla ilgili rutin siyasi parti prosedürlerinin aksine farklı bir yol izledim. Siyasetin gerçeğinin sokaklar olduğu bilinciyle ve siyaset merkezlerinin sokağı dinleyeceği öngörüsüyle izlediğim bu yolda memleketimiz ve milletimiz için bir duruş sergilemeye çalıştım. Talep eden olmadım, halkımızın çok farklı kesimleri tarafından talep edilen olduğum kanaatindeyim.

Ancak son derece saygı ile karşıladığım şekli ile siyaset yönetim genel merkezleri takdirlerini farklı yönde kullandılar. Bu vesile ile bu dönem için vatani görevimi tamamlamış oldum.

Kimsenin, hiçbir grubun, hiçbir adayın yanında, sağında, solunda, önünde veya arkasında değilim, olmadım ve olmayacağım. Sadece halkın sesini dinlemeye devam edeceğim.

Toplumda karşılığı olan, liyakatli, dürüst, yıpranmamış arkadaşlarımızla birlikte Türkiye’nin gireceği yeni siyasi iklimi de göz önüne alarak hep beraber yeni dönemde üzerimize düşen vazifeyi yerine getirecek, şehrimize sahip çıkacağız.

Zira biz bu şehrin köylüsü, bu şehrin mahallelisi, bu şehrin okullusu, bu şehrin sporcusu, bu şehrin tüccarı, bu şehrin esnafı, bu şehrin çalışanıyız. Biz bu şehrin, bu memleketin, bu milletin evladıyız. Biz bu milletin, bu memleketin ta kendisiyiz.

Çocuklarımıza mutlu, müreffeh, mamur bir Yalova bırakmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Sözlerimi bitirirken aday olmuş ve olacak olan herkese başarılar diliyor, şehrimizi Türkiye’nin ve hatta dünyanın vitrinine taşıyacak projeleri hayata geçirmelerini, hemşerilerimizi mutlu edebilecek adaletli, liyakatli, dürüst, şehri istiladan koruyan yönetimi sergilemelerini talep ediyorum. ‘Ahlaklı İrem Şehirleri’ vücuda getirebilmek duası ile, en güzel günlerde görüşebilmek ümidi ile; saygılarımla.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.