DEVA PARTİSİ GMYK ÜYESİ ÇELİK:’ENGELLİLER İÇİN ACİL EYLEM PLANI ÖNEMLİ’

DEVA PARTİSİ GMYK ÜYESİ ÇELİK:’ENGELLİLER İÇİN ACİL EYLEM PLANI ÖNEMLİ’
Yayınlama: 18.08.2023
A+
A-

DEVA Partisi Genel Merkez Yönetim Kurulu (GMYK) Üyesi İlker Çelik, engelliler için acil eylem planının önemli olduğunu vurgulayarak, bir dizi açıklamalarda bulundu.

17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümünde, ülkemiz bir kez daha geçmişte yaşanan acı olayları anımsıyor. Ancak deprem, sadece yapıları yıkarak değil, aynı zamanda toplumsal zorlukları da su yüzüne çıkardı. Engelliler, engelli kadınlar, çocuklar ve evde bakım gereksinimi olan aileler, unutulan ve ihmal edilen gerçekler arasında yer alıyor. Geçmişte yaşanan ihmalin ve eksikliklerin incelenmesi, gelecekteki felaketlerde daha iyi hazırlıklı olabilmemiz için büyük bir önem taşıyor.

 

17 Ağustos depreminin yıl dönümünde, engellilik durumunun ihmal edildiği ve yaşanan sorunların ele alındığı bir basın açıklaması yapan DEVA Partisi Genel Merkez Yönetim Kurulu (GMYK) Üyesi İlker Çelik, şu noktaları vurguladı:

 

Geçmişte Yaşanan Tecrübeler: 17 Ağustos depremi acı hatıraları hala taze tutarken, benzer durumları yaşadığımızı hatırlatmak önemlidir. Engelli bireylerin deprem anında ve sonrasında karşılaştığı zorluklar gelecekteki afetlere daha iyi hazırlıklı olabilmemiz için bir fırsattır.

 

6 Şubat 2023 Depreminin Etkileri: 6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız deprem, engelli bireylerin ihtiyaçlarını bir kez daha gözler önüne serdi. Bu gibi durumlarda engellilerin güvende olması ve ihtiyaçlarına erişiminin sağlanması, toplum olarak taşıdığımız bir sorumluluktur.

 

Engellilik Durumu İhmal Edilen ve Yaşanan Sorunlar: 17 Ağustos depreminin yıl dönümünde hatırlatılan sorunlar arasında net sayılar ve engellilik durumu bilgisi eksikliği, engelli kadınlar ve çocukların özel ihtiyaçlarının göz ardı edilmesi, ailelerin zorlukları ve engellilik sonrası acil durum planı eksikliği yer alıyor.

 

Çelik, ayrıca şu önerilere de dikkat çekti:

 

Net Veri Toplama ve Paylaşımı: Engelli bireylerin sayısı ve ihtiyaçları hakkında güncel ve doğru verilerin toplanması ve kamuoyuyla paylaşılması gerekmektedir.

 

Özel Toplanma Merkezleri: Depremler veya felaketler sonrasında engelli bireyler için özel toplanma merkezleri oluşturularak, ihtiyaçlara uygun destek sağlanmalıdır.

 

Acil Durum Planlarının Geliştirilmesi: Engellilik sonrası acil durum planları oluşturulmalı ve bu planlar, engelli bireylerin ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanmalıdır.

 

Eğitim ve Farkındalık: Engelli bireylerin ve ailelerinin deprem ve felaket senaryolarına yönelik eğitimi artırılmalı, toplumda engellilerin ihtiyaçlarına dair farkındalık oluşturulmalıdır.

 

Çelik, son olarak “Unutulmaması gereken en önemli nokta, bu grupların özel ihtiyaçlarının ve güvenliklerinin korunması için esnek ve insan odaklı yaklaşımların benimsenmesidir. Her durum özeldir ve buna göre hareket etmek önemlidir.” dedi.

 

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.