MÜDÜR PARILDAR:’DESTEKLERİMİZ DEVAM EDECEK’

MÜDÜR PARILDAR:’DESTEKLERİMİZ DEVAM EDECEK’
Yayınlama: 21.06.2023
A+
A-

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ve İl Özel İdare Müdürlüğü desteğiyle hayata geçirilen “Kesme Gül Üretiminde Zarara Neden Olan Thrips spp. ile Mücadele Yapılması Projesi” kapsamında geçtiğimiz Nisan ayında dağıtılan mavi yapışkan tuzaklar, Gül üreticilerine önemli bir fayda sağladı. Proje yararlanıcısı çiftçiler, zararlılardan dolayı üretimden vazgeçme aşamasında iken projeyle üretime devam ettiklerini ve önemli oranda verim artışı sağladıklarını belirttiler.

İl Müdürümüz Suat Parıldar, İl Müdür Yardımcısı İrfan Sakinci ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Necdet Tuncer, Kadıköyde ki gül üreticilerini ziyaret ederek, mavi yapışkan tuzakların sonuçlarını yerinde incelediler. Parıldar biyoteknik mücadelenin gül üretiminde zarara neden olan thrips adlı zararlının kontrolünde etkili bir yöntem olduğunu söyledi. Parıldar,Bu projeyle hem çevreye hem de insan sağlığına zarar vermeyen bir mücadele yöntemi uygulamış olduk. Hem de gül üreticilerimize maliyet avantajı sağladık.Bu proje sayesinde gül üreticilerimizin verimi ve kalitesi arttı. Kesme gül üreticilerimize yönelik desteklemelerimiz devam edecek “dedi.

Ziyaret edilen iki üretici de uygulamadan memnun olduklarını ifade ettiler. Üreticiler,”Mavi yapışkan tuzaklar sayesinde zararlılardan kurtulduk.Önceki yıllara göre önemli oranda verim artışı sağladık.Bu bize büyük bir fayda sağladı İl Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz” dediler.

Üreticilerle önümüzdeki yıllarda projenin devamı ile ilgili bilgi alış-verişinde bulunuldu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.