YALOVA’DA ŞEHİR PLANLAMASININ ÖNEMİ

Yayınlama: 18.06.2023
A+
A-
Uzaktayım… Ne yapayım ki ekmek parası .
Ama Yalova gibi muhteşem bir lokasyonun hemşehrisi olmak , dünyanın en güzel kadınına aşık olmak gibi bir şey .. Dolayısı ile kopamıyorum Yalova’dan . Çünkü Yalova benim için aşktan da öte bir sevda .
Kopamıyorum … Elimde değil …
Mesela Atatürk ilkokulunun yanından geçerken , Arabacılar sokağın köşesindeki evimizden itibaren ne anılar geçiyor gözümün önünden bir bilseniz ..
Laz Nuri ile Cevat amcaların kahvesi mi desem mesela ?
Tuhafiyeci Merdivenli Ferhat amcalar , karşısında yine tuhafiyeci Habil amcalar mı desem ..
Züccaciyeci Şeref…. Yoğurtçu hacı Talip amcanın ak sakalı ile tek katlı evinden çıkışı…
Tuna pastanesi… Ergun sineması….Diğer köşede ALİLER !
Mesela kaç kişi şuan dişçi Rafet amcayı tanır , hatırlar ?
Ergun sinemasının altındaki Akıllıoğlu’nu bilen kaç kişi kaldı ?
Dönelim Karamürsel caddesine örneğin.
Karamürsel caddesi neresi diye sorar gibi olduğunuzu görür gibiyim… Çünkü siz orayı İstanbul caddesi bilirsiniz . Orada Faydalı simit fırını vardı . Beş kuruşa halka satarlardı.. Karşı köşesinde bizim evin altında bakkal Kemal Evcin amca .. Var mı hatırlayan ? Yoktur.. Berber Rafet amca… Yanında kumaşçı İshak amca…. Caddede saka Şevket amca… Tek atlı arabasında iki adet benzin varilinde Paşa köy suyu satardı…
Offff… Efkar bastı daha da geriye gitmeyeyim .. Kötü oluyorum doğrusu…
Şimdi Yalova’yı yönetenlerin tamamı o zamanlar henüz babalarında C vitamiydiler.. Şimdi alayı kalkmış ahkam kesiyor ; YALOVA… YALOVA diye racon kesip yalan söylüyorlar…rezil bir yer oldu burası
Demek istediğim şu sevgili dostlar : Şehirler , kasabalar mevcut cadde ve sokaklarından oluşan özel mekanlarla akıllarda yer eder .. Onun için şehirlerin noktaları önemlidir ve doğru değerlendirilmelidirler .
Mesela gelin Antalya’ya….. Konyaaltı’na bir inin… Adrestir , burası adres !
Sonra şehir büyüdükçe buralar rezil bir yer oldu … Alkoliği , madde bağımlısı , fahişesi ile bir batakhane oldu burası …. Taaa ki ; Menderes Türel’in AKP’den belediye başkanı seçilene kadar .
Önce size Antalya , Konyaaltı bölgesinden bahsedeyim…
Burası Akdeniz’in minimum 6 kilometrelik muhteşem bir plajına sahip bir bölge…
Batı tarafından harika bir manzara oluşturan VARYANT bir yolla aşağı doğru inilir .
Ağaçlık bir alanla başlar… Yani Antalya sıcağında doğal bir gölgelikle…
Ağaçlık biter , 6 kilometrelik sahil devam eder , taaa limana kadar , alabildiğine..
İşte bu ormanlık , ağaçlık alandır batakhane idi diye bahsettiğim .
Türel başkan üç muhteşem şehircilik projesine imza attı .
Biri , Antalya’nın şehir içi ana arterlerinde dairesel kavşaklar vardı ve bu kavşaklar trafiği allak bullak ediyordu . Türel başkan buralarda en az on adet alt geçit ve üst geçitler yaparak şehir trafiğini rahatlattı .
İkinci olarak da , taa şehir girişinde ki Atatürk portreli ana varyantın oradan ( Yani Kepez üstünden itibaren) Anfaş’a , havalimanına kadar raylı sistem kurarak ulaşımda rahatlama yarattı .
Son olarak da Konyaaltı bölgesini ele aldı . Hani yukarıda anlattığım , başlangıcı batakhane olan bölgeyi .
Burada varyanttan itibaren , taa limana kadar tüm sahili bir proje çerçevesinde planladı .
O tehlikeli olan ağaçlık bölgeye muhteşem kafeler , restoranlar ve otopark alanları ile oluşturup , muhteşem bir plaj hizmeti ortaya çıkardı . Durmadı , ilerideki limana kadar olan bölgeyi yani tüm Konyaaltı sahilini plajlar oluşturarak çağdaşlaştırdı .
Sonra tüm buraları belli şart ve işletme normlarında ihale ile belediyeden kiraladı ve vatandaş hizmetine sundu .
Şimdi isterseniz sabaha karşı gidin buralara , hem de tek başınıza gecenin serinliğinde tek başınıza denize girebilirsiniz . Çünkü mekanlar kapanınca özel güvenlik sistemleri devreye giriyor.
Şimdi dönelim yazımın başındaki Yalova nostaljisine .
Yalova’nın bir tek sahil gezi bandı vardır yıllardır . Yani Gazi Paşa caddesi .
Bu caddemiz , Yalova on bin nüfus olduğundan beri tüm şehrin vatandaşlarının bahar , yaz geldiğinde yürüyüş yaptığı , eş-dost gördüğü , gazinolarında çay kahve içerek dost sohbetlerinde bulunduğu , denizin hışırtılarının eşliğinde huzur bulduğu bir cadde idi.
Ve sonuç itibarı ile , bizlerin allayıp , pullayıp seçtiği tüm belediye başkanlarımız , nüfusu artan Yalova için bu caddenin önemini anlayamadı … Bu caddenin geleceğini göremedi …. Artan nüfusu hesaplayamadı , artış gösteren iç turizm ile gelen siteli misafirlerimizin etkisi göremedi .
Göremediği gibi , o tek katlı harika evlerimize yüksek katlı imar vererek sözüm ona şehircilik yaptılar . Yani caddedeki artan nüfusa bir kalıcı kalabalık ekleyerek harakiri yaptılar .
Şimdi yaz nüfusumuz 500.000 ve caddenin halini biliyorunuz zaten .
Şimdi ikinci katliam başlayacak gibi hissediyorum .
Biliyorsunuz İDO iskelesinin oradan , Yürüyen Köşk’e , hatta Adliye binamıza giden harika bir gezinti yolumuz var . Aklımda kalan doğruysa burasını galiba Yakup KOÇAL son haline getirdi.
Harika bir yol . Aynı 1960’ların Gazi Paşa caddesi gibi.
Mavi bisiklet yolu , eşofmanlı sportif aktivite yapan vatandaşlar ile gündüz harika bir görüntü ortaya çıkıyor .
Ama epeydir duyuyorum burası geceleri , aynı Antalya’nın eski Konyaalt’sı gibi tehlikeli bir ortama doğru yönelmiş gibiydi .
Geçenlerde Yalova’lı bir dostum gece burada yürüyüş yaparken çektiği üç fotoğrafı çekip bana yollamış . Ben de bir üst yazı ile sosyal medyamda eleştirisel bir üst yazı ile paylaştım .
Ortalık karıştı !
Öyle ki önemli bir siyasetçimiz bana telefon ederek , bu mekanlardan birinin iyi bir kardeşimiz olduğunu , hatta Atatürk’çü falan olduğunu iletti. Çünkü mekan sahibi bu siyasi ortak dostumuza telefon edip üzüntülerini bildirmiş .
Şimdiiiii !
Birincisi kimsenin ekmeği ile işim olmaz .
Söz konusu Yalova olunca , mezardan babam çıksa tanımam , değil partilimi tanıyayım !
Benim derdim , bu muhteşem yolun , plansız ,programsız işgaline izin verilmesi .
Böyle başlarsa , önüne gelen buraya bir baraka kondurur , ve bu güzelim rota deprem öncesi , dere ağzındaki gibi alkoliklerin yeri olur .
Benim tanıdığım Mustafa TUTUK yönetimine yakışmayan bir uygulama var burada .
Bak sevgili başkanım ; senin vizyonundaki , senin samimiyetinde ki bir belediye başkanından , üstelik aynı Menderes TÜREL gibi iktidar partisi mensubu bir belediye başkanından , bir Yalova’lı olarak burada aynı Konyaaltı’nda olduğu gibi belediyeden bir proje çalışması yapılması , bunun akabinde de bu planlı yapılaşmayı , şartlarla sınırlayarak belediye tarafından vatandaşa kiraya verilerek değerlendirmesini beklemek ve aksini ise eleştirmemde en tabii hakkım olduğuna inanıyorum .
Burası belediye tarafından planlanarak oluşturursa , Gazi Paşa caddesinin yükü azalır .
İkincisi ; halkımız için ikinci bir nefes alma lokasyonu olarak ortaya çıkar .
Saygılarımla

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.