TURİZM BATIYOR MU?

Yayınlama: 02.08.2023
A+
A-

Çıkın yurt dışına sorun : “ Türkiye deyince aklınıza ilk ne gelir ?” Alacağınız ilk cevap değişmez : “ Misafirperverlik ve hamamlarınız “ !
Bakın yabancının bu iki tesbitine hemen cevap vereyim : Hamam kültürümüzü bir türlü turizm lokasyonlarına indiremedik . Bir Cağaloğlu , bir Galatasaray hamamı sunumunu bir türlü yerleştiremedik . Bunun yanında ne yaptık ? Masör-masöz getirdik…. Tam bir İskandinav kültürü olan sauna uygulamasını getirdik . Hesapta hamam kültürü olan bir ülkeyiz değil mi ?
Gidin turizm bölgelerimize mesela . Her taraf AMERICAN BAR !
Size bir anımı anlatayım hemen . Sene 87 . Yer Marmaris/ İçmeler .
Resepsiyoncu elemanım bir Alman çift ile görüşüyor. Konu şu : Alman çift Turkish Bar nerede var diyor. Bizim ki de , limandaki barlar sokağını adres gösteriyor. Çift ısrarla “ Tamam..Tamam.. Biliyoruz orayı . Ama biz Turkish Bar arıyoruz” diye bastırıyor . Hemen girdim konuya . Aslında Alman çift bizim meyhaneyi soruyor , nerede var diye . Ama onlarda “meyhane” nin Alman’ca karşılığı olmadığı için , bizim resepsiyondaki sözde turizm otelcilik okumuş tosunda kız tavlamak için sadece BAR tanımına adapte olduğu için bir türlü anlaşamıyorlar .
BAR – MEYHANE
HAMAM – SAUNA
Bu tanımların farklılığını , benim bildiğim 45 senedir turizm sektörümüz bir türlü öğrenemedi.
Dün gece haberlerde turizmde ilk altı aylık kişi ve turizm gelirlerini anlatıyor spiker . Hemen hesap makinasını aldım hesapladım . Kişi başı gelirimiz 935 USD !
Hem de HER ŞEY DAHİL sistemde..
Hem de ULTRASINDA….
Hem de kıyamet gibi BEŞ YILDIZ tesisimiz varken .. 935 USD !
Yahu 1985-90 arası…
ÜÇ YILDIZ otellerin bol olduğu , tek-tük BEŞ YILDIZ otel olduğu yıllarda…
Üstelik ODA KAHVALTI ; haydi bilemedin YARIM PANSİYON dönemlerde kişi başı gelir kaç dolardı biliyormusunuz ? Söyleyeyim : 1.600 USD !
Üstelik ne Arap , ne Hintli , ne Irak’lı , Ne İranlı , hatta mülteci bile yokken .
Neymiş turizmde rekor üstüne rekor kırıyormuşuz ! Yahu HAMMALLIK yapıyoruz desenize şuna !
Bu akşam ki haberler daha enteresandı .
Gelen yabancı turist pahalılıktan ötürü otel yerine günübirlik sistemde ev kiraladıkları için oteller beklenen doluluk oranlarını yakalayamamışlarmış !
Dün Lara/Kundu bölgesinde esnaf bir arkadaşım aradı . Bu bölgemizde sadece beş yıldız ve herşey dahil oteller vardır . Turist artık esnafa gelip “ Nerede kahvaltı yapabiliriz ? Nerede düzgün bir yemek yiyebilirz ? diye sormaya başlamışlar . Demek ki otellerde artık hizmette sıfıra yaklaşıyor .
O zaman adamlar otel yerine ev kiralamakta son derece haklılar.
Yıllardır , yazarım , çizerim , söylerim : Turizm vizyon işidir … Turizm geleceği görme sanatıdır …. Turizm toplumsal entegre olmayı becerebilme sanatıdır diye.. Alın size turizm !
Ulan caaanım otelleri entertaiment adı altında panayıra çevirdiniz…..
Aman kongreleri de , spor kamp programlarını da , hatta kapı müşterilerini de kaçırmayayım diye devasa oteller yaptınız …
Adam odasından çıkıp resepsiyona bir şey sormaya gitmek istese neredeyse minibüs bekler duruma gelmiş…
Adama , yiyemeyeceği , içemeyeceği kadar malzemeyi dayadınız diye , yiyip içemeyeceğinin parasını fiyatlarınıza yansıtmışsınız….
Adam otele gelip tatil yapıp , kafa dinlemeye niyetlenmiş , siz otele metropol kargaşasını hizmet diye kakalamışsınız.. Gürültü , patırtı , sulu şamatalar çabası…
En az üç yıldır söylüyoruz , DUBAİ’den , İSPANYA’dan , MIAMI’den daha pahalıyız ;
yapmayın –etmeyin diye , tınlamıyorsunuz …
Gelişen teknolojiyi takip etmeyip , hala yarım asırlık TUR OPERATÖRÜ pazarlamasına tabii kalmışsınız..
İnternet denen sitemi bile tam anlamıyla rantable hale getirmemişsiniz….
Gazete okumazsınız… Ekonomi takip etmezsiniz… Hayat pahalılığını ciddiye almazsınız…
Oh , ohh ! Döviz pahalanıyor deyip döviz çarpı TL hesabı ile köşe döndüğünüzü zannedip , tüm piyasaya yansıyan zamları hesaba katmazsınız… Çünkü sadece cebinize girenin hesabını yaparsınız . Cepten çıkmaya başladığınız da kafanız DANK eder ama iş işten geçmiştir..
Mesela 2022 yılında 23’ün bütçesini yaparken , 14 mayısta seçim olacağını ön görmezsiniz…
Hazinenin tam takır olduğu için seçimden sonra vergilerin artacağını , akaryakıta zam yapılacağını ve bu zamların her tedarik fiatınızı etkileyeceğini düşünmezsiniz…. 22’de yaptığınız 23 bütçesinde 23 yılbaşında ve temmuz başında asgari ücrete zamlar yapılacağı aklınıza bile gelmez….Tabii ki bunları bütçenize eklemezsiniz .
Yani turisti kaçırmak için elinizden ne gelirse yaparsınız… Ondan sonra da karalar bağlarsınız haliyle.
Turizm bakanı da çıkıp şöyle rekor kırdık , böyle rekor kırdık dediğinde “ Nerede bu rekor ? Madem bu kadar rekor kırdık para nerde ?” diye bile sormayı akıl etmezsiniz .
Devlette suçlu . Yahu ülkeye , atıyorum 1000 otellik turist gelecekse , niye 1500 otel İnşaat ruhsatı verirsiniz ? Ama normal .. Çünkü demokratik , sosyal bir ülkede ; dış işleri , maliye , Milli savunma , eğitim , hukuk , sağlık , ziraat , tarım , hayvancılıkta devlet politikaları vardır , ama bir TURİZM POLİTİKASI yoktur !
Oh olsun…. Beter olun….
Turist ev kiralayıp hala buraya geliyorsa , gerçekten ülkemiz çok değerli ve vazgeçilmez bir turizm lokasyonu imiş. Hala umut var demek ki .
Saygılarımla

Yazarın Son Yazıları
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.