DİN NEDİR? 

Yayınlama: 07.08.2022
A+
A-

Yıllarca okumanın, öğrenmenin, çalışmanın ibadetlerin en önemlileri ve en büyükleri olduklarını yazdım. .Yazmayada devam edeceğim. . Ne zaman kadar ömrümüz sürerse. .

Her okuduğum kitap ufkumu sonsuza doğru genişletiyor. . İnsanları tanıdıkça yalnızlığı sevenlerdenim.Yalniz olunca yaratıcı ile konuşmak çok kolay oluyor. . Konuşmak dedim ya birileri rahatsızlık duyabilir. . Allah ile konuşmak düşünce yoluyla oluyor. .Düşünerek Allah’a ulaşmak, onunla sohbet etmek mutluluğun zirvesinde yaşamak demektir. .Anlayana..

Gelelim dinin ne demek olduğuna;

Allah, kullarına kendini inkar etme özgürlüğü bile verirken; azgınlar ,Allah’tan daha ileri geçip inanmayan herkesin katline karar vermesi tam bir sapkınlık ve din düşmanlığıdır.

Allah, din için aklı temel şart olarak ilan ediyor. Aklını kullanamayan insanlardan hesap sorulmayacagımı ayetlerde belirtmesi bundan değil midir?

Öylese şöyle söylemek yanlış olmaz. Din, akıl işidir. .

Din, öldürmeyi değil, her canı korumayı amaçlar. İnsanların can güvenliğini sağlamak dinin temel amacıdır. .Bunu niçin söylüyorum, lütfen düşünelim. ..

Her ne olursa olsun, şartlar ne olursa olsun allah adına hiç kimse insanı kesemez. Bu gün müslüman dünyasında Allah adına milyonlarca insan öldürülüyor ve ne yazık ki boğazları kesilerek öldürülenler var.

Tarihe baktığımızda, devletin bekası için kundaktaki bebeleri bile boğduranların olduğunu okuyoruz. .peşinen söylüyorum. Bunların insanlıkla, din ile, İslamiyet ile kesinlikle alakaları yoktur.

Din, insan neslini korumaya büyük değer verir. İnsan neslinin üremesi ve varlığını devam ettirmesi dinin, aynı zamanda İslamiyetin temel ilkesidir. Din, biraz öncede belirttiğim gibi aklı korumayı amaçlar. Çünkü akıl dinin ön şartıdır. Ne yazık ki bu gün akla yönelik en büyük saldırılar din adına yapılmaktadır. Akla saldıranların din ile ilgilerinin olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. . Din, evrenseldir. Tüm insanlığa aittir. Zaman ve mekan ayırmaksızın bütün insanlığa hitap eder. Dikkat ederseniz “Müslümanlara hitap eder. ” demiyorum.

Din, birlikten yanadır.Bu konuda dinsel söylemlerin en başında yer alan ifade TEVHİT ifadesidir. .bir olma; birlik ve beraberlik anlamına geldiğini biliyorsunuz. Din, rahmet, merhamet ve sevgiyi esas alır. Kutsal kitap kur-an-da hazreti Muhammed’in alemlere rahmet olarak gönderilmiş olduğunun ifade edilmesi bu konuda son derece önemlidir. Tam bu cümleden sonra diyorum ki dini değerlere nifak tohumları eken bütün cemaatler, tarikatlar din dışı kuruluşlardır. . Din, kolaylık ve hoşgörü yoludur. Dinin hiç bir zaman zorlaştırmak ve işi değişik bahanelerle yokuşa sürmek gibi hedefi yoktur. Din, her zaman, her şart altında orta yolu takip etmeyi önerir Aşırılık dinin hiç bir aşamasında yoktur. Aşırı mal mülk sahibi olmak isteyenler için önemli bir kuralı hatırlattım.

Çalıyorlar ama çalışıyorlar.”” Diye fetva veren şu ünlü ilahiyatçı keşke şu yazdıklarımı okusa.Dindar olmasının mümkün olmadığını görse. .sözlerinin din ile alakası olmadığını bir an düşünse. …. Din, ahlaktır. Din; fiziktir. biyolojidir. matematiktir. tarihtir. Edebiyatır. Sazdır.. Sözdür. Kısaca dünyanın bütünüdür.

Sonuç olarak diyorum ki; gerçek din doğal olana aykırı davranmamaktır.Doğal olan ise yüce Allah’ın kesin varlığıdır. O halde Allah’a din öğretme küstahlığı ,bilgisizliği,cehaleti, lüzumsuzluğu yerine doğal olana uygun davranmanın, sadece Allah’a kul olmanın, adil ve adaletli olmanın, hak yememenin;haksızlık karşısında susmamanın en büyük dindarlık olduğunu anlamak gerekiyor. .

Din konusunda çok daha farklı düşünceler var.yazmaya kalksam ömrün yetmez . Bu düşünceleri ve doğruları ifade eden alimler elbette vardır. Ben alim değilim. Allah bana akıl vermiş, bu çok önemli varlığı kullanıyorum o kadar. .

Bakınız yüce Allah ne diyor?

EY İMAN VE AKIL SAHİPLERİ NİÇİN DÜŞÜNÜP İBRET ALMAZSINIZ?

Saygılarımla..

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.